10 tipů jak si bez velkých finančních nároků vytvořit sbírku poštovních známek
Datum vydání: 27. 3. 2005
Filatelie jistě není koníček nejlevnější. Protože mladý filatelisté nemají mnoho peněz navíc, přicházím s těmito tipy a radami. Můžete si užít tohoto koníčku s omezením finančních prostředků? Co když nemáte žádné peníze pro tento koníček? Jedna z nejčastějších otázek je, kde najít dostupný a levný materiál pro doplňování vašich sbírek. Ne všechny sbírky musejí být sestaveny ze známek nepoužitých, tedy z těch, které zakoupíte na poště za nominál nebo ve svém klubu. Můžete sbírat i známky orazítkované, tedy poštovně použité. A jak je lehce sehnat o tom se zmíníme v tomto soupisu tipů.
1. Všechny použité orazítkované známky jsou přijaty v něčí poštovní schránce. Prvním místem pro pátrání po známkách je tedy vaše vlastní poštovní schránka. Zde většinou objevíte výplatní známky, které používají vaši známí. Využijte toho a začněte se ptát lidí, kteří vám píšou, jestli by nemohli používat známky pamětní nebo příležitostné, které se dají zakoupit na filatelistických přepážkách za nominál. Tyto známky jsou tištěné v menším množství než známky výplatní a často se na nich nalezne i námět, který vás zajímá. Pokud i vy píšete svým známým ofrankujte svoji korespondenci známkou, která se vám líbí a požádejte své známé, aby vám došlou korespondenci schovávali.
2. Sousedé, přátelé, ale i již zmínění příbuzní jsou výborným zdrojem známek. Většina lidí, kteří známky nesbírají, je vyhazuje, proto jim udělá radost, když si o ně řeknete a oni je budou pro vás schovávat a tím vás potěší. Dokonce můžete najít i někoho, kdo si dopisuje s někým ze zahraničí, což vaší sbírku udělá zajímavější. Vždy se snažte udělat si co nejvíce takových kontaktů a neobávejte se ptát.
3. Úřední pošta, firemní pošta může být ještě lepším zdrojem. Můžete znát někoho, kdo pracuje někde v kanceláři a tam obdrží hodně pošty. Neváhejte, zde se jedná o velký zdroj pro vaše sbírky. Mnoho takových lidí dostává spoustu pošty s ciziny a pravidelně jí likvidují, což je škoda, protože nám sběratelům by mohli sbírku obohatit.
4. Zeptejte se vašich rodičů jestli i oni nemají nějaké starší dopisy nebo obálky. Většinou se u vás doma, na půdách či po skříních něco hezkého nalezne. Dávejte si pozor co odlepujete, protože starší dopisy a pohledy mají větší cenu v celku, tedy se známkou neodlepenou. Filatelie je i o tomto a existuje spousty zajímavých razítek a přítisků, které vaše sbírky též mohou ozdobit.
5. Dlouhodobí sběratelé můžou být dalším zdrojem známek. Obvykle sběratel, který známky sbírá již několik let a má mnoho zdrojů pro získávání známek, vlastní již několik tisíc duplikátů. Některé z nich můžou být velmi levné, ale jiné můžou být i dražší. Starší filatelisté se srdíčkem na správném místě jsou ochotni pomáhat mladším a začínajícím filatelistům tím, že jim darují balíčky známek nebo své přebytky. Při pohledu na rozzářené oči mladých lidí, potenciálních pokračujících sběratelů, vzpomínají na své dětství. Uvidíte, že i takové zdroje známek se objeví.
6. Spousty známkových společností inzeruje levné známky v tzv. balíčcích po kusech. Je možné si objednat i skart známek, což jsou netříděné známky určené k odlepení a prodávané na váhu. Starší filatelisté si mezi sebou posílají i výběrové sešity, kde jsou nalepeny známky s prodejní cenou. Což je vhodné i pro sběratelé různých námětů.
7. Známkové kluby a kroužky KMF jsou dalším místem, kde se dají získat známky. Zde si můžete vyměnit své přebytky známek a získat důležité rady pro tvorbu své sbírky.
8. Můžete navštěvovat výměnné burzy. Na některých z nich se dají levně sehnat známky vhodné pro začátečníky, ale i pro pokročilé. Vždy nakupujte s opatrností a uvážlivostí.
9. Získání dopisujícího přítele v další zemi, je také velmi dobrý způsob jak získat známky z vámi vybrané země. U nás je oblíbené dopisování například s Německem a Velkou Británií. Zkuste i tento způsob. Získáte tím kromě známek i několik zahraničních přátel, kteří se věnují filatelii.
10. Vyměňování vašich duplikátů může být velmi zábavné a zajímavé. Pokud nemáte s kým známky měnit, můžete vyzkoušet podání inzerátu, například v tomto časopisu a nalézt tak dalšího, kdo s vámi bude přes poštu měnit například 100 kusů jeho známek za 100 kusů vašich známek. I tak se dá získat hezká sbírka.
Nezapomeňte se o Vánocích, vašich narozeninách či svátcích před rodiči zmínit, že by vám udělali radost zásobníkem na poštovní známky, aby jste měli kam své známky ukládat. Pamatujte si, že levné známky, které jste získali teď, se můžou v průběhu let proměnit na známky cennější.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz