115. Zasedání Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v Praze

Datum vydání: 17. 7. 2003


Již po třetí v pořadí se stala Praha hlavním městem světového olympijského hnutí. Poprvé tomu tak bylo při VIII. Olympijském kongresu, který se uskutečnil v Praze od 29. 6. do 4. 7. 1925. Právě zde ukončil svoji aktivní činnost předsedy MOV Pierre de Coubertin a na jeho místo nastoupil belgický hrabě Baillet-Latoure. Olympijský kongres je vůbec nejvyšší zákonodárný orgán MOV a do dnešního dne se jich uskutečnilo celkem pouze dvanáct. Poslední kongres se uskutečnil při příležitosti 100. výročí založení MOV v Paříži v roce 1994.

Zasedání MOV je akce mnohem častější. Řeší běžné problémy olympijského hnutí, má oprávnění volit pořadatele jednotlivých olympijských her. První Zasedání MOV na našem území bylo v celkovém pořadí třiadvacáté a ve dnech 26. až 28. 6. 1925 těsně předcházelo VIII. Olympijskému kongresu. V roce 1977 se 79. Zasedání MOV uskutečnilo opět v Praze a opět to byla Praha, která v letošním roce hostila účastníky již 115. Zasedání MOV.

Hlavním bodem programu byla volba pořadatele zimních olympijských her v roce 2010. Po předchozím výběru postoupila do závěrečné volby trojice měst. Kanadský Vancouver, rakouský Salzburg a také trochu exotický jihokorejský PyeongChang. V prvním kole dostal nejméně hlasů Salzburg a z další soutěže vypadl. Ve prospěch Vancouveru potom ve finálovém hlasování rozhodl pouhý rozdíl tří hlasů.

Kongres dále vyslechl zprávy pořadatelů her v Athénách, Turinu a Pekingu, jednal o změnách programů her, přijal další dva nové členy MOV a projednal řadu dalších otázek. V průběhu doprovodných akcí vyslechl i oznámení pražského primátora o tom, že Praha hodlá kandidovat na uspořádání her 2016 nebo 2020.

115. Zasedání MOV mohou dokumentovat ve svých sbírkách i filatelisté. Česká pošta vydala celinovou dopisnici s výplatní hodnotou 9,- Kč, kde na známce je vyobrazen první československý olympijský vítěz Bedřich Šupčík. Stalo se tak na olympijských hrách v Paříži v roce 1924, které jsou doloženy v levé části dopisnice reprodukcí plakátu těchto her společně s logem 115. Zasedání MOV. V období od 1. do 4. června používala příležitostná přepážka pošty Praha 8 ruční příležitostné razítko, opět s logem zasedání. Doporučené zásilky byly opatřeny příležitostnou doporučenou nálepkou.



















Existují tři druhy nepoštovních kašetů, připomínající jednotlivé kandidáty na pořadatelství zimních olympijských her 2010, používané na zásilkách podaných 1. a 2. 7. Od 3. do 4. července byl v prodeji semioficiální přítisk na výplatní celinové dopisnici s hodnotou 5,- Kč, doplňovaný na potřebnou hodnotu otiskem výplatního strojku Postalia s propagací zvoleného pořadatele zimních olympijských her 2010. V těchto dnech byl již používán pouze kašet vítězného Vancouveru.

MOV používal výplatní otisk svého poštovního strojku s propagací pražského zasedání, tři nepoštovní kašety ke třem kandidátům ZOH a čtvrtý kašet k vlastní volbě.

Ve dnech 25. - 27. 7. se pod patronací Mezinárodní federace pro olympijskou filatelii FIPO při MOV v Lausanne pod předsednictvím J.A.Samaranche se v norském městě BO sejdou sběratelé této tématiky na Světovém setkání olympijských sběratelů (Filatelisté, memoragilisté i odznakáři). Pořadatelem je klub filatelistů v Bo, Olympijské muzeum v Lausanne a Svaz norských filatelistů. Zastoupeni budou i čeští sběratelé, členové asociace Olympsport.

Autor: Jaroslav Petrásek
olympsport@iol.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz