30. výročí sametové revoluce a Karel Kryl

Datum vydání: 3. 12. 2019


Datum vydání: 13. listopadu 2019
Název emise: 30. výročí sametové revoluce a Karel Kryl - aršík
Nominální hodnota: 44 Kč
Katalogové číslo: A1051
Výtvarný návrh: Zdeněk Netopil
Rytina: Václav Fajt
Tiskové listy: á 1 známka
Rozměr v mm: 156 x 104
Druh tisku: ocelotisk z ploché desky kombinovaný plnobarevným ofsetem


Námět známky:

ruka se vztyčenými prsty symbolizující vítězství. Ve spodní části známky je vyobrazena trikolora a na pozadí známky je autorem zpracovaný dobový výjev ze 17. listopadu 1989. Na aršíku je dále zobrazen stojící Karel Kryl, který hraje na kytaru.

Špatné výsledky hospodářství si v osmdesátých letech minulého století vyžádaly začátek provádění „přestavby“ hospodářství. Naděje, že přestavba povede k úspěšnému cíli, pro Československo definitivně uhasly nástupem Milouše Jakeše do funkce tajemníka ÚV KSČ. První větší projevy nespokojenosti obyvatel začaly v srpnu roku 1988. Demonstrace pak pokračovaly až do konce totalitního režimu. V lednu 1989 se konaly vzpomínkové demonstrace při příležitosti upálení Jana Palacha. Reakce komunistického režimu však přiměla více lidí k dalším demonstracím. Do ulic byla vyslána „vodní děla“ a speciální zásahové jednotky se psovody. Další demonstrace proběhly 21. srpna a 28. října. Vedení KSČ se snažilo zavést tvrdá protiopatření. V listopadu přišla zpráva o pádu berlínské zdi, zprávy z Polska o volebním vítězství Solidarity a o přípravách svobodných voleb v Maďarsku. Další v řadě demonstrací se v Praze konala na památku 50. výročí uzavření vysokých škol nacisty v roce 1939 dne 17. listopadu. Poté, co demonstranti zamířili z Vyšehradu, kde vzpomněli na studenta Jana Opletala zastřeleného nacisty při demonstraci v roce 1939, do centra Prahy, na Národní třídě proti nim zasáhly ozbrojené složky Veřejné bezpečnosti a pluk Sboru národní bezpečnosti. Způsob zásahu pobouřil celou veřejnost a měl za následek odstartování celé vlny protestních akcí po celém státě a začátek tzv. sametové revoluce. V noci z 18. na 19. listopadu 1989 bylo vytvořeno Občanské fórum, do jehož čela byl postaven Václav Havel. Již 21. listopadu jednali zástupci Občanského fóra s premiérem Ladislavem Adamcem. Dne 7. prosince 1989 podala federální vláda Ladislava Adamce demisi. O tři dny později se ustavila tzv. vláda národního porozumění v čele s Mariánem Čalfou. Poté, co prezident Gustáv Husák jmenoval vládu Mariána Čalfy, abdikoval na funkci prezidenta republiky. Do čela Federálního shromáždění byl zvolen Alexandr Dubček. Téměř na konci roku, o Vánocích 29. prosince 1989, byl ve Vladislavském sále Pražského hradu zvolen prezidentem republiky bývalý disident, představitel Charty 77 a čelní představitel Občanského fóra Václav Havel.

Karel Kryl (1944 – 1994), známý jako Básník s kytarou, byl český písničkář a básník, jeden z nejvýznamnějších představitelů českého protestsongu v letech 1968 až 1989. Písně si sám psal, v jeho repertoáru byly jak krátké úderné písně, tak delší poetické a melancholické skladby. Otec i dědeček byli knihtiskaři, v 50. letech však byla jejich rodinná tiskárna komunisty zlikvidována. Jeho první vydanou písní je Nevidomá dívka, kterou nahrál se skupinou The Bluesmen v roce 1968. Jeho první deska byla vydána půl roku po invazi sovětských tanků, přičemž titulní písnička Bratříčku zavírej vrátka, vznikla údajně naprosto spontánně v noci 22. srpna 1968, jako okamžitá reakce na vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Karel Kryl emigroval z Československa 9. 9. 1969 a usadil se v německém Mnichově. Spolupracoval s redakcí Svobodné Evropy, nejprve externě, od roku 1983 jako zaměstnanec. Do Československa se Karel Kryl vrátil v listopadu 1989, aby se zúčastnil pohřbu své matky. Dne 27. listopadu se na Václavském náměstí sešlo v poledních hodinách okolo 250 000 lidí a později zde dosáhl počet až 300 000. Hymnu zde zazpíval Karel Kryl společně s Karlem Gottem. Po krátkém nadšení ze Sametové revoluce Kryl na počátku roku 1990 uveřejňuje kritickou píseň Sametové jaro. Jako jeden z mála, otevřeně protestoval proti možnému rozpadu Československa.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)




Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra
ZdenekJindra@infofila.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz