50 let od prvního řádu FIP pro námětové sbírky

Datum vydání: 7. 9. 2016


Dne 27. září 1966 byl Komisí pro námětovou filatelii F.I.P. schválen první Mezinárodní řád pro tematické, účelové a motivové sbírky poštovních známek. Tak zněl oficiální název dokumentu. Pod dokument se podepsali: R. Van der Auwera – předseda, H. Waltz a M. Dhotel – tajemníci komise. Dokument byl pak zveřejněn 20. dubna 1967.

Od toho okamžiku, kdy Mezinárodní filatelistická federace F.I.P. plně uznala námětovou filatelii, se mnohé změnilo. Dnes se například můžeme zeptat, co znamená pojem „účelová sbírka“? Článek 3, odst. 1. zmíněného dokumentu uvedl: „Účelová sbírka je filatelistický celek sestavený podle účelu vydání známek a filatelistických materiálů v něm obsažených. Spočívá v jednoduchém seřazení známek a filatelistických dokladů vzájemně spjatých účelem, pro který byly vydány. Je seřazena podle zemí nebo v chronologickém sledu.“ Tedy na rozdíl od motivové sbírky, která je sestavena podle známkových obrazů. Podstata definice tematické sbírky zůstala nezměněna.

Pro filatelistu, který zkoumá historii námětové filatelie, by bylo jistě zajímavé porovnat minulost a současnost tabulek bodového hodnocení námětových exponátů i řadu dalších ustanovení tehdejšího a dnešního řádu. Za padesát let se toho postupně mnoho změnilo. To však ponechám na práci takového badatele.

Autor: Jaroslav Tomandl
tomandl@centrum.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz