Aktuální rozhovor s vedoucím veletrhu Sběratel PhDr. Jindřichem Jiráskem

Datum vydání: 3. 12. 2004




Při této příležitosti si Vás dovolím vyzpovídat. Naše čtenáře bude na začátek určitě zajímat, kdy se bude konat veletrh Sběratel v ročníku 2005?

Již osmý ročník veletrhu Sběratel (jak ten čas strašně letí!) se bude v roce 2005 konat ve dnech 16.-18.září opět ve velkém levém křídle Průmyslového paláce na Výstavišti v Praze 7 – Holešovicích. Je to tedy o týden později než v posledních třech letech. Ke změně termínu nás vedly dva důvody:

1) filatelistická burza v Berlíně, která se doposud konala v listopadu, byla přesunuta na září a zrovna na náš dosavadní termín. Včas jsme však o této změně věděli, neboť s pořadatelem berlínské, mnichovské a sindelfingenské akce úzce spolupracujeme a vyměňujeme si zkušenosti.

2) udržením termínu od roku 2005 se postupně propracujeme v roce 2008 na termín 12.-14.září, tedy na předpokládané datum konání výstavy PRAGA 2008. Nezastírám, že bychom rádi v roce 2008 výstavu PRAGA organizačně zajišťovali a veletrh Sběratel k ní připojili. Ve světě toto spojení není nic neobvyklého. Navíc už máme na tento termín rezervované celé holešovické výstaviště. Jsem přesvědčen, že by se nám podařilo zorganizovat mohutnou akci, o které by se v celém filatelistickém světě dlouho – a věřím, že v dobrém – mluvilo. To ovšem nezávisí jen na nás, ale především na České poště, SČF a asi také na ministerstvu informatiky.

Jak jste jako pořadatel spokojený se sedmým ročníkem veletrhu Sběratel, který i tentokrát překonal rekord v návštěvnosti?

Spokojen samozřejmě jsem, i když je pořád co zlepšovat. Oproti minulému ročníku bylo nejen víc návštěvníků, ale i vystavovatelů, především ze zahraničí. Co mě hlavně těší, je skutečnost, že veletrh Sběratel už „berou“ ve sběratelském světě. Ještě před pár lety jsem především v zahraničí musel svým způsobem lákat vystavovatele a návštěvníky do Prahy. Teď po sedmi letech už se karta obrací. Veletrh je znám a ví se o něm, že na rozdíl od většiny jiných akcí je po organizační a výstavářské stránce na dost vysoké úrovni. Pohled z balkonu do výstavní haly mě fakt dojímá (viz panoramatické foto na http://www.sberatel.info ). A není to jen samotný veletrh, ale i nákladný katalog, který k němu vydáváme, celá propagace doma i venku atd. Jen ta koupěschopnost návštěvníků…na to si vystavovatelé stěžují. Ale i v tomhle směru jsem do budoucna optimista. Zahraničním vystavovatelům vždy říkám: v prvé řadě je důležité navázat kontakty, kontrakty přijdou později.



Co podstatného ukázal průzkum mezi návštěvníky veletrhu Sběratel?

Některé výsledky jsme předpokládali, jiné nás překvapily. Byli jsme příjemně překvapeni, když návštěvníci na otázku „ Jak hodnotíte Sběratele ve srovnání s jinými sběratelskými veletrhy a burzami, které znáte?“ odpovědělo 24 % že je nejlepší, 31 % lepší, 42% stejný a pouze tři procenta horší. S nabídkou materiálu na veletrhu bylo spokojeno 88 % návštěvníků. Osmdesát pět procent určitě přijde za rok a 14 % se bude ještě rozhodovat. Pouze jedno procento letošních návštěvníků v roce 2005 nepřijde. To je 120 lidí. Každý třetí návštěvník na veletrhu strávil víc než jeden den. Z Prahy bylo 48 % návštěvníků, mimopražských 37 % a ze zahraničí 15 procent(!). To znamená, že každý sedmý návštěvník byl z ciziny. A z jakých zemí? Především ze sousedních (Slovenska, SRN – hlavně z nových spolkových zemí, Polska a Rakouska), ale kromě dalších evropských zemí také z takových dálek jako jsou Thajsko, Čína nebo Japonsko.

Zajímalo nás také, kde se návštěvníci o veletrhu dozvěděli. Překvapilo nás, jak se každým rokem na informovanosti zvyšuje podíl Internetu. Letos už každý desátý návštěvník se o Sběrateli dozvěděl právě z webových stránek.

Na otázku „O co máte na veletrhu největší zájem?“ zvítězily jasně poštovní známky a celiny s 33 procenty. Připočteme-li k tomu ještě historické pohlednice (9 %), tak téměř polovina návštěvníků přišla na Sběratele za filatelií. Dvacet šest procent návštěvníků se zajímalo o mince, řády a papírová platidla, 17 % o minerály a drahé kameny a devět procent o telefonní karty.

I když se traduje, že sběratelství se věnují především starší ročníky, průzkum ukázal, že nad 60 let bylo na veletrhu pouze 20 % návštěvníků. Nejsilnější byla skupina mezi 30 až 50 lety (41 %). Do dvaceti let bylo 11 procent návštěvníků. Průzkum byl prováděn na vzorku 271 náhodných respondentů.

Vystavovatelů je pořád víc a víc jakým způsobem veletrh propagujete v Evropě, ale i ve světě?

Nemohu tady podrobně popisovat, co děláme, ale věřte, že je toho hodně a hlavně po celý rok. Počínaje cestami na veletrhy a jednání do zahraničí, přes burzy v tuzemsku a konče spoluprací s filatelistickými časopisy a weby na celém světě.

Jste spokojený s většími prostory, které na Sběrateli 2004 byly k dispozici oproti loňskému ročníku nebo plánujete ještě rozšíření o více metrů?

Levé křídlo Průmyslového paláce, které má přes 4.700 m2, nám zatím vyhovuje. Jsem přesvědčen, že pár let v něm ještě vydržíme. Stále jsou na veletrhu zbytečná hluchá místa, která je ještě možné zaplnit.

Letos poprvé měly ženy na veletrh vstup zdarma. Mělo to nějaký efekt na návštěvnost žen? Doprovázely například své mužské protějšky?

Bezplatný vstup ženám se vyplatil. Letos byly na veletrhu opravdu vidět. To, že jich evidentně přišlo víc, bylo nejen zásluhou tohoto marketingového tahu, ale i tím, že ve vedlejší hale se současně s námi konal kosmetický veletrh. Kolegyně z pořádající Expony nám vyšly vstříc a mohli jsme na jejich veletrhu dělat pro ten svůj propagaci. Stejné to bude i v příštím roce.

Na veletrhu vystavuje čím dál více pošt, což je pro filatelisty užitečné. Jak jsou s prodejem svých položek spokojeny? Plánuje většina pošt veletrh navštívit i v novém ročníku?

Poštovních správ je na Sběrateli hodně a musím se pochlubit, že nám to v Evropě závidí. Naposledy jsem tento fenomén vysvětloval v září v Antverpách na filatelistickém veletrhu FILA, se kterým jsme také navázali spolupráci. Zároveň však chápu, že všechny poštovní správy nebudou chodit na Sběratele každý rok. Akcí ve světě je spousta a právě díky zatím malé koupěschopnosti v ČR se jim každoroční účast nevyplatí. A také nemají každý rok tolik novinek. Ale už teď vím, že se letos vrátí Kypr, Švýcarsko, Rakousko, OSN a řada dalších.

Sběratel Ludvík Pytlíček vystavoval světové filatelistické unikáty, byl i letos o to zájem návštěvníků?

Pan Pytlíček vystavuje ukázky ze své sbírky na veletrhu Sběratel již pět let. A vždy za zájmu návštěvníků. Letos tomu samozřejmě nebylo jinak.

Dále autor i rytec poštovních známek Rudolf Cigánik představil na veletrhu svou tvorbu a pro návštěvníky uspořádal autogramiádu. Jak hodnotíte dle úspěšnosti tuto akci a plánujete něco podobného i příště?

Přivítáme jakoukoli akci, která veletrh obohatí. Proto jsme byli rádi za nabídku pana Cigánika, který patří mezi významné tvůrce známek. Jen jsme nějak předem nevěděli, že poslední den už výstava na veletrhu nebude…Ale vážně: Kdo si myslí, že by měl co hodnotného ukázat návštěvníkům, může se nám přihlásit. Nejlépe prostřednictvím SČF či klubů. Máme jedinou podmínku: dotyčný si musí sám exponát nainstalovat a demontovat a eventuálně pojistit. O propagaci se už postaráme my.

Letos měl také souběžně s veletrhem Sběratel premiéru nový projekt – veletrh Antikvariát Praha, kterého se zúčastnilo jedenáct antikvariátů z České republiky a jeden z USA. Přestože začátek Antikvariátu Praha byl skromný, nový veletrh má všechny předpoklady pro to, aby se příští rok podstatně rozrostl. Je tomu tak a jak s touto akcí byli spokojení návštěvníci?

Na první ročník Antikvariátu byly rozdílné názory. Ten, kdo ví, co je za práci získat vystavovatele na první – dosud neosvědčenou – akci, byl i při malém počtu antikvariátů spokojen. Ten, kdo očekával, že hned na premiéře se bude celý den brodit záplavou starých knih, byl zklamán. Pro nás bylo ale v téhle fázi rozhodující hodnocení vystavovatelů a to bylo z devadesáti procent pozitivní. Navíc víme, že veletrh přišla okouknout řada dalších antikvářů. Takže závěr je jasný: v roce 2005 bude veletrh Antikvariát opět současně se Sběratelem. Chceme na něm opět vytvořit klidovou zónu, kde si mohou návštěvníci na lavičkách u fontány číst knihy a kochat se filatelistickými přírůstky.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji Vám spoustu dalších nápadů k propagaci veletrhu Sběratel a v příštím ročníku co nejvíce návštěvníků.

Autor: Zdeněk Jindra
ZdenekJindra@infofila.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz