Alšovy pohlednice – VI. Z kreseb rodinných

Datum vydání: 28. 8. 2011


V tomto díle bych rád přiblížil několik Alšových pohlednic s rodinnými kresbami. S dovolením bych k doplnění použil úryvky a fotografie z knihy "U nás doma" od Mariny Svobodové Alšové, dcery Mikoláše Alše.


"Mikoláš Aleš", vydal Odkaz, Praha - Dejvice

"... každý obrázek, který tatínek nakreslil, nejdříve ukazoval mamince, ta byla vždy první obdivovatelkou a i kritikem. Tatínek měl v životě štěstí, že měl svou Marinu, která ho chápala a byla mu v jeho žití oporou. On to dobře cítil a ocenil ve slovech "Bez maminky nebyl bych tím, čím jsem."


"Marina Alšová, žena Mikoláše Alše", vydal Odkaz, Praha - Dejvice (kresba tužkou z roku 1900)


Fotografie z roku 1902

"... to zas jednou můj bratříček Tomáš k velké radosti našel zlatník. Druhý den jedna z prodávajících na trhu plakala, že jej ztratila, a když jí ho Tomášek vracel, líbala mu z radosti ručičku. Jednou šel zase pro pivo a upadl. Rozbil džbánek a peníze, které nesl zpátky, zahodil na zem a s pláčem utíkal domů."


"Syn Tomáš", vydal Odkaz, Praha - Dejvice (kresba tužkou z roku 1886)


Fotografie z roku 1899

"... moje sestra Eliška, když jsme bydleli ještě v Baudirekci, držela se stále doma maminčiny sukně. Bála se na dvůr, měla strach z koní a také každého výhružně odháněla: "Des tam !". Když jí bylo zima, maminka jí navlékla kalhoty, jež byly při ruce a tak ji tatínek rozkošně zvěčnil v rodinné kresbě i s její dřevěnou panenkou, které se tenkrát v Praze prodávaly.


"Des tam !", vydal Odkaz, Praha - Dejvice (perokresba z roku 1886)


Fotografie z roku 1899

U následující pohlednice se mi zatím bohužel nepodařilo zjistit, kdo je na ní vykreslen.


"Spánek", vydal Odkaz, Praha - Dejvice

"... tatínek maloval obrázky pro všechny děti do slabikáře. Jednou nakreslil Elišce titulní list k pohádce O Palečkovi.


"Pohádka o Palečkovi", vydal Odkaz, Praha - Dejvice (perokresba z roku 1893)

"... a za čas se stal skutečným dědečkem, když se jeho dceři Elišce narodilo roztomilé děvčátko, Elinka Hlubinková, které tatínek říkal "Vůně Moravy". Eliška k nám s dcerkou chodila každodenně na návštěvu a tatínek ji netrpělivě vyhlížel, až se objeví na šancích, přes které chodily z Vyšehradu na Albertov. Elinku často kreslíval. Jednou ji nakreslil, jak táhne vozíček a na hlavě má zmáčknutou dědečkovu čepici, se slovy "A dede ." To podle toho jak Elinka dávala vždy samohlásku A před oslovení."


"A dede! 1906", vydal Odkaz, Praha - Dejvice (kresba tužkou z roku 1906)


Fotografie z roku 1910

Příště: Lunety

Poznámka redakce Infofily: převzaté z našeho partnerského magazínu o pohlednicích Filokartie.cz. Pomožte tento projekt pro sběratele pohlednic znovu oživit. Uvedené články, které na Infofile hodláme zveřejňovat, ukazují jaký kvalitní obsah tento magazín má.

Autor: Martin Míča

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz