Rozhovor s filatelistou, vystavovatelem a pořadatelem aukcí Martinem Jakubíkem

Datum vydání: 15. 2. 2022


Martin Jakubík je filatelistou, vystavovatelem a pořadatelem internetových aukcí. Já jsem se s ním seznámil při vydání mojí knihy Mauritius Post Paid – Dopisy vydání 1848, o kterou pan Jakubík projevil zájem. Tímto jsem se mimo jiné dozvěděl o dalším sběrateli poštovních známek Mauritia. Vzhledem k tomu, že pan Jakubík je úspěšným vystavovatelem a pořadatelem internetových aukcí, napadlo mne, že pro čtenáře Infofily by s panem Jakubíkem byl určitě velmi zajímavý rozhovor na tato témata.

Na začátku našeho rozhovoru tedy poprosím o menší medailonek o Vás a seznámení pro naše čtenáře.


Kdy jste se dostal k filatelii a jaké jste měl začátky?


Myslím, že cesta k filatelii je u velké části sběratelů podobná. Tedy začal jsem sbírat jako kluk na základní škole. Nicméně v době, kdy jsem navštěvoval základní školu už tento koníček nebyl tolik běžný. Přivedl mě k němu můj dědeček, který byl vášnivým sběratelem takříkajíc všeho. Od poštovní známek, zápalkových nálepek, mincí, etiket, po odznaky. Sbíral jsem převážně ražené známky Československa. Postupně jsem od sbírání upustil a vrátil jsem k němu až po několika letech.



Měl jste nějakého učitele, nebo případný vzor?


Mým vzorem byl již zmíněný dědeček. K té vyšší filatelii jsem se dostal až před několika málo lety, kdy jsem velice rád četl rozhovory a články s významnými českými sběrateli.


Jak jsem již prozradil v úvodu, že sbíráte poštovní známky Mauritia a jste vystavovatelem, chci se zeptat, co všechno sbíráte a jakým způsobem si sbírku vedete?


Mauritus mě zaujal doslova jen před několika málo měsíci, když jsem viděl Váš exponát na výstavě v Nitře v září 2021. Od té doby se mi podařilo získat několik hezkých kusů. Dlouhodoběji ale sbírám známkové emise ČSR I s vyobrazením prezidenta T.G. Masaryka z let 1923-26.



Vím, že loni na filatelistické výstavě v Nitře jste úspěšně vystavoval exponát „TGM na jubilejních známkách 1923 a jejich přetiskových emisích“ za který jste získal zlatou medaili. Velkou pozlacenou medaili jste získal za další exponát „Poštovní použití známek s vyobrazením TGM ve 20. letech 20. století-vzácnosti a zajímavosti“. Můžete čtenářům svoje exponáty blíže představit?


V obou případech se jedná o jednorámové exponáty. V prvním z nich představuji z mého pohledu jednu z nejzajímavějších známkových emisí raného období ČSR I. Emisi Jubilejní 1923. Spolu s ní se v exponátu zabývám i přetiskovými vydáními této emise – Olympijský kongres v Praze 1925 a VIII. Všesokolský slet v Praze 1926. Stěžejním prvkem exponátu jsou celistvosti vyplacené těmito známkami. Jelikož 99,9% všech těchto celistvostí je více či méně filatelisticky motivovaných, je poměrně obtížné dostat se k těm z běžného poštovního provozu a zároveň nalézt samotnou hranici.

V druhém zmíněném exponátu se zabývám použitím známek s vyobrazením T.G. Masaryka, především nezvyklými a vzácnými frankaturami.



Na kolika výstavách jste již vystavoval a jaký byl Váš největší úspěch?


Vystavuji poměrně krátce. První výstavou, které jsem se se svými exponáty zúčastnil, byla Národní výstava v Liberci v roce 2019. Celkem jsem se od té doby zúčastnil 3 výstav. Mým největším úspěchem byla právě zmíněná zlatá medaile z Nitry 2021 za jednorámový exponát „TGM na jubilejních známkách 1923 a jejich přetiskových emisích“. Aktuálně se chystám na evropskou výstavu do Liberce, která se bude konat letos v říjnu.


Můžete čtenářům prozradit nejzajímavější materiály ze svojí sbírky?


Jedná se o téměř kompletní soubor deskových čísel emise Jubilejní, Kongres a Slet, vč. vzácného deskového čísla II hodnoty 100h Kongres. Podařilo se mi postupně získat všechny 3 dosud evidované typy celkových padělků Jubilejních. Rovněž mám několik velice zajímavých celistvostí. Např. Cenné psaní z roku 1920, pojištěné na 82.000 Kč frankované emisí Masaryk 1920. Dále pak několik celistvostí z roku 1925 vyplacených vícenásobnou frankaturou rytiny I. typu se svislými průsvitkami.


Dá se říct, že filatelie v poslední době prožívá boom, což je vidět na našich i světových aukcích. Jaký je Váš názor na investování do filatelistických rarit a filatelistických materiálů?


V tomto ohledu jsem velice rád, že se filatelie a investování do známek dostává do širšího povědomí veřejnosti. Investování do známek, pokud je děláno s rozumem, je velice zajímavý způsob, jak zhodnocovat úspory. Nicméně v poslední době se setkávám i s poměrně bezhlavým skupováním materiálu, který není výrazně vzácný, ale částky, za který se prodává, jsou mnohdy až nesmyslné. Důvodů může být několik, od neznalosti některých investorů, až po boje určitých sběratelů, kteří touží získat střípky do své sbírky i za několikanásobně vyšší cenu.


Můžete čtenářům přiblížit aukce, které pořádáte?


Provozuji webové stránky www.filatelie-jakubik.cz, na kterých informuji o svých aukcích, termínech, příjmu materiálu apod. Samotné aukce probíhají prostřednictvím portálu www.livebid.cz, který využívají mnohé aukční domy. Mé aukce jsou zaměřeny převážně na materiál Československa a ČR, ale v nejbližší době bych chtěl toto portfolio rozšířit i dále. Aktuálně budou součástí aukce i položky staré Anglie a anglických kolonií, což jak doufám, přiláká i další dražitele.



Kolik aukcí jste již uspořádal a kolik položek v nich přibližně bylo?


Pořádal jsem zatím celkem 4 aukce. Aktuálně pracuji na té páté, která se bude konat 2.dubna 2022. Mým cílem je pořádat 3 aukce ročně, což se mi zatím daří. Průměrně se draží 500 položek za aukci. Toto číslo mám v plánu do budoucna navýšit.


Které nejzajímavější položky se ve Vašich aukcích vydražily?


V mých aukcích se zatím nejedná o statisícové položky. Nicméně v oblasti ČSR I se dražil např. přetisk PČ 1919 na maďarské výplatní 10f s bílými čísly s počítadlem v kraji. Nebo např. známka 5Kč z emise Jubilejní 1928, s velmi zřídka se vyskytujícím nevydaným ŘZ 12 1/4. Případně přetiskové provizorium 1920 s převráceným přetiskem. I v ČSR II a ČR se vydražilo mnoho hledaných položek, zejména různé deskové a výrobní vady.


Jaký byl Váš největší filatelistický zážitek? Například z výstav, nebo návštěvy muzeí?


Dosud byla mým největším filatelistickým zážitkem návštěva světové výstavy Praga 2018, kde byly k vidění skutečné skvosty československé i světové filatelie.


S kým ze zajímavých osobností naší či světové filatelie jste se seznámil?


Seznam těchto osobností není nikterak dlouhý. Z oblasti naší filatelie se znám s Radkem Novákem, autorem nesmírně zajímavé publikace „Poštovní známky – koníček, nebo investice“. Okrajově, především z výstav, se znám s panem Chudobou či panem Arbeitem. V neposlední řadě bych zmínil seznámení s Vámi. Zároveň v mých aukcích draží několik sběratelských osobností.


Máte nějaké nápady, jak filatelii více zviditelnit a zpopularizovat v médiích a přitáhnout více mladých lidí? Filatelie sice již není masovou sběratelskou záležitostí jako za dob našeho dětství, ale přesto se nemálo mladých lidí o filatelii zajímá.


To je nesporně pravda. Nicméně přilákat mladé ke sbírání je téměř nadlidský úkol. Je to dáno zejména dobou, která skýtá nespočet různých možností vyžití a trávení volného času. Což není nutně špatně.


Jaké máte plány do budoucna a chcete něco vzkázat našim čtenářům?


Plány v oblasti filatelie mám samozřejmě velké. Takže „skies the limit“.

Vašim čtenářům a sběratelům bych popřát zejména pevné zdraví a co nejvíce zajímavých úlovků do jejich sbírek. Třeba i v mých aukcích.


Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů na výstavách i v osobním životě



Autor: Jaromír Petřík

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz