Barvířské rostliny

Datum vydání: 5. 12. 2003


Jihokorejská pošta vydala 25. února 2002 prvou část série věnované tradičním barvířským rostlinám. Další části (4) by měly následovat v dalších letech až do roku 2006. Známky mají formát 30 x 40 mm, zoubkování 13.

190 won světlice barvířská (saflor)
Carthamus tinctorius
hvězdnicovité
Asteraceae
Mi 2235
190 won kamejka rudokořenná
Lithospermum erythrorhizon
brutnákovité
Boraginaceae
Mi 2236
190 won jasan zobčitý (zobanolistý)
Fraxinus rhynchophylla
olivovité
Oleaceae
Mi 2237
190 won rdesno barvířské
Persicaria tinctoria
rdesnovité
Polygonaceae
Mi 2238

Série známek věnovaná barvířským rostlinám


Saflor je jednoletá, bodláku podobná bylina, světle zelená, dorůstající výšky až 1 m. Přisedlé tuhé listy jsou ostnité, velké úbory jsou zpočátku šafránově žluté, později červenající. Již v antických dobách byla používána jako barvivo národy blízkého Východu. Do Evropy se tato znalost dostala poměrně pozdě – v 17. a 18. stol., kdy se pěstovala v teplejších oblastech Evropy., u nás např. v okolí Žatce a na jižní Moravě. Květy obsahují žluté vodorozpustné a červené v lihu rozpustné barvivo. Sloužilo k barvení textilních vláken, ale i v potravinářství. Od 19. století se používá zejména pro získávání oleje lisováním nažek.

Kamejka je vytrvalá rostlina, dosahuje výšky 30 až 70 cm. Vyskytuje se po celé Koreji v travnatých horských lučinách. Její kořeny se využívají pro léčivé účely a pro získání nachové barvy.

Jasan - tento druh dosahuje výšky až 10 m, roste na úpatí hor a v údolích kolem vod. Pokud je kůra nasycena vodou, zezelená, proto je v Koreji nazýván rovněž zeleným jasanem. Kůra se používá rovněž pro medicinální účely a jako šedé barvivo.

Toto rdesno je jednoletá bylina rostoucí na otevřených polích. Květy, objevující se v srpnu, jsou červenavé. Listy a lodyhy obsahují modré pigmenty. Používá se pro barvení na modro.

Autor: Zdeněk Moravec
moravec.zd@volny.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz