Co to je, když se řekne: Filatelistické minimum

Datum vydání: 4. 8. 2004


Filatelistické minimum je soubor těch nejzákladnějších znalostí, které by měl mít každý filatelista.

Jestliže chcete začít sbírat známky, musíte se o nich naučit řadu věcí. Známky je možno řadit do sbírky různým způsobem. Základní dva způsoby jsou podle zemí a podle námětů známek. Musíte se také naučit, jak se známky tisknou, jak se dělí podle účelu vydání a musíte se také trochu vyznat v posuzování jejich ceny. Prostě je toho hodně, co musí filatelista zvládnout. Ale každý nějak začíná a filatelistické minimum je právě to, co je pro začátek potřeba znát.

Otázky filatelistického minima jsou také podmínkou pro získání odznaku odborné zdatnosti mladého filatelisty třetího stupně.

FILATELISTICKÉ MINIMUM

  1. Co je poštovní známka, hlavní znaky známky, druhy známek (výplatní, doplatní, novinové, letecké, ...) a jejich funkce v poštovním provozu. Způsob oddělování známek a druhy zoubkování.
  2. Vznik známek (R. Hill), první známky světa, první na našem území, první československé známky, první české známky a jejich tvůrci.
  3. Práce s razítkovanými známkami - co nebudeme odlepovat (FDC, 1. lety, zvláštní razítka, ...), jak se známky odlepují, jejich ošetření po odlepení, posouzení jejich kvality (kritéria výběru známek do sbírky), způsoby ukládání.
  4. Neupotřebené známky - požadavky na kvalitu, ukládání do sbírky (nevhodnost lepení do alb nálepkami).
  5. Základní pomůcky filatelisty, k čemu slouží a jak se s nimi pracuje (pinzeta, lupa, zoubkoměr, zásobník, filatelistické nálepky). Co je průsvitka a jak se poznává.
  6. Co je poštovní razítko, k čemu slouží, jaké údaje má obsahovat. Základní druhy poštovních razítek.
  7. Co jsou celiny a celistvosti, jejich hlavní druhy.
  8. K čemu slouží katalog, orientace v katalogu českých (československých) známek, nejpoužívanější katalogy. Co je chyběnka, jak se známky vyměňují (kus za kus, podle katalogové hodnoty, ...).
  9. Naše filatelistické časopisy, základní filatelistická literatura.
  10. Základní druhy filatelistických sbírek (námětové a tradiční), co je filatelistický exponát a jaké základní podmínky musí splňovat exponát mládeže (rozsah, úprava, titulní a úvodní list, ...). Co je nefilatelistický materiál, co nepatří do exponátu.


Autor: Zdeněk Töpfer

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz