Filatelistické pomůcky VIII.

Datum vydání: 14. 1. 2005


Hledání nejvhodnějších způsobů mechanizace a automatizace poštovního provozu přivedlo poštovní správy k vydávání poštovních známek na luminiscenčních nebo fluorescenčních papírech, které umožňují při automatickém zpracování listovních zásilek nalezení jejich adresní strany a srovnání. Na celistvostech je možno nalézt poštovní známky na rozdílných papírech i jako smíšené frankatury. Před sběrateli, kteří se věnují dané známkové zemi, je tu problém, jak tyto známky rozlišit. Potřebují pomůcku, kterou dosud požívali spíše znalci a jen vysoce specializovaní, studijně zaměření sběratelé – zkušební lampu. Ta však se pro svou poměrně vyšší cenu vymyká z běžných pomůcek. Jednoduchou pomůckou, která v tomto případě obvykle nahradí zkušební lampu, je kapesní svítilna s filtrem, kterou pro tyto účely prodávají obchody s filatelistickými potřebami.



Další vhodnou pomůckou sběratelů, kteří se věnují období vzniku Československa jsou zkušební etalony přetiskových razítek, které na trh uvedla firma Pofis s.r.o. Praha, a jsou taktéž k mání v prodejnách s filatelistickým zbožím.

Názvy zvýrazněné jsou opravdu těmi základními filatelistovými pomůckami pro snadné určování známek do sbírky a budete-li si povídat na schůzkách se staršími zkušenými sběrateli, dozvíte se i o dalších, které se staly individuálními pro kterého sběratele, dle jeho vlastních zkušeností. Věřím, že mladé začínající sběratele poštovních známek tento výčet pomůcek nijak neodradí od svého záměru, věnovat se tomuto koníčku. Ze své vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jsem začal ve svých šesti letech s deskami na písmenka, které mělo ve své výbavě každé dítě školou povinné, první zásobník jsem měl pod vánočním stromkem od svých rodičů, malou skládací lupu jsem dostal také jako dárek až později. Filatelistická pinzeta nahradila obyčejnou z manikúry až po nějakém čase a katalog jsem podělil od svého strýce poté, co byl vydán novější aktuální (1975). Svítilnu s modrou trubicí UV záření jsem si pořídil až před dvěma lety. Chci tím říci: i přes to, že jsem neměl veškeré vybavení od samého počátku, co jsem této zálibě podlehl, nezanechalo to na mě negativní vliv a tomuto koníčku se věnuji dodnes. Je mi dnes 42 let a své známky mám stále jen v zásobnících, o albovém uspořádání nemám doposud jasno. Takže nezoufejte a sbírejte to, k čemu se dostanete. Čas ukáže a pod vedením zkušených filatelistů v klubech mladých filatelistů se brzy rozhodne, který námět vám bude nejbližší, nebo zda se dáte na specializaci třeba druhů používaných papírů pro výrobu známek.

Pro účely tohoto článku byly většinou použité obrázky z nabídkového katalogu firmy LINDNER.

Pro časopis Mladý sběratel a Infofilu přepracoval Josef Fronc

Autor: Josef Fronc
fronc@cbox.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz