Fuchsie - výplatní známka - 19 Kč
Datum vydání: 31. 3. 2005
Název emise: Fuchsie – výplatní známka
Datum vydání: 2. března 2005
Známka číslo: 428
Nominální hodnota: 19 Kč
Rozměr známkového obrazu: 19 x 23 mm
Výtvarný návrh: Anna Khunová
Rytina: Bohumil Šneider
Námět: Květ fuchsie s poupaty.
Způsob tisku: Rotační ocelotisk v barvě modré kombinovaný tříbarevným hlubotiskem v barvě zelené, fialové a červené. Podtisk kresby tvoří iridescentní barva se sklopným efektem.
Platnost: Do odvolání
Fuchsie neboli také čílko, je známá balkónová a pokojová květina, řidčeji též keř, nebo polokeř. Domovinou přibližně osmdesáti druhů fuchsie jsou vlhké tropické pralesy Střední Ameriky, kde rostou tyto, až šarlatově červeně kvetoucí rostliny patřící do čeledi Oenotheraceae - pupalkovité. Najdeme ji i jinde, v Chile, Mexiku, na Tahiti, nebo Novém Zélandu. Své botanické jméno dostala fuchsie po botanikovi Thübingene Leonardovi Fuchsovi, mimo jiné též autorovi herbáře s krásnými dřevořezbami.
V Evropě se ve středomoří a v teplých oblastech pěstovala již od konce 18. století, ale skutečné dějiny začínají až rokem 1820, kdy byla z Chile dovezena Fuchsia magellanica. Proti chladu výrazně odolnější, ale hlavně se stala výchozím šlechtitelským materiálem pro desítky mezidruhových kříženců a hybridů.
Fuchsie, oblíbená zejména pro své převážně drobnější červené květy a poupata, se vyznačuje velmi dlouhou dobou kvetení a to skoro až polovinu roku. Pokud jí připravíme dobré podmínky a tou je humózní půda bohatá na živiny a stanoviště v závětří a polostínu vytváří nádherné vodopády květů.
Poštovní známka sama, nese výrazný rukopis autorky Anny Khunové. Nezbývá mi nic jiného, než připomenout i ostatní macešky, jiřiny a lilie, které již delší dobu používáme, vytvořené ve spolupráci Anny Khunové a rytce Bohumila Šneidera. Tradiční rozměr českých výplatních známek, 19 x 23, zvolený je pro tuto sérii, je dostatečný a nechává v grafické zkratce vyniknout podstatné rysy zvolených rostlin. Zatím neukončená série jako celek je výrazný posun k příjemným dojmům z výplatních známek. A pokud nám zůstane, stejně dlouho, jako v uvozovkách baťovská cena známky, co víc si přát.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz