Kouzlo českých celin
Datum vydání: 2. 11. 2003
Během desetiletí české známkové tvorby vyšlo velké množství celin. Tímto bych chtěl nalákat nové možné sběratele pro sbírání například příležitostných dopisnic a trošku se nad tímto sběratelským materiálem i zamyslet.
Jelikož i dopisnice jsou v dnešní době dobře sběratelsky a informačně zmapované, dají se sbírat stejně zajímavě jako poštovní známky. Velmi zajímavé je i vytváření specializovaných sbírek příležitostných dopisnic. Obyčejné dopisnice pro běžný poštovní provoz vydávané v obrovském nákladu jsou pro specialisty rozhodně lahůdkou. Dají se na nich nalézt spousty deskových vad, ale i zajímavé výrobní vady od nedotisku bodů u okének PSČ až přes chybný ořez dopisnice po dvojitý tisk a tak podobně.
To samozřejmě vede k oblibě dopisnic v očích specialistů, kteří tyto deskové vady vyhledávají a shromažďují. Myslím si, že to je sběratelský obor, který má velkou budoucnost a již teď je spousta sběratelů celin a jejich obliba stoupá. Věřím, že jednou nastane doba, kdy bude jakýkoliv katalog ČR obsahovat nejen obyčejné výplatní a příležitostné známky s nádechem specializovaným, ale v druhé části budou hrát největší roli celiny v podání příležitostných dopisnic, kde bude již samozřejmostí specializace jako u běžných známek. Zatím to je dobře vidět v posledním vydaném specializovaném katalogu poštovních známek a celin ČR 1993-2002 z nakladatelství Merkur-Revue. Věřím, že to je dobrý ediční počin a specializovaným sběratelům celin budou informace neúnavně přibývat. Malou ukázku celinových dopisnic Vám přinášíme i v tomto příspěvku.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz