Obživne znovu zájem o sbírání ČSR II?
Datum vydání: 17. 10. 2003
Rád bych přinesl příspěvek, který by se tak trochu chtěl zamyslet nad tím, proč jsou obyčejné ČSR známky (1945-1992) prakticky neprodejné.
Jistě všichni obchodníci se známkami z vlastní zkušenosti vědí, že zájem o známky druhého Československa výrazně a postupně po roce 1993, kdy vznikla Česká republika, uhasl. Myslím tím známky obyčejné, které se po tisících odebíraly v novinkových službách a i ražené řádně poštou prošlé. Samozřejmě speciality typu deskové vady, odchylky, typy a tak podobně, které se v novinkové službě nedaly zakoupit, jsou velmi vyhledávané sběrateli ČSR a platí se za ně velmi velké částky. Vyhledávanou chuťovkou je například II. typ ORSZÁCH z emise Kulturní osobnosti z roku 1961 (Pofis číslo 1174). Takové známky a jim podobné jsou stále velmi vyhledávaným a nedostatkovým zbožím.
Ale ostatní jako třeba obyčejné čisté nebo ražené známky ČSRII jsou prakticky neprodejné a když se najde kupující, tak většinou za 50 až 60% katalogové ceny, tedy většinou za poloviční skutečnou cenu. O známkách se stopou po nálepce nebo smytým lepem ani nemluvím, a to si vezměte, že původní vlastník za ně musel nominál zaplatit a teď jsou prakticky neprodejné. Nikdo je od Vás nekoupí, ale můžu je doporučit začínajícím sběratelům, kteří nechtějí sbírat razítkované známky ČSR II. Těm, kteří chtějí ještě více ušetřit, doporučuji sbírání razítkovaných známek ČSR II (1945-1992). Zde doporučuji ze začátku odkoupit skart nebo zajímavé balíčkové zboží, kde můžete jako začátečník při prvních krůčcích sestavovat série a začít tak budování nové sbírky ČSR II. Na těchto známkách se do začátku můžete spousty věcí naučit a dají se sehnat velmi levně.
Přebytek, který získáte ze skartu, můžete využít k přestupu do vytvoření specializované sbírky ČSR II. Zde už jde o sbírku na větší úrovni a podle specializovaných katalogů můžete vyhledávat deskové vady, typy a spousty jiných zajímavostí, které Vaši sbírku obohatí a finančně určitě časem ohodnotí.
Zde bych se po několika drobných radách pro možné začínající sběratele známek druhého Československa vrátil k otázce, kterou jsem si položil na začátku. Obživne znovu zájem o sbírání ČSR II? Jako sběratel druhého Československa bych si to jistě přál. Je sice pravdou, že je pořád ještě hodně sběratelů ČSR známek, ale postupně zájem o ně upadá. Podle mého názoru to je velká škoda. Mnoho sběratelů již přešlo ke sbírání České republiky, což je vlastně logické, ale mé doporučení zní známky ČSR II nezavrhnout, a to proto, že je to již uzavřené známkové období a dá se velmi levně a lehce sesbírat a podle mého názoru jsou známky z tohoto období většinou graficky velmi zajímavé. Například známky Umění, které vycházely od roku 1966 každoročně, jsou velmi povedené a dalo by se říci i díky použité unikátní tiskové technice možná i nejlepší na světě, čemuž odpovídá i spousta ocenění, která tyto známky ve světě získaly a v podání nové známkové země (Česká republika) opět získávají.
Také jsem toho názoru, že ČSR II není ještě dostatečně badatelsky zpracované, a proto ho není možné uzavřít. Věřím, že tento článek přesvědčí alespoň několik lidí, aby se ke sbíraní ČSR II vrátili a znovu ho badatelsky rozšiřovali. Pokud již jste vše z ČSR II sesbírali, můžete sbírat i celistvosti. Asi nejvyhledávanější jsou ty z roku 1945-1948. Malou ukázku Vám přináším dole. Tyto celistvosti můžou ozdobit každou specializovanou sbírku všech sběratelů druhého Československa.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz