Pět ohlédnutí za pěti roky veletrhu Sběratel II. - Aneb nervy drásající první ročník

Datum vydání: 22. 8. 2003


Předsevzetí, která jsme si dali při přípravě prvního ročníku, tedy organizovat veletrh na mezinárodní úrovni, zahrnout všechny sběratelské obory a dbát na vysokou úroveň akce, se měla 11. až 13. září 1998 naplnit.

To že se první ročník konal právě v tomto termínu bylo dílo náhody, neboť právě tento víkend byl Průmyslový palác na Výstavišti v Praze - Holešovicích volný. A my trvali na Průmyslovém paláci, neboť právě pro zajištění vysoké úrovně akce jsme jej potřebovali. Samozřejmě jsme věděli už předem, že v tomto termínu se bude konat ve Veletržním paláci, vzdáleném deset minut pohodlné chůze, mezinárodní filatelistická výstava Praga 98. Protože jsme se chtěli vyhnout jakékoliv neúmyslné kolizi, už rok předem jsem se nechal pozvat na přípravný výbor Pragy, kde jsem přítomné informoval o přípravě Sběratele. Na našem veletrhu jsme pak umístili poutač informující o výstavě, dali inzerát do našeho katalogu a v propagaci jsme záměrně potlačovali obor filatelie, aby nedocházelo k matení návštěvníků. Samozřejmě k malým nedorozuměním došlo, když se někteří vystavovatelé hlásili na výstavu Praga u nás. Ty jsme ale ihned (jako například Švýcarskou poštu) předávali na správnou adresu. Nakonec jsme na prvním ročníku měli 62 vystavovatele (hlavně telefonní karty, minerály a mince, ale i filatelii), z toho 25 ze zahraničí. Přišlo se na ně podívat téměř osm tisíc návštěvníků. Přestože levé velké křídlo Průmyslového paláce zelo z poloviny prázdnotou, vystavovatelé i návštěvníci - jak vyplynulo z ankety - byli spokojeni. Přiznám se: vydechli jsme si.

V přípravě prvního ročníku bylo několik momentů, které rozhodovaly už předem o úspěchu či neúspěchu akce. Za prvé to, že nad akcí převzala záštitu Česká numismatická společnost a Klub sběratelů telefonních karet ČR, pak že se jako vystavovatelé přihlásili SPT Telecom, Japonci, Belgičané a Řekové s kartami. Ve filatelii nám velice pomohlo, že na výstavě Praga už nebylo místo, a že Poštovní správa OSN trvala na účasti na Sběrateli, stejně jako agentura Profilex z Polska. A nesmím opominout pražskou Filatelii Hobby, která hrdinně s sebou přivedla do tohoto pokusu Aix-philu a Leuchtturm. V úspěch prvního ročníku jsme ale začali teprve doufat, když se tři týdny před začátkem přihlásila Královská kanadská mincovna přímo z Ottawy. To už nám bylo jasné, že veletrh nesmíme zkazit.

Před i po něm jsme zásobovali inzeráty a články veškerý odborný tisk nejen u nás, ale i v celé Evropě. Stálo to velké peníze, ale věděli jsme, že hrajeme o budoucnost veletrhu. Musí se dostat do povědomí nejen sběratelů a čtenářů, ale i samotných redaktorů. Na veletrhu bylo zřízeno reprezentační tiskové středisko a pro novináře připraveny v různých jazycích materiály nejen o samotném veletrhu, ale i desítky stran o filatelii, numismatice, minerálech atd. Vždyť ne každý novinář sběratelství rozumí. Pro laiky byly na veletrhu výstavy jak vytvářet sbírky, v každém oboru byla k dispozici bezplatná znalecká a poradenská služba.

Organizačně vše šlapalo podle předem rozdaných not. Na samotném průběhu veletrhu se podílelo na dvacet zaměstnanců pořádající firmy Progres Partners Advertising. V neděli večer jsme věděli, že za rok bude Sběratel znovu. Polovina vystavovatelů vyplnila přímo na místě přihlášku na rok 1999.

Příště:
Pět ohlédnutí za pěti roky veletrhu Sběratel III. - Aneb šup s námi do Křižíků

Autor: Jindřich Jirásek

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz