Platnost poštovních známek
Datum vydání: 4. 12. 2013
Nedávno jsem obdržel od jednoho filatelisty ze Spojených států dopis, kterého frankatura mně zaujala. K vyplacení poštovného použil známky USA ze čtyricátých let minulého století. Nedalo mi a nahlédl jsem do webové stránky United States Postal Service, tedy americké pošty. S překvapením jsem zjistil, že všechny známky Spojených států vydané od roku 1860 (to není překlep, skutečně 1860) jsou stále platné. Tedy neuvěřitelných 153 let. Samozřejmě, že nikdo nepoužije k vyplacení poštovní zásilky některou ze vzácných amerických známek, jako je například vyobrazená 4-dolarovka z roku 1892.
Tak jsem si řekl, nahlédnu též do jiných zemí, i když s vědomím toho, že mnohé evropské krajiny přešly v roku 1999 na € - Euro (postupně i další), a tím skončila platnost známek vydaných před tímto datem.
Ve Velké Británii, která má tak jako my vlastní měnu, tedy £ - libry, platí všechny známky od roku 1971, tedy od datumu přechodu na decimální systém britské měny (1 £ibra = 100 centů, dříve 1 £ibra = 20 Šilinků. Každý šilink se pak ještě dělil na 12 pencí). Austrálie přešla na decimální systém již v roce 1966.
Též všechny dánské poštovní známky vydané po 1.červenci 1933 jsou stále platné. A tak bych mohl pokračovat dál. Dnes má každý zájemce možnost vypátrat takovou informaci pomocí internetu.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz