Rozhovor Jaromíra Petříka se sběratelem indických kolků Ing. Jiřím Černým

Datum vydání: 24. 5. 2006


Během své filatelistické činnosti jsem se seznámil se sběratelem indických kolků panem Ing. Jiřím Černým. I když moje sběratelské zaměření jsou známkové země, indické kolky jsou tak atraktivní materiály, že jsem se o tyto známky a dokumenty začal blíže zajímat. A určitě bude zajímat tento rozhovor nejen příznivce kolků, ale i ostatní filatelisty.


Ing. Černý je v tomto oboru naprostá špička, jak svou sbírkou, tak znalostmi. Ale abych dlouho nemluvil sám, tak se jej začnu rovnou ptát.

Otázka: Řekni nám něco o svém filatelistickém životopisu a sběratelském oboru?

O známky jsem se začal zajímat už jako malý kluk, kdy jsme si se spolužáky vyměňovaly různé, tehdy ještě námětové známky. Asi v 5-6. třídě jsem začal navštěvovat filatelistický kroužek v místě bydliště Turnově. Cesta ke kolkům Indie a indických feudálních států byla dlouhá. Zezačátku jsem se věnoval námětům jako skoro každý, ale velmi brzo mě fascinovaly naše první známky Hradčany. Ty jsem sbíral do té doby, kdy jsem začal studovat na vysoké škole, kde jsem objevil Internet a s tím i další nepoznané obory filatelie. Mě se odjakživa líbily hlavně staré známky pro umělecké provedení a tak jsem také sbíral známky do roku 1945. Když jsem si poprvé na burze koupil stařičkého Yverta, tak jak jsem si ho prohlížel, tak mě na první pohled uchvátily indické známky a hlavně jejich feudální státy. Jelikož u nás jich ale mnoho k mání nebylo, podíval jsem se na Internet. Zde jsem bohužel zjistil, že existuje mnoho vysoce drahých položek a tak jsem toho velmi záhy zanechal. Při nabídkách na Internetových aukcích jsem ale narazil na kolky těchto států a ty byly o hodně levnější a navíc nebyl o ně mimořádný zájem jako o normální známky. Tak jsem se na ně zaměřil a zůstal jsem u nich dodnes. Takže můžu říct, že kolky indických států sbírám asi tak 8 let.

Kolky indických států jsou oborem velmi zajímavým, ale také extrémně složitým z několika důvodů (materiál, literatura, jazyky). Tento obor se o mnoho neliší od sbírání kolků jiných států, i když lze zde najít několik rozlišností. Je velmi potřebné naučit se nějaký indický jazyk nebo alespoň jejich písma, hlavně hindštinu, není to ale vůbec jednoduché. Materiál se shání jedině přes Internet, protože u nás ho mnoho k dostání není. Informace k jednotlivým státům není také vůbec jednoduché sehnat, něco málo je na Internetu.

Otázka: Čím Tě tak zaujalo sbírání právě indických kolků?

Na těchto kolcích mě nejvíce baví, že nedá mnoho práce najít něco nového, dosud nepublikovaného a nedá se říci, že by sběratel nemohl vlastnit mnoho vzácných věcí aniž by za ně musel platit velké částky. Existuje zde nepřeberné množství různých způsobů sběratelského vyžití, hlavně specialista – výzkumník si zde najde mnoho zajímavých emisí ke studiu.

Otázka: Každý sběratel indických kolků se opírá o katalogy Koeppela a Mannerse. Tuším, že ve 3 svazcích popisují něco přes 350 známkových území – tedy knížectví, která vydávala své vlastní kolky. Ty však máš ve své sbírce snad 435 těchto území. Znamená to, že jsi objevil i vydání, které nepopisují žádné katalogy?

Máš pravdu, katalog od Koeppela a Mannerse je jediný dosud existující zdroj informací k mému oboru. Ale musím tě poopravit, popisuje poměrně více států asi celkem 550 včetně přetisků Rajasthan a Saurashtra na jiných státech. Ale kromě nich samozřejmě existují i nové dosud nezařazené státy nebo jejich různé distrikty. Sám jich mám několik ve sbírce (Chhaliar, Kachi Baroda, Sabhapur, Swat).

Kromě katalogu na kolky indických států existuje nový katalog na samotnou Indii, který byl vydán vloni.

Otázka: Můžeš se zmínit o svých vzácných známkách, které pokládáš za ozdobu své sbírky, máš případně nějaké rarity či unikáty?

Moje sbírka čítá asi 5000 různých kolků a 1500 různých kolkových papírů a dokumentů. Z nich okolo 25 procent jsou vzácnější položky. Jejich stupeň rarity můžu jen odhadnout, neboť skoro veškeré záznamy byly zničeny nebo ztraceny.

Výčet vysoce vzácných kousků by byl tedy poměrně dlouhý, ale z těch nejlepších věcí ze sbírky uvedu v abecedním pořadí podle státu (obrázky některých z nich jsou uvedeny dále):

- čtyřblok z Akalkotu, přičemž jedna řada je s převráceným a druhá obráceným SPECIMEN – zřejmě unikát
- sbírka kolkových papírů malinkého státu Beja (15 km2)
- sbírka státu Bonai, zřejmě největší na světě – s asi 15 unikáty
- zkusmé tisky z několika států včetně otisku štočku z Jaory
- dva chybotisky z Daphlapuru – známo jen několik kusů
- Kachi Baroda – distrikt Dharu – dosud jinak neznámý
- Du-Amli, Indore a Dhar na dokumentu
- Ghund na dokumentu
- kolkové papíry z několika distriktů Jodhpuru a Kotahu
- tete-beche z Kumharsainu - unikát
- dvojitý tisk z Kuniharu - unikát
- kompletní sbírka Kutharu včetně kolkových papírů
- 18-ti blok ručně tištěných kolků z Maliy – unikát
- dokument z distriktu Mewaru – Bhainsrorgarh použitý v Bari Sadri – známy 2 ks
- unikátní dokument z distriktu Mewaru – Bijolian s 6-ti blokem, na kterém je dosud nevedený typ přetisku a také skoro všechny možné varianty přetisků (normální, převrácený, dvojitý a dvojitý jednou převrácený)
- nevedený policejní kolek z Mewaru – unikát
- 16-ti blok z Pataudi s 8 dvojicemi variant „imperforate between“ – známy jen asi 3 takové bloky
- celý arch (320-blok) čistých kolků z Patialy – vím o 2 arších
- provizorní kolky z Piplody – známo jen několik kusů
- čisté kolky ze Shanoru – známo jen asi 200 kusů z celého státu
- unikátní distrikt Sohawalu Sabhapur
- čistý 5r kolek z Vajirie – známo jen několik kusů


Otázka: Osobně jsem se setkal s velkým množstvím falz známek staroindických států. Nejvíce falz různých kvalit má snad známková země Scinde, následují Jammú, Kašmír atd. Máš kontakt na nějakého znalce těchto území, nebo se snažíš určovat pravost sám na základě svých zkušeností?

Padělků známek indických států je skutečně mnoho. Ty nejběžnější jsou ale na první pohled rozeznatelné (mají šedý papír a velmi hrubý tisk). Naštěstí nic takového neexistuje u kolků. Z nich je znám jen padělek převráceného středu z Bhoru, ale ten je velmi rozdílný oproti originálu a navíc bývá nepoužitý nebo v jiné barvě.

Kontakt na žádné znalce sice nemám, ale někteří vysoce pokročilí zahraniční sběratelé bývají ochotní a poradí. Na známky Jammu a Kashmir existuje vynikající webová stránka (www.kashmirstamps.ca) a vřele doporučuji na konzultaci.


Otázka: Na Japhile je vystaven na Exponetu Tvůj exponát, se kterým jsi získal různá ocenění. Můžeš nám říci, jakých výstav jsi se zúčastnil a jaká ocenění jsi na nich získal?

Tento exponát jsem vystavil ve Žďáře nad Sázavou v roce 2004, kde jsem v premiérové výstavě získal za 91 bodů zlatou medaili. Musím upřímně říci, že exponát vzbudil až nečekanou odezvu odborné i laické veřejnosti. Dále jsem ho vystavil na požádání na evropské výstavě v Brně 2005. V současné době očekávám, zda bude tento exponát přijat na regionální výstavu do Trutnova, která se bude konat v listopadu, abych se už konečně mohl zúčastnit národní výstavy.

Otázka: Chystáš se v nejbližší době na nějakou výstavu, například do Karlových Varů?

V nejbližší době začnu připravovat nový, vysoce specializovaný exponát kolků indického státu Karauli, který byl přijat na premiérovou výstavu do Karlových Varů. V něm budou uvedeny také významné vady vzniklé během tisku a také se trochu dotknu rekonstrukce tiskových desek. Původně jsem chtěl vystavit jiný exponát, ale organizační výbor mi z neznámých důvodů neumožnil vystavit větší rozměr jednotlivých listů.

Otázka: Indické kolky musí být i velmi náročné na znalosti jurymanů. Jaké zkušenosti máš v této oblasti?

Naši jurymani nemají v této oblasti bohužel žádné zkušenosti a jejich znalosti tomu také odpovídají. Od předsedy jury výstavy ve Žďáře pana ing. Waltera Műllera jsem se také dozvěděl, že ani nemáme speciálního jurymana pro fiskální filatelii. V tomto směru by se SČF mělo polepšit. Oslovil jsem také zahraniční jurymany a ti měli k exponátu také nějaké připomínky na rozdíl od našich jurymanů.

Otázka: Jaké máš plány do budoucna, jakým směrem budeš rozšiřovat svou sbírku?

Já mám několik priorit, ta hlavní je dosbírat z každého státu alespoň jednu věc a poté už budu „jen“ doplňovat chybějící položky ze všech států. Z vybraných studijně zajímavých států se pokusím o rekonstrukce tiskových archů, ale toto bude velmi pracné, protože se zpravidla ani neví, kolik kolků v archu bylo.

Otázka: Chceš na závěr vzkázat něco sběratelům indických území ať už známek nebo kolků?

Ostatním sběratelům, kteří by se chtěli nebo se již zabývají indickými územími, bych popřál hlavně hodně trpělivosti. Pokud by chtěl někdo ze čtenářů poradit, rád mu poradím. Začínajícím i pokročilejším filatelistům i laikům bych vřele doporučil navštívit mé webové stránky na http://www.indiastaterevenues.com. Zde se dozvědí mnohem více informací.

Děkuji za rozhovor.

Autor: Jaromír Petřík

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz