Setkání sběratelů známkových zemí – sekce GEOPHILA

Datum vydání: 9. 12. 2005


V sobotu 26. listopadu 2005 proběhlo pravidelné podzimní setkání členů GEOPHILY v Praze.



Tomuto setkání předcházela burza známek v „Barikádovně“ v Praze – Strašnicích.

Byla zde tradičně nabídka velkého množství jakéhokoliv filatelistického materiálu – známky, celiny, celistvosti, katalogy, literatura, filatelistické pomůcky atd… Počet návštěvníků se dá těžko odhadnout, sál byl zaplněný, v blízkosti se nedalo zaparkovat – z tohoto pohledu se dá hovořit o velkém zájmu o filatelii, také filatelistický materiál byl velmi zajímavý snad pro každého filatelistu ať už je jakéhokoliv zaměření.

Jediné, co na tom bylo smutnější, že v sále se to míhalo převážně „bílými“ hlavami, což napovídá, že filatelie je zálibou hlavně starších pánů.

Po této burze proběhlo setkání členů GEOPHILY. Dostavilo se kolem 40 filatelistů (i ze Slovenska), což je vzhledem k zimnímu počasí potěšitelné. Stejně tak je potěšitelný i počet členů – kolem 100.

Setkání jako vždy zahájil její předseda Doc. Ing. Jiří Marek, CSc. Seznámil nás s novinkami v „pátrání“ po dalších známkových zemích a vydání Filatelistického atlasu Indonésie. Tohle je doslova průkopnická práce, protože dosud nikdo na celém světě nezpracoval opravdu zodpovědně všechna území, která se dají nazvat známkovými zeměmi. Zvláště v bývalém SSSR vznikají na objednávku různých spekulantů a podvodníků nové známkové země jako na „běžícím pásu“. Jejich počty jdou do desítek, možná i do stovek. A je i úkolem geografilatelistů rozlišit skutečné známkové země od těch podvodných. To je určitě úkol hlavně do budoucnosti.

Nově představený Filatelistický atlas Indonésie, který Ing. Marek vydal byl již v barevném provedení, doplněný velkým množstvím fotografií a map. Kromě tohoto atlasu zde byl k dispozici i atlas Nizozemských městských pošt.

Pokud by se daly představit sbírky filatelistických materiálů jednotlivých členů GEOPHILY, tak se dá hovořit o velkém pokroku za dobu odkdy organizace GEOPHILA vznikla (1989). Jeden z členů má již všechny země dle FAZZ a několik dalších má chyběnku menší než 5. To například za totality bylo absolutně nemyslitelné, protože chyběl přístup na zahraniční aukce a možnost cestování. Také Internet má velký podíl na přístupu k informacím a možnostem nákupu ze zahraničí.

Pro případné nové zájemce pořádá Geophila Internetové aukce na adrese: www.volny.cz/geophila, kde se dá sehnat většina známkových zemí za velmi přijatelné ceny, aniž by se člověk musel obracet na různé spekulanty. Protože o známkách ZZ se dá říci, že jejich hodnota neklesá (jak se např. stalo u ČSR II), ale spíše mírně stoupá, takže se dá hovořit o ZZ i jako rozumné investici. Ostatně to dokládají i zahraniční aukce, kde jsou tyto známky poměrně málo k vidění a většinou bez problémů nachází svého kupce. Ale největší atraktivnost tohoto filatelistického zaměření je určitě vlastnit „papírek“ z každého koutu světa, který za historii od první známky roku 1840 až dosud byl vytištěný.


Přednáší Ing. Jiří Marek


Autor: Jaromír Petřík

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz