Sezónní pošta Vranov nad Dyjí přehrada

Datum vydání: 11. 10. 2016


Nedaleko pláže Vranovské přehrady, přímo u odjezdové komunikace ze sousedícího kempu, stojí nenápadná dřevěná stavba, kterou mohou mnozí rekreanti považovat za běžnou chatu (obr. 1), kterých jsou v blízkém okolí desítky. Původně v ní ale byla umístěna sezónní pošta každoročně sloužící v letních měsících tisícům rekreantů a několika podnikům poskytujícím služby v době letní turistické sezóny.


Obr. 1 (https://www.google.cz/map)

Sezónní pošta Vranov nad Dyjí přehrada byla zřízena 15.6.1965, od 1.1.1973 s přiděleným PSČ 671 91 [1]. Od roku 2001 byly nově zavedeny na této poště také cenné nálepky APOST. Na APOSTech z tohoto roku (typ 2B) je uveden špatný název pošty 671 91 Vranov nad Dyjípláž (obr. 2), v následujícím roce se na nálepkách objevuje již správný název pošty ve zkrácené podobě 671 91 Vranov n.D.přehrada (obr. 3).



Zrušení této pošty bylo veřejnosti ohlášeno bez bližších informací Věstníkem České pošty [2] ze dne 18.3.2010, kde je v bodě 41 uvedeno: “Dnem 1. ledna 2010 byla zrušena pošta 671 91 Vranov nad Dyjípřehrada.” Lze však předpokládat, že se tak stalo z důvodu rozvoje nových komunikačních technologií, kdy zasílání pozdravu z dovolené formou SMS a MMS převážilo nad klasickými, ručně psanými pohlednicemi a dopisy. Při zvyšující se ceně za poštovné a klesajícími cenami za produkty mobilních operátorů se ani nelze divit. V takovéto situaci již nebylo provozování pošty zřejmě ekonomicky výhodné a ani její otevření v letech budoucích očekávat nelze. A tak budova slouží již jen k oné rekreaci, snad zaměstnanců pošty. Škoda je, že obdobně dopadly již o několik let dříve i sousední dva objekty sloužící ku prospěchu všech policejní služebna a stanice lékařské služby. Tyto dva objekty byly již i “úspěšně” privatizovány. I když k uzavření pošty došlo již před více jak šesti lety, na budově samotné lze stále nalézt několik znaků, které na její původní účel odkazují cedule s logem České pošty na jejím štítě, konstrukce na upevnění poštovní schránky a cedule s otevírací dobou nebo oznámení o uzavření pošty připevněné za mřížemi na vstupních dveřích (obr. 4).


Zdroj:
[1] Monografie československých a českých známek, 20. díl Historický vývoj názvů pošt a poštoven v českých zemích
[2] VĚSTNÍK INFORMACE PRO VEŘEJNOST, Česká Pošta, s.p. 18.3.2010 https://www.google.cz/map

Autor: Jan Regula

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz