Trakošcan 2010
Datum vydání: 1. 11. 2010
Výstava se konala ve dnech 16.-24.10. 2010 na hradě Trakošćan v Chorvatsku. Dostala jsem sice pozvání na poslední chvíli, ale byla jsem moc ráda, že je o můj exponát zájem. Výstav je málo, a tak jsem chtěla využít i tuto příležitost. To, že pozvánka přišla jen čtyři týdny před výstavou, ponechám raději bez komentáře. Čekala mě proto další spousta práce. Zatímco byl exponát v Dobříši na Národní výstavě, dala jsem si práci s přeložením textů, se kterými mně pomohl můj kamarád, a dopředu jsem si vytiskla nové listy v angličtině. Hned, co exponát dorazil z Dobříše, tak jsem se za pomoci tatínka – abych vše stihla, dala do řezání listů a lepení hawidek. Měla jsem na to asi 4 dny. Opět to byla práce do půlnoci, stejně jako v případě přípravy na Dobříš, ale vše se naštěstí stihlo.
Celá akce byla pod patronátem FEPA (Evropská federace filatelistických asociací) a patřila pod AAP – Alpe-Adria Philately čili pod Alpsko-Jadranské skupiny států a měla honosný název – Internationl Philatelic Exhibition of Youth of the Alps – Adriatic Stamps Trakošćan 2010. Z názvu je jasné, že výstava byla čistě mládežnická a zároveň byla výstavou Národní. I přesto, že Česká republika do této skupiny států nepatří, tak v rámci přátelských vztahů mezi federacemi jsme dostali pozvání na tuto výstavu i my. Při této výstavě byla také otevřena filatelistická škola pro mladé filatelisty. Od pořadatelů to byl skvělý tah, jak zaujmout mladé, aby začali se sbíráním známek místo toho, aby třeba hráli na počítači hry. Zúčastnilo se jí 230 dětí z různých regionů Chorvatska a byly rozděleny do tří věkových skupin. Nejmladší byli pouze seznámeni se světem filatelie, zatímco starší si vyměnili zkušenosti prostřednictvím řady přednášek a workshopů pod vedením předních odborníků v oboru filatelie. Je také nutné připomenout, že spoustu dětí museli pořadatelé odřeknout, kvůli kapacitě místností! Z toho vyplývá, že v Chorvatsku je stále zájem o filatelii. Jistě to bylo zajímavé. Škoda, že jsem se tam nemohla podívat. Určitě bych se něčemu přiučila i já. I když bych tomu krapet nerozuměla, ale něco bych pochytila.
Palmáre z této výstavy jsem obdržela v mailu od pana Dino Murića z KMF Trakošćan. Bylo zde k vidění 66 exponátů z 6-ti států a to z Chorvatska, Slovinska, Srbska, Slovenska, Rakouska a z České republiky. Když už jsem psala o zájmu děcek o filatelii v Chorvatsku, tak jistě stojí za zmínku počet jejich exponátů a to 47. Na tak malý stát počtem obyvatel (poloviční jak ČR) je to neuvěřitelné číslo. Spočítala jsem průměr hodnocení exponátů a vyšlo mi necelých 61 bodů. Zdálo by se tedy, že převažuje kvantita nad kvalitou, ale když se nad tím zamyslíme, tak je to asi nějak jinak. Já jsem obdržela 83 bodů, což bylo nejvyšší ohodnocení celé výstavy a na Dobříši to bylo 91 bodů. Z mého pohledu by se mohlo zdát, že ohodnocení bylo slabší. Ale při prohlížení stránek AAP, kde jsou podrobně popsány výstavy už od roku 95, jsem v jednotlivých Palmáre našla jen minimum exponátů s hodnocením víc než 80 bodů. Nevím, možná je to přísným pohledem ze strany jurymanů.
Závěrem bych chtěla poděkovat za možnost zde vystavovat. S mým výsledkem jsem samozřejmě velmi spokojená. Ostatním, pokud dostanou takovou možnost, bych účast velmi doporučila, protože se zde ukáží před opravdu velkým množstvím lidí, které filatelie zajímá. A ještě bych chtěla zmínit i ostatní naše exponáty, a to: Honza Krpálek – Dopravní prostředky a Standa Horák – Historický vývoj v srdci Evropy. Pan Zdeněk Töpfer představil publikaci ve třídě literatury – History of Organized Meetings of Czechoslovakia and Czech republic.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz