Zpravodaj 3/2006: Kalendárium – aneb co je vhodné si připomenout 2

Datum vydání: 6. 10. 2007


V minulém Zpravodaji jsme si připomněli některá zajímavá výročí, nejinak tomu bude i v tomto čísle. Pokusím se je tentokrát rozdělit do určitých tématických okruhů a začnu datem historickým. 17. července 1936 začala občanská válka ve Španělsku. Letos si připomínáme70 let od této události. Připomínám ji nejen proto, že se této války zúčastnilo mnoho našich občanů v takzvaných Interbrigádách a mnoho z nich tam položilo svůj život. Ne nadarmo se říkalo, že u Madridu se bojovalo o Prahu.



Tímto konfliktem byl inspirován také profesor Vladimír Sychra, který v témže roce ztvárnil oponu pro avantgardní divadlo D 34 (D 37) E. F. Buriana. Námět byl v roce 1986 u příležitosti 50. výročí použit pro A Pofis č. 2763.
Před 170ti lety se narodil spisovatel Mark Twain a před 390ti lety zemřel Miguel de Cervantes Saavedra, také spisovatel.
Před 60ti lety vznikl Mezinárodní soudní dvůr v Haagu.



Před 220 lety se narodil William Mulready, irský malíř, autor prvních britských celin (1839), jehož dílo bylo připomenuto i na irské poštovní známce. Minule jsme vzpomínali narozeniny anglické královny, dnes připomínám, že v dubnu také oslavil své šedesátiny švédský král Carl XVI. Gustav.



Jako hlava státu byl nesčetněkrát zobrazen i na poštovních známkách. V této souvislosti si dovolím poznamenat, že se tak stalo díky vynikajícímu rytci Czeslavu Slaniovi († 2005), o kterém si můžete přečíst na str. 14-21. Ten ztvárnil mimo mnoha dalších i portrét již oslavované anglické královny. 1. ledna 1986 se osamostatnila Grónská pošta, do té doby působící pod dánskou správou – 20. výročí.



Vraťme se k nám, neboť i u nás si připomeneme dosti důležité události. R-nálepka používaná pro označení doporučených zásilek slaví letos 120. narozeniny. V roce 1976 vydal Pofis kalendář s vystřihovacími pohlednicemi s náměty obrazů, které byly použity pro známkové emise Umění. Tyto byly opatřeny známkami a razítky prvního dne vydání a staly se tak dalšími Cartes Maximum vydanými v ČSSR. Od té doby tak bylo učiněno ještě několikrát. Existuje nějaká publikace, která by CM tohoto období katalogizovala? Zavolejte nebo napište.

Připomínáme si také 110 let od vzniku ČS olympijského výboru. V roce 1946 se konala první celostátní filatelistická výstava po druhé světové válce u nás a bylo to v Brně. 2. března 1986 zemřel ve věku 78 let Dr. A. Tichý, který se zasloužil o vznik poválečných emisí Londýnské a Moskevské vydání. Podrobné informace byly publikovány v M-R ročníků 2001 – 2 Rudolfem Fischerem.



80. narozeniny slaví také Hurvínek, loutka, která dnes neodmyslitelně patří ke Spejblovi a dodnes baví děti celého světa. Hurvínek se dostal také na známku, a to v roce 1961 (Pofis č. 1191) v emisi Československé loutky. Také další postavička známá z dětských pohádek slavila narozeniny. Milerův Krteček nás baví již 50 let! Na známku se dostal v roce 2002 (Pofis č. 323).



Vzpomínáme 120. výročí narození Vratislava H. Brunnera, autora několika našich známek. Před 20ti lety zemřel Zdeněk Sklenář, autor 4 známek období 1967 - 1976.

Před 35ti lety byla založena sekce Vesmír a kosmonautika ČNS, začala také vydávat svůj zpravodaj. Stalo se tak 45 let od prvního letu J. A. Gagarina do vesmíru.

Nyní to nejdůležitější: BLAHOPŘEJEME Vladimíru Kováříkovi k jeho 85. narozeninám, Bedřichu Housovi k jeho osmdesátinám a Miloši Ondráčkovi k jeho sedmdesátým narozeninám. Všem přejeme pevné zdraví a ještě mnoho dalších ztvárnění našich poštovních známek. Přestože bych nemusel naše oslavence blíže představovat, neboť jsou v našem povědomí stále aktivními autory našich známek, k některým se vracím v samostatných článcích.



V roce 1886 – před 120ti lety se narodil František Píšek – světoznámý metalurg. V roce 1986 se v Praze konal 53. Světový slévárenský kongres. K této příležitosti byla vydána příležitostná dopisnice (100. výročí narození), kterou navrhl Pavel Sivko. Kde jsou ty časy, kdy byly příležitostné dopisnice tištěny technikou ocelotisku z plochých desek?

Na závěr připomenu ještě trochu dat z oblasti kultury. Před 150ti lety zemřeli: K. H. Borovský, L. Štúr a J. K. Tyl, spisovatelé. Před 80ti lety zemřel K. Klíč, vynálezce knihtisku. Před 160ti lety se narodil spisovatel S. Čech, před 140ti lety S. Sucharda, sochař (pomník Palackého v Praze), před 240ti lety I. J. Pešina, zvěrolékař. Před 130ti lety zemřel Janko Král, spisovatel, narodili se I. Krasko (Ján Botto) - básník, J. Jindřich – hudební skladatel, F. Lexa - egyptolog a také profesor A. B. Svojsík, zakladatel čs. skautingu. Před 20ti lety zemřel básník Jaroslav Seifert, před 120ti lety se narodil Jan Masaryk - politik. Před 80ti lety zemřel historik A. Sedláček. 100. narozeniny by měla Věra Menčíková, mistryně světa v šachu z roku 1927 (zemřela v Londýně při bombardování v roce 1944). Všechny jmenované máme ztvárněné na poštovních známkách, některé vícekrát. Před 100 lety napsal Bedřich Smetana Prodanou nevěstu.

autor Josef Fronc

Autor: Josef Fronc
fronc@cbox.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz