Český filmový plakát - Markéta Lazarová

Datum vydání: 3. 10. 2011


Datum vydání: 5. října 2011
Název emise: Český filmový plakát - Markéta Lazarová
Nominální hodnota: 10 Kč
Katalogové číslo: 700
Výtvarný návrh: Zdeněk Ziegler
Liniová rozkresba : Jindřich Faktor
Tiskové listy:á 25 ks známek
Rozměr obrázu známky: 40 x 50 mm
Druh tisku: plnobarevný ofset


Námět známky:

Známka, na které je vyobrazen plakát z filmu Markéta Lazarová.

Autorem plakátu k filmu Markéta Lazarová (1966, Československo) režiséra Františka Vláčila je grafický designér a typograf Zdeněk Ziegler. Narodil se 27. října 1932 v Praze, vystudoval architekturu na ČVUT v Praze. Ještě v době svého studia začal tvořit svoje první, převážně reklamní a inzertní návrhy, od začátku 60. let se jeho grafická a typografická práce rozšiřuje o knižní návrhy a filmový plakát, jemuž předcházely od konce padesátých let propagační plakáty. Spolupracoval s celou řadou předních nakladatelství, nejprve SNKLU, později Odeon, Československý spisovatel, později Český spisovatel, Svoboda, Mladá fronta nebo Avicenum. Navrhl pro ně stovky knih a vytvořil řadu edic. Jeho knižní tvorba se vyhraňovala na jedné straně do čistě typografického pojetí, jak je na konci šedesátých let představují hlavně Váhy nebo Brody, a na druhé straně do volného obrazového pojetí knižní obálky, tvořené hlavně obrazovou montáží nebo koláží, postupem, který Ziegler uplatnil i v převážné většině svých plakátů. Od roku 1962 navrhuje obálky a grafické úpravy knih. Z téhož roku pochází jeho první filmový plakát Křik. Do současné doby vytvořil kolem tří set filmových, výstavních a divadelních plakátů. V roce 1964 vznikaly jeho první návrhy na obaly gramodesek. Současně se od počátku věnuje i tvorbě logotypů, v 90. letech pro nakladatelství Brody, vedle edicí a jednotlivých titulů, a České muzeum výtvarných umění vytvořil korporátní identitu. Typografická stavba knih nakladatelství Aulos představuje jeden z jeho nejpromyšlenějších projektů, v němž Ziegler propojuje čisté typografické řešení s výtvarným působením knižního celku. Od roku 1984 je členem sdružení českých grafických designérů Typo et, je členem Mezinárodní grafické asociace (AGI). Od 60. let byla jeho knižní tvorba mnohokrát oceněna v soutěži o Nejkrásnější knihu, mezinárodního ocenění se dostalo dvěma svazkům Aulos, plakátová tvorba byla v roce 1978 oceněna cenou Zlatý Hugo v Chicagu. Jeho typografická tvorba byla publikována na řadě prestižních mezinárodních výstav a publikována v časopisech, jako je japonská Idea, Graphis, Typografia, Font a v ročenkách TypoDesignClub 1996-2001. V devadesátých letech spolupracoval s divadlem Za branou a s Národním divadlem. Podílí se na grafickém designu Národní galerie v Praze, Umělecko-průmyslového muzea v Praze, vytvořil logo Židovského muzea v Praze a korporátní identitu Českého muzea výtvarných umění v Praze. Je autorem mnoha poštovních známek a členem Komise pro výtvarné řešení poštovních známek České pošty, s.p.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne včetně příležitostného poštovního razítka. V obrazové části obálky je vyobrazen plakát Ukradená vzducholoď. Obálka je vytištěna ofsetem s liniovou kresbou barvě černé a s podtiskem v barvě okrové. Na razítku je pod textem a datem zobrazen okraj filmového pásu a text: Praha, 5. 10. 2011.
(zdroj www.cpost.cz)




Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Česká pošta

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz