Filatelie 12/2012

Datum vydání: 24. 1. 2013


Ve Filatelii 12/2012 si můžete přečíst:
O vydání 25.dílu Monografie československých a českých poštovních známek bylo psáno již ve Filatelii 11/2012. Nyní si můžete přečíst informace z přednášky, která se uskutečnila v Poštovním muzeu, na téma Poštovní odívání v československé a české známkové tvorbě. Posluchači se tak dozvěděli o známých i neznámých skutečnostech o poštovních stejnokrojích na našich poštovních známkách. Autor, Jan Kramář, připravil i bohatou obrazovou prezentaci, kde byly i přijaté či nepřijaté výtvarné návrhy poštovních známek s motivy poštovních stejnokrojů.

Jaké nové známky budou vydány v ČR v roce 2013? To nám řekne nový emisní plán známek ČR na rok 2013.
Poslední známkou v roce 2012 bude výplatní známka nominální hodnoty 5 Kč se série Lidová architektura.
Služební celinová obálka bez nominální hodnoty typu C6 vyšla i v roce 2012. Je na ní obrázek Vladimíra Suchánka z poštovní známky Vánoce. V levé dolní části obálky je kresba detailu Jezulátka z prostřední části známky.

Ve druhém pokračování článku (autoři Rulec a Chudoba) o čs. turnusových razítkách je dokončení přehledu prvorepublikových turnusových razítek. Tato razítka jsou nedílnou součástí československé poštovní historie a bylo by škoda na ně zapomínat. Jiří Horák popisuje tematické využití Vlastních známek a jejich použití v tematickém exponátu. Popisuje jaké by měly být tematické texty v exponátu, poznámky k tematickému či filatelistickému výzkumu a na závěr nás informuje o tom, jak vlastní známky získat. Uprostřed časopisu jsou vloženy informace SČF číslo 4/2012, kde dozvíte mimo jiné. Usnesení 6.schůze předsednictva SČF, informace o 1.slovensko-české výstavě Nitrafila 2013, Informace o výstavě OSTROPA 2013, klub polské známky - 40 let činnosti, partnerské setkání Jihlava-Heidenheim, zahraniční krajané - filatelisté, ohlédnutí za výstavou LIDICE 2012.

V další části naleznete obsah 62.ročníku - 2012 časopisu filatelie a výsledky 39.mezinárodní aukce PROFIL.
V novinkách Slovenské pošty je vydání emise Umění - Carpoforo Tencalla: Sala Terrena na hradě Červený Kameň a umění - Viera Žilinčanová. Poslední slovenskou známkou roku 2012 je emise Den poštovní známky: Pavol Socháň.
Od pekařství (Filatelie 11/2012) se přeneseme ke sladkostem. Petr Fencl nás zavede do dějin cukrářské výroby, k cukrářským výrobkům, cukrárnám a k současným trendům cukrářství. Den české filatelie v Poštovním muzeu Praha nabídl velice zajímavý program. O přednášce Poštovní odívání v československé a české známkové tvorbě bylo psáno v úvodu. Hlavním lákadlem odpolední části byla autogramiáda tří významných českých grafiků a rytců: Miloše Ondráčka, Václava Fajta a Martina Srba. Článek je doplněn i fotografiemi z autogramiády. Petr Folprecht píše o řadě nových objevů na známkách Hradčany. Pro specialisty „hradčanáře“ uvádí informace o známce hodnoty 25 h (fialová) - V.kresba - přetisk VZOREC, u které zjistil nesrovnalost v podobě přerušeného rámu před P ve slově POŠTA. Popisuje i další nesrovnalosti na jiných známkách. Vydaný první díl monografie (1968), dílo Františka Kubáta, by jistě zasloužil rozšíření o zjištěné nové poznatky.

Ve znalecké hlídce popisuje Hynek Trnka padělky leteckých dopisů z tzv. přechodného období. Takovéto dopisy byly objeveny v katalogu jedné mimopražské aukce. V obou zmiňovaných případech se jedná o jednoduché padělky, jejichž tvůrce spoléhal nato, že kupující nebudou znát výši poplatků za leteckou přepravu. Je nutné být ostražitý při každém nákupu a v případě nejasností pochyb toto konzultovat se znalci.
Michal Hauzr píše v poštovní historii o koncentračním táboře pro osoby židovského původu v Nisku nad Sanem. Popisuje vznik koncentračního tábora a transporty Židů. Blíže se pak zaměřuje na osudy některých osob transportovaných do tábora s ukázkami lístků a dopisů.
Vyšly nové odborné zpravodaje: Zpravodaj sekce severských známkových zemí, Doprava - zpravodaj České námětové společnosti, sekce Doprava, Zpravodaj - časopis pro členy Společnosti sběratelů československých známek SČF a KOSMOS - informační bulletin sekce KOSMOS.

Krátká listárna se věnuje odpovědi Břetislava Janíka, ředitele odboru známkové tvorby ČP, na dopis, jehož obsahem byl postesk na to, že vychází velké množství známek a jejich nákup je pro sběratele neúměrně drahý.
Na poslední stránce je ukázka dvoustrany nového Specializovaného katalogu známek ČR 1993-2012 (Pěnkava). Je to i jedna z položek nabídky zásilkové služby PROFIL.



Autor: Ing. Jiří Marko
jirka.marko@seznam.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz