Filatelie 2/2012
Datum vydání: 25. 4. 2012
V tomto čísle se objevila novinka, je v ní vloženo první číslo zpravodaje „Informace SČF“ roku 2012.
Nyní k obsahu. Pan Jiří Schäferling píše o emisi PČ 1919, o tom proč ji sbírat, a to i raženou. Článek nás seznámí s tím, jak je možné se stát sběratelem PČ 1919, informuje a poštovním použití, razítkách a nakonec i o padělcích. V závěru článku autor vymezuje 10 základních rad začínajícím sběratelům emise PČ 1919.
V době od 29.2.2012 do 22.4.2012 ovládne Poštovní muzeum prvorepubliková reklama a design. Výstava je s názvem „Propagace pošty první Československé republiky“.
V novinkách nalezneme informace o emisi „Tradice české známkové tvorby – Josef Liesler“ a Lidová architektura – výplatní poštovní známka.
Pan Kratochvíl informuje o změnách stavu poboček České pošty, které nastaly v průběhu roku 2011. Oznamuje nově otevřené pošty, zrušené pošty, změny názvu pošt, dočasně uzavřené pošty, znovu otevřené pošty a v závěru informace o poštovních služebnách.
Dodatek katalogu ČR můžeme doplnit o nové informace. Vybírám například neukončený tisk známek Mozart (Pof. 695) a Vánoce (Pof. 707). Informace o pamětních a propagačních listech pošty.
Vyšla nová příležitostná razítka, cenné nálepky Apost s přítiskem a také R-nálepky. Byl vydán i nový pamětní list PLZ 14.
Článek Josefa Weissensteina se může brát jako počátek záměru zpracování dalšího svazku Monografie čs. známek a poštovní historie. Delší dobu probíhá diskuse o popřevratovém období let 1918-19 a členění poštovních cenin. Článek se vrací ke článku p.Kunce ve F11/2009, kde v některých pasážích se autor zcela nestotožňuje s jeho tvrzením.
V novinkách Slovenské pošty najdeme informaci o Piaristickém kostelu v Prievidzi.
Vladimír Feldman se zaměřil na světové strany v přívlastku v ostatních slovanských jazycích. Navázal tak na svůj článek ve F9/2009, kde se psalo o světových stranách v přívlastku v češtině. Velmi zajímavý článek o tom, že známky se dají sbírat i netradičně.
Kdo se specializuje na ČSR I, jistě jej zaujme článek Františka Hamra - „Hodnota 15 h Hradčany – osm tiskových desek“.
Jiří Horák se věnuje autopoště v letech 1937-1944. Po dlouholetém patnáctiletém úsilí je na světě článek „Přehled denních razítek autopošt z let 1937-1944, který naleznete i na Internetu.
Již zažitá rubrika Naše hádanky obsahuje odpovědi na hádanky z minulého čísla filatelie a nakonec je zde i nová hádanka.
Petr Folprecht píše o konkurenci České pošty – MEDIASERVIS. Jedná se zatím o jediného alternativního operátora, který poskytuje své služby vlastními zaměstnanci na celém území České republiky.
V poznámce na okraj se Josef Šolc věnuje spojení filatelie a výtvarného umění.
Zajímavosti ze světa se věnují řecké známce z roku 1971, kde je zobrazeno několik lodí s vlajkami. Autor vůbec nerespektoval přírodní zákony a možný směr větru.
Závěrečným dílem končí série článků Jiřího Horáka o motocyklovém sportu. Nalezneme zde ohlasy čtenářů s připomínkami nebo chválou, výčet použité literatury a podkladů.
Jaroslav Kučera pokračuje po kratší přestávce již čtvrtým pokračováním povídek „Jaké může být filatelistické nebe.“ Jedná se o setkání s padělky a podvodníky i o tom, že filatelie může být pěkně napínavá.
V části odborné literatury nalezneme informace o vydání nového katalogu EDIFIL – Španělsko 2012, dále pak Jižní Afrika 2011/12. Z katalogů Michel vybíráme Michel junior 2012, malý katalog Německa. Dále pak Jihovýchodní Asie 2012 (8.díl), OSN Speciál 2012, CEPT (EUROPA) 2012 a časopis MICHEL Rundschau 1/2012.
Exponet informuje o nových přírůstcích. Nyní zde dominují plochy, vystavené v loni ve Vysokém Mýtě.
Pan Bachratý informuje o vydání nové publikace „Poštovní autobusy 1908-1914“. Publikaci si můžete objednat přímo u autora p.Hoffmana – cena 980,- Kč. Podrobnější info v článku.
Pan Kohout nalezl na cenných nálepkách APOST chybné názvy slova ROUSÍNOV U VYŠKOVA.
Archivní časopis (2.číslo roku 2011) obsahuje článek Františka Beneše – Archivní materiály z hlediska filatelie, reagující na odhalené případy krádeží historických dopisů ve státních archivech.
Třístránková listárna obsahuje mnoho zajímavého. Vybíráme například dotazy k hawidkám, informace o vydání specializovaného katalogu protektorátu Čechy a Morava, otevření nové filatelistické prodejně v centrum Prahy.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz