Filatelie 4/2010

Datum vydání: 15. 4. 2010


Tak máme na světě další číslo časopisu Filatelie – číslo 4/2010. S čím zajímavým se můžeme setkat? Tentokrát je toho hodně ke čtení, ale postupně.

Hned v úvodu je velice zajímavý článek Františka Beneše „Podtyp – kulatá devítka – i na známkách Parlament?“ Jedná se o známky z emise Pošta československá 1919 – 80 h a 1 K – Parlament. Vydání Pošta československá 1919 bylo od počátku předmětem velké pozornosti. Přesto se po více než devadasáti letech od vydání emise naskytla možnost identifikovat u dalších hodnot významnou variantu, jako jsou podtypy s neseříznutou devítkou. Článek rozhodně stojí za přečtení.

Emisní plán českých známek na rok 2010 byl doplněn o další položky (příležitostné známky, sešitková vydání, FDC k výplatním známkám a další). Rovněz je nutné podotknout, že tento rok Česká pošta přechází od hodnotového označení v Kč na označení písmeny (A, E, Z, …).

Na dalších stránkách se setkáme s informacemi Heleny Hodkové. Jedná se o nové 3 emise – Zlaté medaile – XXI.ZOH Vancouver 2010, cestovatel Enrique Stanko Vráz a Zakavkazské koberce. Nechybí ani informace o nových cenných nálepkách APOST. Dále byla vydána nová příležitostná razítka a příležitostné R-nálepky.

Článek Jiřího Kocmana pojednává o poštovní kurýrní službě, která vznikla v roce 1991 a zaměřuje se na příčiny jejího nezdaru.

V Poštovním muzeu v Praze končí 25. dubna 2010 výstava poštovních známek a drobné grafiky akademického malíře Oldřicha Kulhánka. Tento článek nás v krátkosti informuje o jeho známkové a grafické tvorbě.

Zkusmé tisky hodnoty 500 h Hradčany z II. TD – tak toto je název článku Libora Michálka, který se již delší dobu věnuje studiu zkusmých tisků nejvyšší hodnoty (500 h) emise Hradčany 1918.

Jiřík Bejsta nás informuje o výskytu kulatých gumových provizorních razítek v roce 1947.

Nesmíme zapomenout na naše východní sousedy – Slovensko. Slovenská pošta nás informuje o novinkách známkové tvorby a o aktualizaci emisního plánu slovenských známek 2010.

Problematice vlakových razítek se již dříve věnoval Emil Votoček v několika Monografiích (14,16 a 17). Pan Milan Štěpek by rád svým článkem povzbudil zájem sběratelů o provizorní razítka vlakových pošt po vzniku ČSR.

Doporučená celistvost s R-nálepkou vlakové pošty – tak to je zajímavost Miloslava Fencla. A že jde o mimořádnou zajímavost, není pochyb. Snaží se vysvětlit, jak se tato nálepka na zásilku dostala.

Ten kdo se zajímá o emisi Červený kříž 1920, by si neměl nechat ujít článek Petra Folprechta. Pojednává o vodorovném meziarší hodnot 40 h – žlutá a 60 h – zelená a s obrazem Hradčan.

V části věnované tematické filatelii se přeneseme do oblasti kosmonautiky. Od vypuštění první sondy uběhlo více jak půlstoletí. Článek Petra Fencla připomíná, že některé dnes běžně používané výrobky a věci denní potřeby, vznikly díky tomu, že lidstvo začalo pronikat do vesmíru. Zaměřuje se na různé oblastí života (sledování životních funkcí, přenos hlasu a obrazu, předpověď počasí a další).

Třetí pokračování článku Josefa Weissesteina „Pošta českých skautů 1918 – mýty, legendy a otazníky“ nás opět zavede do doby prních týdnů existence republiky československé. Pojednává o „kurýrní poště“ českých skautů a sní spojenou problematiku padělků nebo dodatečně vyrobených dokladů. Protože je tato problematika velmi rozsáhlá, můžeme se těšit na další, čtvrté, pokračování.

Vrátíme se ještě k tématické filatelii. Tentokrát se podíváme na čtvrté pokračování „Historie automobilových závodů“. Na čtyřech stránkách se dozvíme o začátcích Formule 1 a projdeme postupně až do období poloviny šedesátých let. Jiří Horák velice zajímavým způsobem popisuje období, která jsou pro automobilové závody klíčová a samožřejmě se dotkla i oblasti filatelie. Rovněž u tohoto článku se můžeme těšit na jeho páté pokračování.

Po kratší pauze vychází pokračování úryvků knihy Vítězslava Houšky. Tentokrát se jedná o kapitolu „Další perly – pokračování“. Autor přechází od vzácných známek ke známce mnohem běžnější – červená třífeniková známka Saska.

V další části naleznete informace z odborné literatury a zpravodajů (EXPONET, KOSMOS, NPC zpravodaj, Polární zpravodaj, Poštovní nálepky, Zpravodaj).

Na začátku března roku 2010 se v bavorském Mnichově konal tradiční veletrh „Mezinárodní burza poštovních známek“. V článku Vladimíra Münzbergera se dozvíme jaký veletrh vlastně byl a co zde bylo k vidění. Těší nás, že stánek České pošty se těšil značnému zájmu návštěvníků. Byl zde vystaven i Úmrtní aršík A.Zápotockého 1957 s tzv. „dvojitým tiskem“ a bohužel se potvrdilo, že jde o další padělek tohoto aršíku.

Nakladaletsví Schwanberger, které vydává katalogy MICHEL, přišlo v době 100.výročí s novou obálkou těchto katalogů. Obsah je sice tradiční, ale obálky katalogů roku 2010 se změnily. Jistě si každý filatelista udělá svůj názor na tuto novou grafickou úpravu.

Směrnice pro hodnocení jednorámových exponátů, platná od 1.1.2010, pro výstavy pořádané SČF je obsahem dalšího článku. Pan Walter Müller informuje o tom, jak jednorámové exponáty hodnotit.

V tomto čísle si již našlo místo pro „seznam obchodníků.“

V závěru časopisu si můžete přečíst v rubrice LISTÁRNA výběr z dopisů čtenářů.



Autor: Ing. Jiří Marko
jirka.marko@seznam.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz