Filatelie 5/2010

Datum vydání: 25. 5. 2010


Páté číslo časopisu „Filatelie“ se na nás usmívá svou modrobílou obálkou. Co je jeho obsahem?

Zařadit daňové upomínky do katalogu převzatých celin uherského původu? Tak to je otázka, na kterou se snaží dát odpověď p. Miroslav Bachratý ve svém článku „Uherské daňové upomínky“. Snad tento článek poskytne dostatek základních informací pro případné zájemce o popřevratové období.

V novinkách české pošty se píše o vydání novýho výplatního sešitku „Čtyřlístek – Fifinka“, Umění poštovní známky na Pražském hradě, Karel Čapek – Dášenka a další písmenkové známky (Z) s motivy Alfonse Muchy na známkách a celinách.

Ten, kdo se specializuje na známky České republiky si jistě rád přečte informace o novém aršíku Pof. č. A625 a jeho znacích, které rozlišují desky A a B.

Alena Reichová a Jaroslav Sojka nás informují o mimořádné výstavě na Pražském hradě, která začala 12.5.2010. Návštěvník tak může porovnat umělecká díla a jejich grafické stvárnění ve formě poštovních známek. Místo pořádání výstavy je úzce spojeno i s naší známkovou tvorbou, kdy se Hradčany objevily na prvních známkách již v roce 1918.

František Beneš již v minulém čísle 4/2010 hovořil a nálezu nového podtypu přetisku PČ 1919. Tento nález byl prakticky vzápětí potvrzen a tak po měsící můžeme konstatovat, že nový podtyp přetisku PČ 1919 rozšíří katalogové záznamy.

Poštovní nebo politická historie? Tak to je článek Lubora Kunce. Článek se týká německých provincií na území Československa v roce 1918. Snaží se najít filatelistické řešení problému a ne řešení historické. Německé provincie skutečně na našem území existovaly a článek se snaží objasnit, jak zařadit používané ceniny v těchto teritoriích do předběžných známek/celin. Není to asi poslední článek, týkající se této oblasti.

Čtvrté pokračování studie Josefa Weissesteina „Pošta českých skautů 1918 – mýty, legendy a otazníky“ uzavírá období, které se zabývalo vznikem a fungováním tzv, „Skautské pošty“. Tento díl je věnován používání razítek a jejich typům.

Kdo se specializuje na Hradčany, neměl by si nechat ujít článek Petra Folprechta o „Méně známých meziarších Hradčan“. Zabývá se v úvodu vzájemnou polohou a vzdáleností tiskových desek. Vzájemná poloha TD měla i vliv na vzdálenost známek (u protisměrných i stejnosměrných meziarší). Nezbývá než říct, že stáje je co objevovat, doplňovat či opravovat.

V novinkách Slovenské pošty najdete informaci o nové emisi „Milan Hodža“ a emisi „EUROPA 2010 Dětská kniha“.

V tématické filatelii se podíváme na páté pokračování „Historie automobilových závodů“. Tentokrát se článek věnuje třílitrové formuli a křídla v období 1966 – 1980. Článek připomíná slavná jména automobilismu. Jako jsou jména Fittipaldi, Lauda, Rindt, Ferrari. Nechybí ani ukázky známek a aršíků, které se těchto osobností týkají. Můžeme se těšít na další, v pořadí již 6.pokračování.

Blížící se fotbalové mistrovstvím světa na černém kontinentu je námětem článku Stanislava Kamenického, který nás provede historií kopané černého kontinentu a jeho úspěchů předchozích let.

Řídící výbor FIP schválil kritérie pro hodnocení exponátů otevřené třídy. P. Walter Müller nás informuje o tom, že by se tato „otevřená třída“ mohla stát oficiální soutěžní třídou FIP.

František Beneš psal v březnové filatelii 2010 o chybotisku známky 10 Kč – Gratulační kytice 2006 (Pof. č. 459X). P. Slavomil Strnad nás seznámí s poznatky, které získal. Pokud se jedná o malý náklad (do 200 ks), tak tisky jsou tištěny na počítačové tiskárně (označení „P“). Je-li náklad více než 200 ks, pak je tisk ofsetem a na dolním okrají je písmeno „V“). Více se ale dočtete v tomto velice zajímavém článku.

KF 00-15 uspořádal exkurzi do „třídírny listovních zásilek“ v Praze 10 – Malešicích. O tom jak exkurze dopadla a co bylo k vidění se dočtete v článku Dušana Brabce.

Pražký hrad se objevil na nové rakouské známce vydané 16.4.2010. Máme tedy možnost seznámit se s tím, v překladu Viléma Berana ze Znojma, jak rakouský filatelistický tisk informuje o vydání této známky.

Pokud se chystáte na veletrh „Sběratel“, vězte, že je již znám jeho letošní termín a tak si jej zaškrtněte v kalendáři (2.–4.9.2010).

Pan Václav Káňa informuje o dalším místě použití známky Pof. č. 13 D. Jedná se o nové místo – obec v Pošumaví – Petrovice u Sušice.

Jan Krátký byl již na vysoké škole osloven albánskými známkami. A tak se jeho článek týká padělků albánských známek, přesto, že se v mnoha případech jedná o běžné a levné emise.

Na EXPONETU jsou zase novinky. Jaké? Tak to je krátká informace pana Šolce.

V závěru časopisu si můžete přečíst v rubrice LISTÁRNA výběr z dopisů čtenářů.

Filatelie 5/2010


Autor: Ing. Jiří Marko
jirka.marko@seznam.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz