Filatelie a včelařství, včely a známky

Datum vydání: 18. 4. 2005


Celkem nedávno jsem byl požádán, abych napsal něco málo o včelách na známkách. Odmítl jsem z několika, dnes již méně podstatných důvodů. Vlastně proč ne. Nevidím důvod proč nevyprávět o včelách, včelařích a včelařství formou filatelie. Nehledě na skutečnost, že není málo filatelistů včelaři a nemálo včelařů filatelisty.

Sám jsem filatelii a včelařině propadl přibližně ve stejnou životní etapu a oboje mi přineslo mnoho příjemných okamžiků a hlavně jsem prožil silné přátelské vztahy. Dnes již i s několika nežijícími přáteli, (oslovení „přítel“ mezi včelaři má trochu jiný význam, přesto vystihuje vzájemnou blízkost lidí). Přátelům je věnován tento článek. To že včelařství je stará, prastará záliba i náročné povolání dokumentují první dva obrázky. Na obrázku č. 1 jsou vidět příležitostné poštovní známky zn. č. , kterou vydala Česká pošta jako připomenutí tradic lidového umění – včelí úly. Jen krátce se zmíním o starých úlech. Kláty, košnice, ale i jiné pojmenování pro ty různé krabičky a bedýnky ve kterých se včely za staletí chovaly. Ještě dnes, opravdu velmi vzácně, můžeme najít někde ve stodole pod starou slámou kláty, které jsou předchůdci dnešních moderních nástavkových úlů.



obr.: 1 poštovní známky České republiky s motivy starých klátů

O čem vypráví skoro sto let stará rakouskouherská celina zaslaná z Kladna do Kozlan u Plzně? Shrnul bych to do jedné věty. Lidé jsou stejní snad od úsvitu dějin. Pan Richtr ve veškeré úctě se koncem roku stará o med do zásoby a prosí o vzorek, aby jako nekupoval zajíce v pytli. Posledně prý byl spokojený, jen aby včelař s platbou za med posečkal …



obr.: 2 Rakouskouherská celina zaslaná na velkovčelín pana Rabase

To, že včelaři včelaří pro med, je pravda. Že by ale včely snášely vejce jsem se dozvěděl až z této celistvost. Pokud ovšem se nejednalo tehdy o zlatá vejce. K medu si ještě přidejte vosk na svíce a laufy kanónů. Propolis na zuby a všelijaké jiné neduhy. Včelí jed a kašičku. A také se „včely chovají na maso“. Nevěříte? – Věřte!



obr.: 3 Svaz pro drůbež, vejce a med – Kdo by to dnes řek?

Toto konstatování, ačkoli úsměvné je pravdivější, než si kdo myslí. Má spojení i s následující celinou zaslanou do šlechtitelské stanice ve Smržicích u Prostějova. Když sečteme vše co ze včel máme, veškerý užitek, 95% hodnoty tvoří opylovací činnost včel.



obr.: 4 Československá celina, dvakrát zajímavá!

Z lícní strany této pěkné a dekorativní dofrankované celiny lze vyčíst jména dvou významných osobností.včelmistra Františka Kiliána a také šlechtitele okurek B. Holmana. Z rubové stany až nadčasové sdělení začíná taktéž nadčasovým oslovením. Dovolte mi citovat:

„ Vážení soudruzi, k vašemu dotazu bohužel konstatovat, že letošní kapacita je již vyčerpána. Sami jsme byli překvapeni množstvím …..“ Toto období také dokumentuje následující doporučený dopis ČSV ústřednímu výboru a tak podle jedněch nejlepší období včelařství na našem území za celou historii. Podle druhých nejabsurdnější , kdy med v obchodě byl levnější než ve výkupu.



obr.: 5 Bez spojení, není velení.

Na obrázku č. 6 vidíme frankotyp používaný výzkumným ústavem Včelařským v Libčicích nad Vltavou. Bohužel z obálky není patrné, že jí odeslal jeden z našich největších žijících včelařských odborníků ing. Veselý. Ale co je jisté, zaslal jí mému kamarádovi a příteli Jirkovi Hudečkovi. Ostatně, nechme na hlavě, ještě o něm uslyšíme….



obr.: 6 Frankotyp používaný výzkumným ústavem v Libčicích nad Vltavou

Na konec jsem si nechal také jednu parádičku, až z Brazílie zaslaná celistvost do výzkumné stanice v Prostějově na Vodní ulici. A nepodotknout přátelských vztahů, to by mi snad neodpustili. Vzpomínám, jak jsem chodil k dr. Dmitriji Škrobalovi pro vzorky měli a skoro vždy jsem obdržel obálečku s vystřihanými známkami z korespondence.



obr.: 7 Kartička s krátkým sdělením na dnes již přesídlenou výzkumnou stanici v Prostějově

Historie se nedá zastavit. Dnes již tato výzkumná stanice sídlí v Žeravicích u Přerova. Dále však produkuje včelí matky a pomocí pošty je rozesílá skoro po celém území republiky. Nejenom matky, ale i jiné služby pro včelaře, jako je vyšetření měli, nebo například i chov čmeláků.



obr.: 8 I za humny létají včely …..

Vybral jsem namátkou několik celistvostí a celin. Alespoň kratičký dokument o včelách lidech a době. Hledejme společně dál. Co jména obcí jako jsou Včelákov, Nová Včelnice, nebo Brtí ( mimochodem je to rodiště mé babičky). Co příjmení, místa kde se vyrábí nebo vyrábělo včelařské nářadíčko, bratři Švarcové z Kolče, bednářské družstvo, nebo Ještěd Liberec. Pomozte mi rozšířit tuto malinkou kroniku a nedejme zapomenout včelařské historii.

Autor: Pavel Lukavský
Lukavsky-apis@volny.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz