Jak na data tisku?

Datum vydání: 14. 12. 2004


Poslední dobou mne zaujalo sbírání dat tisku na známkách ČR a jako všemu si klestím svoji cestu. Přemýšlel jsem, jak svoje sbírání uchopit a jak se ve sbírce vyznat. Informací není mnoho, někdy v literatuře čtu odkazy typu: "... a odpověď by mohli dát sběratelé dat tisku ..." Ale jak a co sbírat, jsem se nedozvěděl, zpočátku jsem tápal, dnes již mám jasněji. Nejdříve jsem si pořizoval čtyřbloky, ale záhy jsem zjistil velmi problematické až nemožné dokladování z které části dne tisk pochází. A jak si později řekneme tato informace může být v budoucnu velmi důležitá. Přešel jsem na sbírání pětipásky, tu brzy vystřídal celý okraj. A to nejenom pro "cosi chybějícího". Tedy včetně čísla přepážkového archu, mimo jiné se z této informace dá zjistit na jakém stroji byla známka tištěna. Dá se identifikovat i tzv. ORZ a také například množství vytištěných archů s odchylkou (a to jakoukoliv). Při specialisovaném sbírání věnujeme pozornost všem atributům určující známku jako jsou: papír, způsob tisku, barvy použité při tisku i jejich odchylky, mimo jiné lep a v neposlední řadě též způsob oddělování, (v dnešní době především použitým perforačním rámcům). Díky této znalosti můžeme odvodit i pořadí dotisku výplatních známek a může to být i jasný doklad pravosti známky, což je v neposlední řadě též fakt výrazně zvyšující tržní hodnotu známek.

Za druhé: ukládání těchto "šál" papíru je na každém, tak jak dovolí jeho kapsa i co si žádá cit. Já konkrétně z ekonomického i praktického hlediska zvolil kroužkové desky formátu A4 na bílém podkladě v ochranám obalu. Třídím je podle katalogových čísel a ročníků. Dle informací tiskárny se pokouším i o rozlišení dotisků. Popisky si zatím ujasňuji ale bude jím stručná informace o papíru, stroji, množství tištěných kusů a případných dotiscích. V poznámce i o zajímavostech - např. ORZ, odlišných perforátorech, i typech, vadách atd.

A pro ekonomicky uvažujícího filatelistu i pro ostatní co nemusejí tolik počítat. Co za to? Nebudu předstírat, že naše sbírka bude úžasným uložením kapitálu. Nejspíš asi nebude. Bude obsahovat hodně zajímavých dotisků běžných výplatních známek, několik zajímavostí, nějaké "příběhy", nějakou tu malou raritu, ale jako celek bude tržně na 120 až 200% nominále a to z dlouhodobého hlediska. Tedy nic moc. Jednotlivosti, pokud se nám dostanou vůbec do ruky, budou výrazně nad možnosti běžného sběratele a již, podle mého, jsou. Namátkou si vzpomínám "Barták, Slovanka, Pastelky" a jiné. Hodně materiálu i velmi běžného budeme muset koupit a tady vidím základní problém. Neexistuje žádný katalog, alespoň o něm nevím, který by seriozně ohodnotil cenu, vzácnost a množství na trhu. Taková příručka bude muset asi v nejbližší době vzniknout a měla by v sobě obsahovat jednoduchý vzorec pro výpočty ceny. Měl by zohlednit množství, oblíbenost i délku doby používání – vzhledem např. k nejběžnějším výplatním tarifům, vzít v úvahu deskové a výrobní vady a typy známek. Tyto a jiné faktory mohou ovlivnit tržní cenu dat tisku. A samozřejmě katalogový seznam dat a dotisků.

Na závěr otázka: Má smysl se pouštět do sbírání známek s daty tisku? Ten, kdo tomu propadl, má o odpověď postaráno. Pro ostatní: Podle mého úsudku, je stále volně v prodeji na poštách tak 100 až 150 různých dat tisku, a to je již pěkný základ pro sbírání a směňování. Ostatní je na Vás.

Autor: Pavel Lukavský
Lukavsky-apis@volny.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz