Jiří Wolker by měl radost

Datum vydání: 24. 1. 2004


Poštovní schránka na rohu ulice,
to není kdejaká lecjaká věc.
Kvete modře, lidé si jí váží velice, ...

Tak takhle kdysi opěvoval jeden z našich velkých básníků docela všední věc, poštovní schránku, do které vhazovali lidé svá psaníčka, někdy smutná, jindy veselá, aby je pošťáci doručili svým adresátům. V té době měly opravdu poštovní schránky barvu modrou. Od té doby uplynulo hodně vody v řekách. Dnes mají poštovní schránky barvu oranžovou, najdeme je skoro na každém rohu, což je dobře.



Jedna informace z české pošty uvádí, že je v České republice rozmístěno přesně 24 241 kusů poštovních schránek, přičemž existují dva základní typy, které se od sebe liší jen šířkou a objemem. Rozmísťování takovýchto schránek není nahodilé a pošta se musí řídit schválenými předpisy, které přikazují v obcích do 1000 obyvatel instalovat minimálně jednu schránku. V obcích od jednoho do 10 tisíc obyvatel by měla jedna schránka připadnout na každých tisíc obyvatel, ale může jich být méně, pokud jsou schránky dostupné do 750 metrů od sebe. Ve městech s počtem obyvatel vyšším než deset tisíc platí pravidlo dostupnosti 750 metrů v zastavěných částí měst. Na periferiích může být četnost schránek nižší. Jakpak je to se schránkami u Vás v místě bydliště? Já to kontroloval a musím přiznat, že schránek je v ulicích Kralup nad Vltavou dostatek. No a nedávno jsem si všiml, že vedle klasické schránky na dopisy přibyla vedle jedné oranžové její modrá sestřička, takže by pan Wolker měl určitě radost, kdyby byl dnes mezi námi.



Trochu jsem pátral po jejím původu a zjistil, že tyto modré schránky postupně nahrazují své předchůdkyně, starší kovové šedivé schránky. Tyto slouží poštovním doručovatelkám, když mají náhodou větší počet korespondence k roznesení. Ptal jsem se té naší a potvrdila mi, že když toho má moc, požádá své kolegy "balíkáře", kteří jezdí modrým Fordem transitem, aby jí část korespondence vzali do revíru autem a do této schránky ji uschovali. Poštovní doručovatelka pak roznese (obvykle rozveze na kole) to co má v brašně a pak se dostaví k modré schránce. Klíčem, který vlastní, si ji otevře, vybere zbytek korespondence k roznášce a může pokračovat do té doby, než má hotovo. Jak důmyslné.



Až budou poštovní doručovatelky v blízké budoucnosti místo chození pěšky či jízdy na kolech jezdit na elektrických tříkolkách, které budou opatřené dostatečně velkým úložným prostorem, zmizí "modré sestřičky" nadobro. Ale to jsem spíše ve vzdálené budoucnosti a protože nevlastním ani magickou kouli ani nedovedu předvídat budoucnost, zůstanu raději při zemi a popřeji modrým schránkám dlouhý život. Vždyť se píše moderní historie a i takováto změna bude určitě zajímat ty filatelisty, kteří se věnují mechanizaci a automatizaci pošty nebo samotné poštovní historii.

Autor: Josef Fronc
fronc@cbox.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz