K Havlovi přibydou Švehla, Kafka i Albrecht z Valdštejna

Datum vydání: 16. 11. 2021


Po úspěchu „paměťovky“ s Václavem Havlem zveřejňuje společnost České dukáty emisní plán na další roky.Produkt, kterým České dukáty vykročily na nové pole, totiž pamětní list ve tvaru bankovky, vzbudil obrovský zájem sběratelů. Svůj podíl na tom mělo jistě i výročí Václava Havla – nedožité 85. narozeniny a 10 let od úmrtí. Paměťovka, jak se jí říká (protože nejde ve striktním slova smyslu o bankovku) má všechny parametry ceniny – ochranné prvky viditelné pod UV lampou, hlubotisk a podobně – a k tomu vynikající umělecké a grafické zpracování. Celý proces výroby od prvních grafických návrhů ak. malířky Evy Haškové přes rytí Martina Srba až po tisk několika technikami ve Státní tiskárně cenin a tiskárně Impéria přibližují panely instalované v Pražské křižovatce v rámci výstavy Václav Havel stále s námi. Ta je veřejnosti otevřena do 28. listopadu.


K vidění je tu i unikátní medaile podle návrhu Jiřího Harcuby, která v provedení zlatá, stříbrná a měděná tvoří komplet s malou částí nákladu paměťovky.
Tiskem na paměť Václava Havla zahájil dlouhodobý projekt Českých dukátů, rozvržený zatím do roku 2030. Paměťovky budou připomínat významné české osobnosti z oblasti politiky a umění nebo historické události. Dalším v pořadí bude Antonín Švehla: v roce 2022 uplyne 100. výročí od jeho prvního jmenování předsedou čs. vlády. Následovat bude český patron sv. Václav, spisovatel Franz Kafka a dále například fenomény jako Český rozhlas nebo Charta 77.


Více informací najdete na www.ceskedukaty.cz nebo na www.10havel.cz.Autor: Redakce
infofila@infofila.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz