Kosmos 3/2003: Bude známka s naší tematikou?

Datum vydání: 23. 10. 2003


Jako obyčejní filatelisté nemíváme šanci ovlivnit emisní plán. Díky iniciativě pana Břetislava Janíka však máme nyní možnost připojit se k petici, která byla zveřejněna na stránkách magazínu www.japhila.cz a podporou této petice tak přispět k tomu, abychom obohatili své kosmické sbírky. Domnívám se, že souhlas především nás, sběratelů námětu kosmos, by neměl chybět! Připomínám, že poslední příležitostná známka s vyobrazením kosmonautů byla vydána již v roce 1988 (Kčs 10, Gubarev - Remek)! Další významná výročí pilotované kosmonautiky byla vždy opomenuta!

Následující text byl (se souhlasem autora) převzat z www.japhila.cz.

SPOLEČNÁ EMISE ČESKÉ A IZRAELSKÉ POŠTY: PETR GINZ "POHLED Z MĚSÍCE NA PLANETU ZEMI"

Jen zcela nedávno jsme se dozvěděli o mediálně připomenuté kresbě mladého českého chlapce z Prahy, židovského původu, Petra Ginze, který zemřel v koncentračním táboře. Byl nesmírně talentovaným a všestranným člověkem, kterému však nebylo souzeno, aby prožil nebo uskutečnil něco ze svých snů.

Přesto se stal nesmrtelným, když 16. ledna 2003 vynesl jeden z tragicky známých amerických raketoplánů Columbia na své palubě do vesmíru prostřednictvím zvláštního, nebo řekněme neobvyklého přání prvního izraelského astronauta ILANA RAMONA, jeho kresbu. Jako osobní věc si s sebou kosmonaut z Izraele Ilan Ramon vzal tužkou kreslený obrázek nazvaný "Pohled z Měsíce na planetu Zemi", který před více než 60ti lety v ghettu Terezín nakreslil mladičký PETR GINZ.

Obrázek dokládá jeho velký smysl pro fantazii (ve 40. letech minulého století!) a nezměrnou touhu po životě, která nebrala ohledy ani na jeho nucenou přítomnost v terezínském ghettu a později v koncentračním táboře, v němž byl uvězněn. Bohužel, 16letý Petr Ginz, svůj pobyt v koncentračním táboře Osvětim nepřežil.

Aeronaut plk. Ilan Ramon, jehož matka přežila pobyt v koncentračním táboře Osvětim, požádal památník Jad Vašem, aby pomohl vybrat nějakou věc, která má spojitost s holocaustem. "Vím, že můj let je pro lidi v Izraeli symbolický, zvláště pro ty, kdo přežili holocaust," řekl Ilan Ramon, který bohužel také zahynul v troskách raketoplánu Columbia.

Tento příběh mladého a po životě toužícího chlapce, stejně jako lidská tragédie vícečlenné posádky amerických aeronautů společně s židovským kosmonautem Ilanem Romanem je hluboce silným a emociálním výbojem. Člověk nemusí být židovského původu, aby podpořil návrh na společné vydání příležitostné poštovní známky.

Český chlapec židovského původu z Prahy byl velmi inteligentním a všestranně nadaným dítětem, kterému ani nucený pobyt v Terezínském ghettu a později v koncentračním táboře Osvětim nevzal nic z lidské touhy po poznání a vědění. Petr Ginz by i dnes mohl sloužit jako vzor kladných charakterových vlastností, které navíc rozvíjel v pro něj extrémně nepříznivém prostředí. Petr Ginz, ještě než byl ve věku 16 let zavražděn v plynové komoře koncentračního tábora, byl autorem mnoha zápisků, linorytů a kreseb, které měly vztah k odvěkým lidským tužbám poznat život, svět i jiné planety.

Jeho kresbu tužkou, nazvanou "Pohled z Měsíce na planetu Zemi" vzal symbolicky do kosmu při prvním letu izraelského kosmonauta - plukovník Ilan Ramon. Kosmický let raketoplánu Columbia se 2 ženami a 5 muži na palubě odstartoval 16. ledna 2003 z mysu Canaveral na Floridě. Po 16 dnech letu, 1. února 2003, při sestupném manévru a krátce před přistáním, raketoplán havaroval a celá posádka zahynula.

Na paměť obětem holocaustu a na paměť obětem trnité cesty lidstva při dobývání kosmu, avšak v očekávání jeho dalších kroků, vedeni solidaritou s pozůstalými po všech zemřelých kosmonautech vyhlašujeme petici pro vydání společné příležitostné poštovní známky České republiky a Izraele.

NAVRHUJEME, ABY ČESKÁ POŠTA A IZRAELSKÁ POŠTA VYDALA SPOLEČNÉ VYDÁNÍ PŘÍLEŽITOSTNÉ ZNÁMKY S NÁMĚTEM GINZOVY KRESBY K NEJBLIŽŠÍMU VHODNÉMU ČI SYMBOLICKÉMU VÝROČÍ - NAPŘÍKLAD K 1. VÝROČÍ TRAGÉDIE AMERICKÉHO RAKETOPLÁNU COLUMBIA.

Ti, kteří s návrhem souhlasí, pošlete mail na adresu: janik@japhila.com s jednoduchým textem:

Podporuji vydání příležitostných známek (nebo jenom "ANO") Příjmení a jméno, město a stát (můžete, chcete-li, uvést i profesi či povolání)

Všichni, kteří podpoří tento emisní návrh, budou průběžně uvedeni na internetové stránce http://www.japhila.cz/petice.htm v chronologickém seznamu, podle data došlých e-mailů.

Pramen:
www.japhila.cz Břetislav Janík, 4. 7. 2003

Autor: Petr Fencl
technika@nopek.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz