Krásy naší vlasti - Vila Tugendhat
Datum vydání: 31. 3. 2005
Název emise: Vila Tugendhat – příležitostní známka
Datum vydání: 23. března 2005
Známka číslo: 430
Nominální hodnota: 16 Kč
Rozměr známkového obrazu: 40 x 26 mm, UTO po osmi známkách
Výtvarný návrh: Pavel Dvorský
Rytina: Jaroslav Tvrdoň
Platnost: do odvolání
Způsob tisku: čtyřbarevný ocelotisk z plochých desek v barvě zelené ,modré,oranžové a černé, plus jednobarevný ocelotisk z ploché desky v barvě černé
Námět: brněnská vila Tugendhat
Dlouhá léta světové učebnice architektury přehlížely český prostor jako něco méně hodnotného. To, že se tak dělo neprávem, je dnes více jak jisté. Řada světových velkoměst se může pyšnit stavbami, jejímž autorem je německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Snad nejkrásnější a stylově nejčistší budovu, kterou kdy van der Rohe navrhl, najdeme v Brně.
Manželé Tugendhatovi měli od samého počátku jasnou představu o stavbě svého rodinného domu. Ocel a beton měly být základním stavebním kamenem. Van der Rohe ocelovou konstrukci neskrývá, a naopak v silných chromovaných nánosech ji nechává elegantně vyniknout.Výrazná okna poskytující nádherný výhled do zahrady. Zdálo by se, že takovéto řešení může vyznívat dokonale funkcionalisticky, ale až příliš chladně a neosobně. Dřevěné stěny a nábytek je doplněn ebenovým a palisandrovým dýhováním, přepážky jsou z prosvítajícího onyxu. Použití exotických materiálů bylo nákladné a ve své době i kritizované.
Ludwig Mies van der Rohe se narodil roku 1886 v německých Cáchách. Pracoval v rodinné kamenické dílně, odkud přešel do kanceláře Bruna Paula v Berlíně. Od roku 1908 pracoval čtyři roky u Petera Behrense. Van der Rohe byl na počátku své tvorby velmi ovlivněn pokročilými strukturálními technikami pruského klasicismu, ale netajil se svým obdivem k ruské konstruktivistické škole. Pokud vám vila Tugendhat připomíná vrcholné období Bauhausu, pak to není náhoda, vždyť van der Rohe byl i jeho ředitelem a těžko jej mohl Le Corbusier neovlivnit. Jeho pověstným rčením bylo 'méně je více'. Německý architekt židovského původu odešel do USA v roce 1936 před nacisty. Ve spojených státech žil až do konce života, zemřel v Illinois roku1969.
Vilu Tugendhat, jedinečný příklad funkcionalistické architektury, postavil van der Rohe v roce 1930. Původní majitelé ji užívali krátce, do roku 1938. Po osvobození byla používána k různým účelům, počátkem 80. let se vila stala majetkem města Brna a sloužila k reprezentaci a k ubytování hostů. V současnosti je vila expozicí.
Zcela oprávněně UNESCO zaneslo tuto památku na seznam chráněných staveb. "... když tyto prostory a všechno, co je, nechám na sebe působit jako celek, potom shledávám zřetelně: to je krása - to je pravda. Pravda - můžeme na ni mít různé názory, ale každý, kdo tyto prostory vidí, pozná dříve nebo později, že zde je opravdové umění". Ludwig Mies van der Rohe.
Nová poštovní známka z emise krásy naší vlasti představuje pohled na vilu Tugedhat ze zahrady domu. Dovolím si podotknout, ľe je to - z mého pohledu - pěkná a nápaditá známka. Upravený tiskový list po osmi známkách nese přítisk Evropská výstava poštovních známek Brno 2005 a logo výstavy.
Ačkoliv Česká pošta vydala se shodným námětem v nedávné době dopisnici CDV 48 4 Kč, v tomto případě toho nemusíme litovat.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz