Městská architektura 8 Kč – Olomouc – bez nominální hodnoty – vyškrábaný padělek

Datum vydání: 22. 11. 2022


V novodobé známkové emisi ČR se častěji, než méně často, setkáváme s nehotovými známkami, kterým schází například nominální hodnota nebo název státu. Zajímavé by bylo zjištění, kdo vlastně takové nedodělky rozšiřuje do rukou našich sběratelů za tisícové částky. Nejsou to stále stejní lidé, kteří si na tom založili živnost? Třeba by se tím rozšířil seriál článků o další díl (Některé etické a právní otázky v našem oboru) z posledních čísel Filatelie.

Dostala se mi na stůl známka, která byla prezentovaná jako údajně zajímavá rarita (s existencí pouhého jednoho archu), který se dostal zcela náhodně do poštovního provozu, a tak se prý jedná o nesmírně cenný kousek, který prý nikdo jiný jen tak nemá. Jedná se o známku 8 Kč z emise Městská architektura – Olomouc. Známka je razítkovaná a na první pohled (bez zvětšení) nevypadá až tak nedůvěryhodně. Nebudu dlouze napínat naše čtenáře. Nejedná se o nově objevenou raritu ČR bez nominální hodnoty, po letech objevenou, ale o pouhý padělek ke škodě sběratelů.


Jakým způsobem tento padělek vznikl? Šikovným vyškrábáním nominální hodnoty 8. U této známky byla použita asi nejslabší barva pro tisk nominální hodnoty z celé emise Městská architektura. Vyškrábnutí není na pohled tedy tak silné a nebudí dojem poškozené známky. Pod UV lampou je již vše vidět mnohem zřetelněji. Hodně se dá zjistit i v průhledu proti světlu, i když ne až tak dobře, protože samotné vyškrábání je opravdu pouze povrchové. Slabší vyškrábané místo je pak zřetelné nejvíce pod digitálním mikroskopem při sledování vláken papíru a zbytku samotné barvy, která byla použita pro tisk nominálu. Proto tedy zveřejňuji důsledné varování před zakoupením těchto padělků a podobných hračiček, které si dávají za cíl napálit důvěřivé sběratele dychtivě jdoucích po všech možných „raritách“.


Pod digitálním mikroskopem zjistíme, že i po vcelku důkladném vyškrábání se i přesto na zkoumané známce nacházejí zbytky barvy z nominální hodnoty 8.


Vlákna vyškrábaného papíru jsou dobře viditelná a poškození papíru v onom místě je znatelné


Ještě větší zvětšení vláken papíru jasně odhaluje manipulaci a vyškrábání. Zde vlákna vyškrábaného papíru zasahují i do nápisu ČESKÁ REPUBLIKA


Autor: Zdeněk Jindra
ZdenekJindra@infofila.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz