Filatelie 11/2012
Datum vydání: 18. 1. 2013
Ve Filatelii č. 11/2012 si můžete dozvědět následující informace.
V listopadu se uskuteční aukce společnosti PROFIL a právě v článku, který napsal Hynek EISELT, si můžete přečíst o zajímavých položkách. Není nutné vypisovat všechny oblastí, protože řazení položek v katalogu je tradiční a každá si jistě v katalogu najde tu část, které jej zajímá více. Mezi nejzajímavější položky patří pozůstalost ředitele tiskárny České grafické unie a rekonstrukce archu známky 15 h Hradčany ze 7.TD.
Vladimír Zedník píše o zajímavém dotisku výplatní známky ČR z roku 2008 (Pof. Č. 539), který byl vydán k výstavě PRAGA 2008. Jedná se o 18,- Kč známku zelené barvy, u které byl použit silnější papír (0,12 mm včetně lepu). Dále pak v levém horním rohu čarový kód a také to, že na horním i dolním okraji PA již nejsou přečnívající perforační otvory.
Byla vydána nová emise UMĚNÍ 2012 (Kamil Lhoták, František Kupka a Jan Kupecký). Dále vyšly nové dopisnice připomínající 125 let filatelie na českém území a 155 let Pražské záchranné služby. Vyšly i nová příležitostní razítka, R-nálepky a cenné nálepky APOST s přítiskem.
K dalším novinkám České pošty patří sešitek Čtyřlístek, který propaguje celovečerní animovaný film Čtyřlístek ve službách krále. Patří k nim i výplatní písmenková známky č. 752 (Vánoce), která vychází s kupony pro přítisky ve standardní úpravě TL o 9 kusech. Prvním dílem začíná nový seriál o čs. turnusových razítkách. Autoři Miroslav Rulec a Josef Chudoba. V několika monografických dílech byly přehledy různých typů razítek (denní předběžná a československá, vlaková, konduktérská, příležitostná, motýlková a razítka poštoven). K dosud nezpracovaným patří razítka strojová, příležitostná strojová a turnusová (tzv. putovní). V článku najdete popis historie a zajímavostí, dále pak chronologický seznam turnusových razítek.
Ve znalecké hlídce nás František Beneš seznámí s celkovým padělkem německé celistvosti. Jedná se o příležitostnou dopisnici vyplacenou durynským aršíkem Vánoce 1945. Josef Šolc v poznámce na okraj píše o říjnové svatbě následníka lucemburského trůnu, dědičného velkovévody prince Viléma (Guillaume) s belgickou aristokratkou hraběnkou Stéphanií de Lannoy. Mezi trvalé památky na významnou událost patří aršík 12x8 cm (4 Eur).
Uprostřed časopisu naleznete další pokračování knihy Filatelie je víc než jen známky. V námětové filatelii se Petr Fencl věnuje zajímavému oboru – pekařství. Píše o „pekařině“ s pohledu filatelisty. Nechybí tedy informace o chlebu, strojních technologiích, o surovinách pro výrobu chleba, tvary chleba a další.
K novinkám Slovenské pošty patří emise – Historická výročí – Lubovnianský hrad a emise Vánoce 2012 – Narození Krista. Ve specializaci se Jana Brožová a Vladimír Zedník věnují deskovým vadám na známkách České republiky, vydaných v 1.pololetí roku 2012. Klub filatelistů KF 05-11 Vysoké Mýto, který mimo jiné pořádal filatelistickou výstavu v roce 2011, slaví 90 let klubu. K tomuto výročí vyšel sborník 1922 – 2012 (omezený náklad 65 výtisků). Cena publikace je 340,- Kč.
Nový katalog POFIS z období Protektorátu již vyšel a redakce zaznamenala první ohlasy. Patří k nim zmínka pana Borůvky z Jaroměře o známkách Léčebného fondu poštovních zaměstnanců (desková čísla) a pana Vernera, který předložil služební známku 1,20 Kč s dolním kuponem a okrajem.
Vyšel II.svazek 25.dílu Monografie československých a českých známek a poštovní historie s názvem Poštovní odívání v českých zemích. Autorem je PhDr. Jan Kramář, vedoucí oddělení dějin pošty a telekomunikací Poštovního muzea. Monografie obsahuje také nový příležitostný tisk České pošty. Tuto monografii naleznete na objednacím kuponu za cenu 498,- Kč. Vladimír Krečmer se věnuje malému zamyšlení „nad revolučními přetisky 1945“. Navazuje na přednášku Karla Holoubka z října roku 2012. Jako student gymnázia prožil těžké roky německé okupace a věnuje se podrobněji edici revolučních přetisků v Bystřici pod Hostýnem. Článek stojí rozhodně za přečtení.
V listárně se redakce věnuje informaci o katalogu POFIS ČSR I – je již vyprodán. Dále pak o padělcích placených parkovacích lístků (magistrát hl. města Prahy hledá pomoc při identifikaci znaků a výběru vhodných ochranných prvků). Dalším příspěvkem je dotaz čtenářky k propagační nálepce hotelu.
Byly vydány nové odborné zpravodaje: Olympsport, PERFINY, ZPRAVODAJ, poštovní nálepky, Postilión, NPC.
Virtuální výstava EXPONET zaznamenala další přírůstky:
Jukka Sairanen – produkce Estonska 1918-1940, Boris Vljnic – provizorní vydání Banja Luka, Phil Rhoad z USA – Pearl Harbor a Oradour-sur-Glane, Odbor známkové tvorby České pošty – poštovní známky české republiky 2009-2011, Rudolf Schindler – 1000. výročí smrti sv. Václava a polní pošta čs. legií v Rusku, Jiří Resl – R-nálepky s čarovým kódem, Gabriela Soukupová – Vánoční svátky – oslava Vánoc, Pavel Švejnar – tiskopisy v poštovním provozu první Republiky československé.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz