Rozhovor s Radimem Motyčkou - specialistou na provizorní vydání
Datum vydání: 7. 8. 2023
Není mnoho čtenářů Infofily, kteří by si nevšimli nového seriálu od
Radima Motyčky - Provizorní vydání. Seriál dosáhl značné popularity. Jedná se o neprobádané období plné nečekaných objevů. S ním, o něm a o všem kolem filatelie je dnešní rozhovor.
Kdy jste se dostal k filatelii a jaké jste měl začátky?
K filatelii jsem se dostal v útlém věku přes dědu a otce, kteří také sbírali známky. Dědův bratr emigroval v 68 roce do Kanady, proto měl děda velkou sbírku kanadských známek. Jako malý jsem se v ní rád přehraboval :).
Měl jste nějakého učitele a případný vzor?
Začal jsem nad známkami investičně uvažovat už dávno. Žil jsem v několika bývalých anglických koloniích (Malta, Dubai, Bahamy a většinu jsem jich procestoval) proto mám blízko ke známkám Commonwealthu, které se sbírají a obchodují již přes 100 let. Mám malou sbírku Malty s několika moc pěknými kusy. Velmi se mi líbila kniha Radka Nováka, kde jsem se po přečtení utvrdil, že moje investiční téze je správná :). Sam netuším, proč, ale nejvíce mě fascinuje Sudetské provizorní vydání. Podle mého názoru má skvělou investiční budoucnost. Počet přetisknutých československých známek je minimální, jeden až několik tisíc kusů a více jich už nebude nikdy přetištěno. O tomto vydání se publikuje v německý mluvících zemích a já osobně doufám, že zájem vzroste i v Česku a na Slovensku, protože jsou to naše společně dějiny a základem jsou československé známky.
Co sám sbíráte a jakým způsobem si sbírku vedete?
Sbírám celé Sudety s důrazem na Moravskou Ostravu, kterou plánují jednou zkompletovat. Pocházím z Ostravy, takže motivace je jasná. Sbírku si vedu jednoduše přes excel, kde si zapisují nákup, katalogovou cenu a případný prodej. Snažím se postupovat investičně. Jako zdroje používám aukce a přímé prodeje od známých sběratelů. Vše ideálně s atestem. Pokud známka není testována a já jsem přesvědčen , že je práva, riskuju nákup a nechám dodělat atest. Mám se sudetskými přetisky už několik let zkušenosti tak často už od prvního pohledu odhadnu, jestli je přetisky pravý. Dobrý zdroj znalosti je můj web www.sudetenland.net, kde se dá najít seznam přetištěných známek i s vyobrazeními, typy přetisku (knihtisk, gumové razítko), poštovní razítka.
Proč se specializujete na provizorní vydání?
Už jako malý kluk jsem projížděl dědečkovu sbírku známek, kde měl několik sudetských přetisků a už tehdy jsem si říkal "otec vlasti Masaryk" přetištěný hákovým křížem to je děsivé i fascinující zároveň. Poté jsem na to na dlouhou dobu pozapomněl a před pár lety kvůli náročné práci jsem si hledal nějaké klidné hobby a logickým krokem bylo se vrátit k filatelii a těm výše zmíněným sudetským přetiskům. Začal jsem hledat informace a v Česku byly prakticky neexistující. Naštěstí mluvím německy, tak jsem začal pátrat v německých vodách a dostal jsem se k literatuře jako „Die Postwertzeichnen des Sudetenlandes, H.Hörr“, „Die Briefmarken und Sonderstempel, Sudetenlandes, S. Kluge“ a „Sudeten-Deutsche Befreiungs-Stempel, J.Bochmann“. Začal jsem si dávat pro sebe dohromady soupis v češtině a přitom mě napadlo, proč ho nezpřístupnit všem. A z toho vznikla série těchto článku. Sbírám i výše zmíněné knihy o sudetských přetiscích, protože podle mého názoru jednou vyrostou hodně na ceně. Největším zdrojem je bezpochyby „Die Postwertzeichnen des Sudetenlandes“, dle mého osobního názoru bible pro toto provizorní vydání a není možné, aby cena této knihy v budoucnu nerostla. A pokud člověk hledá informace o razítkách, skvělým zdrojem jsou knihy „Die Briefmarken und Sonderstempel des Sudetenlandes“ a „Sudeten-Deutsche Befreiungs-Stempel“. Velmi pěkný je i pruvodce
"Handbuch der Sudetenphilatelie, G. Späth".
Jaké výzvy přináší specializace na provizorní vydání?
Ze začátku to bylo složité, protože neexistovaly žádné ucelené informace. Nyní jsem již dál dohromady soupis asi 90% známek, který je na mém webu www.sudetenland.net v češtině, včetně základu, jak poznat pravost přetisků (typy přetisků, technika přetisku, typy gumových razítek). Jednodušší je to u přetisků provedených knihtiskem a o mnoho složitější u přetisků provedených gumovým razítkem.
Které zdroje byste doporučil pro ty, kteří se chtějí dozvědět více o
provizorních vydáních?
V češtině bych určitě doporučil web www.sudetenland.net, kde je prakticky vše co vím. Postupně tam dodávám nové poznatky a další vyobrazení přetisků. Jako další zdroje už je to německá literatura, kterou zmiňují výše.
Plánujete i na toto téma nějakou speciální příručku?
Moc rád bych že všech poznatků, informací a obrázků, které jsem sesbíral dál dohromady příručku. A prosím kohokoliv, kdo by měl více informací, nebo dokázal pomoci s vydáním příručky pomoc.
Máte nějaké nápady jakým způsobem propagovat filatelii?
Určitě, jako IT konzultantovi je mi blízký digitální svět, a proto i výše zmíněný web. Doba se změnila a vše už se posunuje do digitálního světa. Všechny diskuze už se vedou na Facebooku ve skupinách k určitým tématům. Moc se mi líbí povídání Radka Nováka o známkách na youtube. A určitě je důležité zmínit investiční charakter známek. Hlavně v této době růstu úrokových sazeb, nejistot na akciovém a realitním trhu. Po covidovém raketovém růstu a následném propadu hodně lidí přišlo o hodně peněz. A proto se hledají alternativní investice, a když se tato investice dá spojit s hobby, tak je to podle mě výhra.
Jaké máte plány do budoucna a chcete něco vzkázat našim čtenářům?
Chci pokračovat ve své sbírce, mém málem výzkumu, propagaci tohoto provizorního vydání a chci si užít své hobby :). Chtěl bych touto cestou ještě jednou poprosit sběratele o sdílení informací o tomto provizóriu a o pomoc s vydáním příručky. Pevně věřím, že to filatelisté přivítají, ocení a rozšíří si své obzory.
Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů v další filatelistické
činnosti.
Za redakci Infofila.cz - Zdeněk Jindra.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz