Zpravodaj 1/2007: Madona potřetí, Bedřich Housa popáté (2006)

Datum vydání: 19. 3. 2008


Přes tisíc hlasů přibylo oproti roku 2005 v anketě, kterou již počtrnácté vyhlásila Česká pošta a jejímž cílem bylo vybrat nejkrásnější z více než čtyřiceti známek roku 2006. O pořadí rozhodlo 9263 platných hlasovacích kuponů poslaných čtenáři Práva a Filatelie.

Žádné výsledkové překvapení se ale nekonalo – na prvních čtyřech místech figurují výtvarné skvosty minulosti. Pouze první čtyři známky také nasbíraly přes tisíc hlasů, přičemž i čtvrtá jich dostala více než třicet známek od 12. místa dolů. Žádná ze známek v této „spodní“ třicítce už neupoutala přes sto účastníků ankety, a tak bodové rozdíly mezi nimi jsou velmi malé – ve třech případech obdržely dvojice známek dokonce shodný počet hlasů.

Vavřínů se po šesti letech dočkal nestor našich rytců Bedřich Housa, jehož rytecké dílo vyhrálo anketu popáté. Pozoruhodné je, že Zbraslavská madona je už třetí středověkou madonou, již přenesl na známky – a pokaždé mu to přineslo anketní triumf (za rok 1993 to byla Strahovská a za rok 1994 Svatovítská madona). Mistr jemných linek a odstínů tak dostal pěkný dárek k nedávným osmdesátinám. (Škoda, že vydavatel pro tuto známku volil techniku ofsetu s jednobarevným ocelotiskem z ploché desky, pětibarevná rytina mohla vypadat velice zajímavě tak, jako ostatní známky emise Umění).

Vítěz předcházejících čtyř ročníků (a celkem už šestinásobný laureát) Václav Fajt sice tentokráte nezískal pomyslné zlato, ale i tak může být velmi spokojen – známky na stříbrném, bronzovém a příslovečně „bramborovém“ stupínku jsou z jeho dílny. Navíc na osmé příčce se umístila známka Dětem, na níž se rovněž podílel.

Dařilo se také „přírodním“ známkám autorské dvojice Adolf Absolón – Martin Srb, jejich České Švýcarsko je páté a Kokořínské Pokličky deváté, ale také manželskému tandemu Libuše a Jaromíra Knotkových – vánoční okno a vinné zátiší se vešly do první desítky.

Zklamáni výsledkem budou zřejmě proslulí tvůrci panovnických portrétů Oldřich Kulhánek a Miloš Ondráček. Jejich Přemyslovci zdaleka neuspěli tak, jako před deseti lety Lucemburkové nebo později Rudolf II. Ještě mnohem hůře však u veřejnosti dopadla série zobrazující osobnosti modernější doby, kterou podle návrhů Markéty Prachatické vyryl také M. Ondráček. Portréty Freuda, Gerstnera a Ježka se totiž shlukly na samém konci tabulky.

Řada účastníků ankety poslala kromě hlasu a zpáteční obálky také pochvalu na adresu české známkové tvorby a svěřila se nám se svým těžkým rozhodováním o výběru jediného kandidáta. Ti, kdo spolu s platným hlasovacím kuponem poslali obálku se zpáteční adresou, obdrželi od České pošty filatelistický suvenýr. Pořadatel ankety kromě toho poslal deseti vylosovaným účastníkům dárek, a tak se už teď mohou těšit na kolekci z českých známek roku 2006.

Jak si vlastně loňské známky vedly?
Na prvním místě již zmíněná Madona zbraslavská s 1.848 hlasy,
na druhém místě Uměmní – F. Kaván – Pod suchým skalím s 1.527 hlasy
a na místě třetím G. Castrucci – Pohled na Hradčany s 1.458 hlasy.
Čtvrté místo obsadilo Umění – J. Čermák – Černohorská madona s 1.153 hlasy.

Pro ilustraci páté místo obdrželo „již“ jen 595 hlasů – Národní park České Švýcarsko. Známky z posledních tří míst: 39. místo Zimní paralympiáda se 6 hlasy; poslední 40. a 41. místo obdržely dvě známky emise Osobnosti – F.J. Gerstner a J. Ježek, obě s 5 hlasy. Kompletní přehledovou tabulku najdete v časopise Filatelie 3/2007 str. 9.

U ankety ještě chvíli zůstaneme. Někteří účastníci ankety po obdržení suvenýru byli zklamáni. Česká pošta pro tuto anketu zavedla suvenýr – ve většině případů kartičku formátu dopisnice – s nalepenou vítěznou známkou opatřenou razítkem. Letošním suvenýrem (obrázek připojen) je ofsetový tisk obrazu madony, na kterém je natištěna vítězná známka v měřítku 1:1, pod ní je faksimile rytcova podpisu. Tedy žádná rytina, žádné razítko, jako tomu bývalo v minulosti, když poště došly zásoby vítězných známek tak, jako v letošní anketě. Také na tuto skutečnost reagoval Jan Plachetka článkem „Zoubky darovaných koníčků“ v časopise Filatelie č. 5/2007 str. 8-9, ze kterého čerpám některé statistické údaje.

Na začátku bude vhodné připomenout, že Česká pošta sice účastníkům, kteří zašlou spolu s anketním lístkem i obálku s nadepsanou zpáteční adresou, zašle za účast filatelistický suvenýr, nikdy však neřekla, jak bude vypadat. Kdo se účastní těchto anket delší dobu, tedy i v době Československa, ví, jak dřívější suvenýry vypadaly. Jednalo se o papírové destičky, na kterých byl na titulní straně otisk motivu nějaké vítězné známky, uvnitř většinou jedna, někdy dvě otisky rytin nějakých známek či motivů ze známek a FDC. Tyto malé grafické listy mají stále oblibu nejen mezi filatelisty, ale také u sběratelů umění. Teprve po roce 1993 změnily suvenýry podobu. Výjimkou byl velice pěkný suvenýr za rok 1994, destičky s natištěnou vítěznou známkou, uvnitř byla známka nalepena a opatřena příležitostným razítkem. Domnívám se, že tento suvenýr musel být pro poštu nákladný, neboť ho pošta musela zajistit v počtu 4.535 kusů. Každopádně pošta tímto suvenýrem nasadila laťku dosti vysoko, a tak následující suvenýry dalších let byly malým zklamáním, což bylo kompenzováno stejnou grafickou formou následujících ročníků. Kartička velikosti dopisnice s textem a rámečkem, do kterého byla vlepena vítězná známka, a to celé bylo opatřeno příležitostným razítkem stejného provedení, lišícího se jen datem a letopočtem (drobné rozdíly jsou nepodstatné). Série takových suvenýrů vypadá z hlediska jednotnosti velmi zdárně. Výjimkou byly ročníky, kdy se stoupajícím počtem účastníků ankety nemohla pošta v této tradici pokračovat, neboť neměla dostatečný počet vítězných známek skladem nebo vítězná známka byla součástí aršíků. Řešila to tím, že namísto známky otiskla na kartičku nějakou rytinu autora, suvenýr má sice trochu změněnou formu, ale stalo se takto v historii ČR již 4x a i tyto výjimky jsou graficky řešeny obdobně. Letos došlo ke změně a nevíme, zda u ní pořadatel zůstane nebo zda jde z hlediska tradice o výjimku. Ucelený přehled suvenýrů ročníků 1994 – 2005 (za rok 1993 suvenýr nebyl vydán – účast pouhých 147 hlasujících) otiskl katalog Pofis 2007 na str.156. Na další vývoj ankety se pořadatele optám a výsledek zveřejním v jednom z příštích Zpravodajů. Následuje trochu statistiky.

Využívám zajímavých údajů, které pan Plachetka ve zmiňovaném článku uvedl a dovoluji si je převzít. Zmiňuje se jen o anketě ročníků 1993 do současnosti, tedy po vzniku ČR. Hlavním pořadatelem ankety byl deník MF Dnes (její Magazín, který tehdy vznikl jako první barevná týdenní příloha našich deníků). Od ročníku 2001 převzal pořadatelství deník Právo, pro Mladou frontu se stala anketa, do které přispívá „jen“ 9000 respondentů, nezajímavá. Spolupořadatelem ankety je ještě časopis Filatelie a do minulého roku to byl také časopis Poštovní Kurýr. Jak se vyvíjel počet účastníků v jednotlivých letech?

1993 - 147
1994 - 4535
1995 - 6024
1996 - 7699
1997 - 7738
1998 - 8309
1999 - 9022
2000 - 9725
2001 - 9739
2002 - 9226
2003 - 9532
2004 - 9014
2005 - 8214
2006 - 9263

2755a01.jpg, 87kB
2755a02.jpg
2755a03.jpg, 76kB
2755a04.jpg, 90kB

Na obrázcích jsou ukázky suvenýrů ankety z let
1994 – Madona strahovská
2001 – rytina z FDC Baroko
2004 – známka emise Umění
2006 – ofsetový tisk Madony zbraslavské

Sami si udělejte názor na provedení suvenýrů a sdělte nám, zda provedení suvenýru ovlivňuje vaši účast v anketě?

Někdy příště se zaměřím na anketu, jak byla pořádána v minulých letech 1963 – 1992 a otiskneme suvenýry, aby naši čtenáři viděli, jak vypadali a jaké mají shánět do svých sbírek. Občas se na aukcích některé grafické listy objeví bez určení roku a tudíž je obtížné se rozhodnout.

Autor: Josef Fronc
fronc@cbox.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz