Zpravodaj 2/2007: Z Hradce Králové na PRAGA 2008

Datum vydání: 12. 4. 2008


_a01.jpg, 15kB_a02.jpg, 14kB_a03.jpg, 10kB

Dáte mi zřejmě za pravdu, když se o Národní filatelistické výstavě známek Hradec Králové vyjádřím jako o nejdůležitější filatelistické akci roku 2007, i když těch akcí se konala, a ještě bude konat, řada. Je to z logického důvodu, kdy na této výstavě mohly soutěžní exponáty získat potřebnou kvalifikaci na Světovou výstavu Praga 2008. Přesto se všem vystavovatelům kvalifikaci získat nepodařilo. Bylo to zapříčiněno také nedorozuměním, kdy byly některé exponáty z výstavy Premiéra Trutnov špatně zařazeny do soutěžních tříd národní výstavy nebo byly přijaty na výstavu bez potřebného bodového hodnocení = kvalifikace. Takové exponáty podle pravidel FIP mohou soupeřit o potřebnou kvalifikaci až v letech následujících. Pokud by jury nepostupovala tak, jak zde postupovala a tyto exponáty nepřeřadila či hodnotila, byla by porušena pravidla, která musí platit pro každého.
Na této výstavě se tedy ukázalo, že máme rezervy nejen v práci organizačních výborů výstav, které exponáty do výstavních tříd přijímají, ale rezervy ve znalostech výstavních řádů mají samotní vystavovatelé. Domnívám se, že po oznámení argumentů jury se žádný z „postižených“ vystavovatelů zlobit nebude. Na druhou stranu jury udělila velký počet Pozlacených medailí, což také není obvyklé.
_a04.jpg, 12kB

Snažím se pro čtenáře každou výstavu stručně vyhodnotit z pohledu účasti a úspěchů členů naší společnosti. Největší zastoupení jsme měli ve třídě B1 Tradiční filatelie a B 12 Jednorámové exponáty. Dva exponáty byly přihlášeny ve třídě B 11 Literatura a jeden exponát byl přijat do třídy B 3 Poštovní historie, leč byl z důvodů popsaných výše přeřazen mimo soutěž.
Ve třídě Tradiční filatelie se začíná dařit československým známkám vydaných po roce 1945. Koupalův studijní exponát Londýnské vydání 1945 byl oceněný 86 body a Zlatou medailí. Exponát Československá měnová reforma 1953 Milana Ptáčka získal na této výstavě 80 bodů a Velkou pozlacenou medaili. Nejvyššího ocenění 91 bod, Velkou zlatou medaili + věcnou cenu získal Miloš Hauptman za exponát Víceznámkový ocelotisk z plochých desek 1950-1961. Toto známkové období snad bude mít v blízké budoucnosti své místo mezi Hradčany a ostatními emisemi Prvního Československa. Pro doplnění se v této třídě umístily ještě exponáty: Československé FDC Pavla Aksamita, získal za něj 76 bodů a pozlacenou medaili; Německo 1945-1948 Jaroslava Malečka, získal 77 bodů a Pozlacenou medaili a Uhersko 1871-1918 Ladislava Procházky s 81 bodem a Velkou pozlacenou medailí.
_a05.jpg, 29kB
část exponátu Měnová reforma 1953 Milana Ptáčka, oceněná VPZ

Třída literatury měla být zastoupena dvěma exponáty našich členů. Přihlášený exponát Československé FDC v monografické úpravě od Pavla Aksamita nebyl nakonec doručen, a tak literaturu zastupoval Josef Fronc s naším Zpravodajem. Ten získal 75 bodů a Pozlacenou medaili. Každopádně toto ocenění patří všem, kteří se na přípravě i obsahu Zpravodaje podílejí. Ti nejaktivnější obdrželi na jarním setkání ocenění, jak se dočtete dále. Opět se vystavené exponáty ve třídě literatury nacházely v uzamčené vitríně, takže návštěvníci viděli jen obálky vystavených titulů, ale nemohli se podívat, o čem literatura vlastně je. Přihlásíme naposledy v tomto období náš Zpravodaj ještě na Pragu 2008 s nadějí, že bude přístupná návštěvníkům tak, jak tomu bylo v Brně 2005. Snažíme se všemi způsoby zpřístupnit náš časopis široké sběratelské veřejnosti s cílem získat více předplatitelů.
Třída jednorámových exponátů se těší stále větší oblibě, a tak kromě exponátů námětových se v této třídě prezentovali i naši členové. Jaroslav Maleček vystavil Rekomando-expres z území Čech a Moravy z let 1918-1996 a získal za ně 80 bodů a Pozlacenou medaili. Petr Mazoch vystavil Podtypy přetisku A Pošta Československá, získal 84 body a pozlacenu medaili. Vladimír Münzberger vystavil Perfiny rakouské Levanty, získal 91 bod, Zlatou medaili a věcnou cenu. Stejného ocenění dosáhl Antonín Šmíd za Rakouské jubilejní emise 1908-09. Z hlediska známkové tvorby byl zajímavý exponát Ladislava Procházky – Bohumil Heinz 1934-1939, který je vidět na následující fotografii, který mimo jiné obsahoval řadu zkusmých tisků.
_a06.jpg, 19kB
Petr Mazoch vystavil ve stejné třídě ještě Historii a razítka poštovního úřadu Dolní Bludovice, za který získal 77 bodů a Stříbrnou medaili. Zdeněk Filípek své Padělky ČSR I ke škodě pošty nedoručil.
Jak bylo avizováno, výstava se konala v prostorách Muzea východních Čech. Hned ve vestibulu byla zřízena příležitostná poštovní přepážka, kde bylo možné opatřit zásilky příležitostným poštovním razítkem a zakoupit filatelistické materiály. TL s přítisky na kuponech, R-nálepky s přítiskem a příležitostné dopisnice. Jednu z nich vidíte v úvodu tohoto článku.

_a07.jpg, 7,3kB

V tomto prostoru měla svůj stánek také Slovenská pošta, která prodávala svojí produkci. Rozhodně kvituji tuto akci, neboť slovenské známky sbírá řada z nás, a tak bylo možné si doplnit nejen slovenské novinky. Napilno měly také pracovnice Postfily, které ochotně vyhotovovaly zakázky návštěvníků, kteří měli zájem o privátní přítisky na kuponech k tomuto účelu poštou vydávaných. Kromě individuálních zakázek tiskly přímo na výstavě TL s logem výstavy, z nichž řada byla prodávána za nominál!
_a08.jpg, 15kB

Tradiční pozornost věnuje pošta těm nejmenším, proto byla v patře zřízena Dětská pošta, kde bylo možné mimo jiné získat i zajímavý suvenýr – dopisnici s razítkem.
Na žádné výstavě v současnosti nesmí chybět autoři našich známek, proto i zde byla součástí doprovodných programů organizována autogramiáda, které se postupně zúčastnili Josef Saska, Jiří Bouda a Vladimír Suchánek.
SČF již tradičně pořádá v rámci výstav a veletrhů bezplatnou poradenskou službu sběratelům, proto tato záslužná činnost našich znalců nechyběla ani na této výstavě.
Když se sejde větší počet sběratelů na jednom místě, bylo by hřích neuspořádat pro ně také výměnnou schůzku či burzu. To se stalo také v sobotu a neděli v prostorách Kongresového centra Aldis, které se nachází nedaleko muzea. Osobně jsem se burzy nezúčastnil, neboť z důvodu účasti na jednání předsednictva SČF a setkání členů naší společnosti jsem neměl čas. Věřím přesto, že burza byla přínosem pro řadu návštěvníků výstavy a že se s organizací burz budeme setkávat i na příštích filatelistických výstavách.

_a09.jpg, 13kB
Kongresové centrum Aldis se stalo námětem příležitostné dopisnice propagující tuto výstavu.
_a10.jpg, 37kB
Sobota byla také dnem, kdy proběhlo výjezdní zasedání členů předsednictva SČF a setkání členů několika odborných společností při SČF. Toho využila i naše společnost. Od 13:00 do 15:00 hodin se v sále budovy Adalbertina sešlo 32 našich členů, aby se dozvědělo novinky související se známkami tištěných rotačkou i ofsetem. Velmi zajímavá byla zpráva našeho předsedy, který demonstroval výsledky pokusu, kterým byly změněny odstíny barev několika známek emise Košického vydání, čímž bylo prokázáno, že některé odstíny známek této emise byly opravdu padělány. Nicméně tomuto pokusu byly podstoupeny jen známky tištěné na papíru bp, tudíž nelze ještě vyřknout verdikt o známkách tištěných na papíru oz. Na našem setkání byli oceněni dopisovatelé, kteří se aktivně zasloužili v roce 2006 o zajímavé statě v našem časopise. Jmenovitě: Rudolf Fischer, František Graman, Jaroslav Konečný, Rudolf Oppolzer a Jiří Zahradníček. Všichni obdrželi čestné uznání a dárek od České pošty – pamětní list vydaný u příležitosti prvního dne použití příležitostného razítka propagujícího výstavu Praga 2008. Naše setkání jsou tradiční také výměnou filatelistického materiálu mezi členy. I když účast na setkání nebyla vysoká, budeme v tomto trendu – využívat pro setkání filatelistické výstavy v regionech – pokračovat.
_a11.jpg, 45kB_a12.jpg, 32kB

To, že mezi výstavami existuje kontinuita dokazuje nejen Pamětní list, který byl součástí výstavního katalogu, ale také propagační panel České pošty, která zve na Světovou výstavu Praga 2008.
Všem vystavovatelům přejeme další úspěchy na výstavě PRAGA 2008, našim členům gratulujeme k získaným oceněním.
_a13.jpg, 30kB
Diplom a medaili, kterou získal náš Zpravodaj, ukazujeme na posledním obrázku.

Autor: Josef Fronc
fronc@cbox.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz