Zpravodaj 3/2006: Pamětní listy zaplavují internetové aukce
Datum vydání: 28. 9. 2007
Tu a tam se stane, že se na naši redakci obracejí sběratelé s žádostí o radu, jak nahlížet na různé pamětní listy s vylepenými známkami a opatřenými pamětními razítky. Přiznám se, že v takových případech bývám bezradný. Co se týká období 1993 do současnosti, katalogy uvádí pamětní listy pošty (PAL 1 – 7) a vždy za vydáním stojí poštovní správy. Již nevím, jak to bylo v letech dřívějších. Setkal jsem se s řadou listů, na kterých je i otisk „Vydalo ministerstvo pošt“, ale většina pochází zřejmě ze soukromých dílen. Doposud jsem neviděl katalog, který by se takovými listy zaobíral.
V poslední době se s nimi setkávám v hojném množství v internetových aukcích a jsem osobně překvapen, kolik jich existuje. Jen je neumíme zřejmě pojmenovat a ohodnotit. Většinou si cenu stanoví sám kupující a je otázkou, v jakých nákladech byly takové listy vydány a co s nimi bude do budoucna? Obzvláště mě zajímají takové, kde je uvedeno „Vydalo ministerstvo pošt“ a podobně.
Jde-li opravdu o pamětní list vydaný poštou, měl by nějaký seznam nebo vyobrazení existovat, pak by neměl být problém ani takové listy podle četnosti výskytu a dochované kvality ohodnotit. Vyzývám touto cestou k názorové diskusi. Domnívám se, že v některých případech lze hovořit o předchůdcích nálepních listů – viz I. Světový festival demokratické mládeže. Razítko souhlasí s razítkem na FDC, uvnitř listu jsou nalepeny obě známky, na přední straně listu je zvětšenina rytiny známky.
Jak je vidět z této ukázky, pamětní listy existovaly nejen za první republiky a po roce 1945, ale i v období protektorátu a Slovenského štátu. Filatelie existovala i v tomto, pro řadu lidí, velmi těžkém období. Co tedy s nimi? Najdou se sběratelé takových listů, kteří budou ochotni se podílet na jejich zdokumentování? Prověří někdo v Poštovním muzeu existenci zápisů z věstníků a tím oficiálně potvrdí, že některé listy byly vydány ministerstvem a lze je tak zařadit do katalogů jako oficiální vydání?
Pokud již existuje nějaká publikace, ve které je o pamětních listech období 1918 – 1992 psáno, zašlete do redakce odkaz. Pokud ještě neexistuje, stálo by za to nějakou připravit. V takovém případě zasílejte do redakce neskenované obrázky v rozlišení 200 dpi a s popisem, při jaké příležitosti jste pamětní listy získali. Velmi pomůže také uvedení skutečného rozměru listu a dalších faktů.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz