Zpravodaj 4/2006: Pamětní listy – pokračování

Datum vydání: 23. 10. 2007


Když jsem psal ve Zpravodaji 3/2006 str. 39-40 o pamětních listech, které jsou ke koupi mimo jiné na internetových aukcích, zařadil jsem do závěru článku výzvu o pomoc při dokumentování takovýchto suvenýrů s možností roztřídit je podle druhu a zaměřit se na ty, které dala do oběhu pošta. Na tuto výzvu reagoval náš člen R. Štefan, který takovéto pamětní listy sbírá hlavně kvůli razítkům. Zaslal do redakce CD s neskenovanými obrázky a popisem těch listů, které vlastní, takže již máme první záchytný bod, ze kterého můžeme začít vycházet pro chystanou dokumentaci. Dnes z tohoto CD zveřejním se souhlasem autora některé typické ukázky pro inspiraci vás ostatních.



Oficiální pamětní listy, které vydala Česká pošta,s.p. je zbytečné zveřejňovat, jsou vyobrazeny v katalogu Pofis ČR s označením PAL 1 – 6. Pošta dala ovšem do oběhu také pamětní listy, které mají soukromý charakter. Ten vyobrazený byl vydán u příležitosti VI. sportovních her zaměstnanců České pošty, s.p. Má rozměr 148 x 209 mm, je opatřený známkou Pofis č. 167 a příležitostným razítkem s datem 25.6.1999 v barvě černé. Zajímavý pamětní list, graficky vydařený, vydaly České dráhy u příležitosti oslav 150. výročí dráhy Olomoucko-pražské. Autorem litografie je známý příznivec železnice J. Bouda. Má rozměr 149 x 209 mm, jsou na něm vylepené známky Pofis č. 81 a 82 a je opatřený příležitostným razítkem s datem 20.8.1995 v barvě černé. Náklad 200 ks. Takovýchto pamětních listů je vydáváno celkem hojně, obzvláště u příležitosti autogramiád výtvarníků na filatelistických výstavách nebo inauguracích nových poštovních známek tištěných technikou OTp.



Pokud se podíváme do období první republiky, má pan Štefan ve své sbírce několik pamětních listů propagačních - k finále fotbalových zápasů, jubilejnímu autosalonu,…ale i takové, které mají k poště úzký vztah. Ten vyobrazený prezentuje poštovní razítka používaná poštovním úřadem PRAHA 28 Senát Národního shromáždění z roku 1935, má rozměr 211 x 148 mm a současně propaguje 85. narozeniny prezidenta T. G. Masaryka vylepenými známkami Pofis č. 285-288. Jak nahlížet na takovýto PAL?



Další poštovní kapitolou je období protektorátu. Také toto období je hojné na pamětní listy. Většinou jde o soukromá vydání. Ten vyobrazený oslavuje 50. narozeniny A. Hitlera a vydal ho Jos. Cynyburg, novi-nářství Praha II, schváleno ÚTDS pod č. j. 139/8 ze dne 15.IV.39. Ostatní PAL z tohoto období vydávali většinou KF u příležitosti výstav. Nenašel jsem žádný, který by byl vydán poštou.



Po osvobození po roce 1945 je situace nejsložitější, neboť zahrnuje vcelku dlouhé období. Již samotná skutečnost, že skončila válka dávala příležitost různým subjektům vydávat pamětní listy k různým příležitostem. Nás ovšem budou zajímat ty, mající vztah k poště. Na následujících obrázcích takové jsou. První připomíná návštěvu prezidenta E. Beneše v osvobozeném Brně. Jde zřejmě o soukromou iniciativu brněnského Ředitelství pošt a telegrafů. Na dalším PAL je jako vydavatel uvedeno Ministerstvo pošt.




Jde o oslavy 28. října 1945 a existuje s razítky Praha-hrad, Brno, Opava, Pardubice. Dle mého názoru se jedná o oficiální pamětní list, srovnatelný se současnými PAL ČR. Také v dalších letech nalezneme listy vydané Ministerstvem pošt.



Odhalení pamětní desky kpt. O. Jarošovi
Rozměr rozloženého listu je 298 x 209 mm, složený má 149 x 209 mm. Uvnitř jsou vylepené známky Pof.č. 389 a 397 emise Londýnské vydání z roku 1945 s vyobrazením O. Jaroše. Příležitostné razítko v barvě černé z 26. 4. 1946. Zajímavostí je, že deska byla odhalena na budově Náchodské pošty, kde O. Jaroš před válkou působil jako poštovní úředník. Jedná se o stejnou grafickou úpravu jako u dříve publikovaného PAL k I. světovému festivalu demokratické mládeže z roku 1947 (Zpravodaj 3/2006 str.40).



Poslední ukázka pamětního listu je zajímavá tím, že ji vydal POFIS v nákladu 10 000 ks, tedy součást pošty. Pochází z roku 1960 a byl vydán k propagaci poštovních známek vydaných k II. celostátní spartakiádě Praha 1960.

Z materiálu pana Štefana sestavil Josef Fronc

Autor: Josef Fronc
fronc@cbox.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz