Námětová filatelie XXII.
Datum vydání: 1. 12. 2008
Námětový exponát – kriterium „stav a vácnost“, resp. „materiál“
Zastavme se dnes u jednoho z kritérií hodnocení exponátů, včetně námětových, jak exponátů dospělých tak i mladých filatelistů. Je ním „stav a vzácnost“, u mladých filatelistů pak kriterium „materiál“.
O významu vzácnosti poštovních známek a dalších filatelistických materiálů zařazovaných do výstavních exponátů není pochyb. Stejně tak není pochyb o rozdílném hodnocení kriteria „materiál“ u exponátů mladých filatelistů v jednotlivých věkových kategoriích. Všimněme si jedné, neméně významné části tohoto kriteria „stav poštovních známek a filatelistického materiálu“.
Toto dílčí kriterium od nás námětářů požaduje pečlivý výběr poštovních známek a dalšího filatelistického materiálu, prošlého i neprošlého poštou. Zvlášť tristně působí poštovní známky a celistvosti s nekvalitními poštovními razítky (viz.vyobrazení v příloze), o poškozeném a ušpiněném materiálu ani nemluvě. Raději něco takového nezařadit do sbírky i za cenu jiného, méně hodnotného exempláře. Někdy jsme však pro nedostatek jiného vhodného materiálu nuceni dát do exponátu méně kvalitní exemplář. Udělejme to jen vyjímečně, posuzujme přitom velmi kriticky i celkový vzhled albumového listu exponátu, zda z něj takový předmět příliš „nekřičí“ a nekazí tím celkový dojem. Ani diváka ani člena výstavní jury (poroty) nezajímá, proč máme v exponátu takovou „nehezkou“ věc. Nikdy nesmíme zapomínat, že exponátem předvádíme na filatelistické výstavě výsledek naší sběratelské práce. Dbejme, abychom ten výsledek předvedli co nejlépe. Naší společné zálibě poskytneme tu nejlepší službu, pokud nás tematický exponát zaujme i diváka – nefilatelistu.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz