Osobní pohled na filatelii v Izraeli
Datum vydání: 12. 1. 2005
Úvodem je třeba říci, že se filatelie v Izraeli řídí heslem: "Filatelie je hobby pro bohaté." I tak existuje v Izraeli menší část filatelistů, kterou přitahuje samotné kouzlo filatelie a zážitky ze sbírání známek. Tou malou částí je mládež a penzisté v důchodu, kteří mají malé příjmy a tím i malé možnosti, aby mohli sehnat seriózní sbírky, série nebo materiál. Proto se tedy zabývají převážně raženým materiálem, méně cennou oblastí, a nekompletními sériemi - jednoduše řečeno "pozůstatky".
Přes tyto překážky zde existuje skupina lidí, která se snaží i za svých skromných možností dosáhnout maxima, což je dostává do nesnadných situací. Například s nimi nechtějí obchodovat dealeři, pro něž je tato skupina ekonomicky neperspektivní. A to proto, že tito lidé mají málo peněz, a tak prodávající ztrácejí čas a také snižují svůj zisk (ztratí 2-3 hodiny s jedním klientem obchodováním s malým množstvím centového materiálu a obchodní transakce je v těchto případech pro dealery nevýhodná, protože musí výrazně snížit ceny).
Nejzávažnější překážkou pro filatelisty v Izraeli jsou ovšem vysoké poplatky za místnosti k jejich setkávání. V Izraeli je všechno podmíněno kapitalismem, takže v případě, že filatelistický klub existuje, potýká se s finančními problémy za pronájem prostor ke své činnosti. V praxi je místem setkávání filatelistických klubů místnost obecních budov, za kterou si obec žádá poplatky (měsíčně), nebo jsou to místnosti soukromých organizací a orgánů "mantas", kde je žádán poplatek za každé setkání, což je náročné hlavně pro mladé filatelisty. Každý takový poplatek činí minimálně 5.00$ za setkání. Za stejnou sumu – která znamená těžce vydělané peníze - si může mladý filatelista koupit větší množství raženého materiálu.
Ptáte se, jak potom mohou filatelistické kluby v Izraeli fungovat? Jeden pěkný příklad je klub v Tel-Avivu. Jeden místní filatelista přenechal celý svůj byt ve prospěch filatelistického klubu, takže tento klub ušetřil za poplatky obci (což je nemalá suma), přibližně 1.000$ na rok, které se platí z ročních příspěvků členů.
Existence ostatních klubů je zpravidla závislá na obecních neziskových organizacích (Ashodod, Ashquelon). Některé kluby mají štěstí, že se nenacházejí v místech bojů (Kibutz - Kfar Azza). Ty, které se nacházejí v místě bojů, jsou ponechány na milost a nemilost. Z těchto důvodů je zřejmé, proč se nedá mluvit o nějaké organizované filatelii v Izraeli.
I přes množství těchto překážek nás může udivovat, že se organizují výstavy (světové a místní), kde i izraelská mládež získává medaile a přední umístění. Výchova mladých filatelistů je zásluhou hlavně rodičů a kamarádů. Bohužel v dnešní době se výchova zaměřuje směrem, který filatelii příliš nepřeje.
I když se filatelisté v Izraeli musejí potýkat s řadou nepříznivých podmínek a ekonomických překážek, najdou se zde aktivní filatelisté, kteří z dobré vůle poradí a pomáhají každému, kdo se o filatelii jen trochu zajímá.
Miloie Chastven - Izrael
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz