Tradice české známkové tvorby aneb známka na známce

Datum vydání: 13. 3. 2024


Mnoha lidem, a především naprosté většině filatelistů jsou známé poštovní známky, které jako by připomínaly pohled do minulosti. Mezi ně kousky z již proslulé emise, vydávané Českou poštou – Tradice české známkové tvorby. Jedná se o poštovní známky, na kterých je kromě klasických údajů, jako je oficiální název státu či pošty, nominále nebo jména autorů grafického zpracování, jeden opakující se prvek. Ten, který právě všechny známky v sérii spojuje. 


Tím prvkem je právě rytecká transpozice nebo volná úprava historické (zpravidla již neplatné) poštovní známky. Ta slouží jako připomínka autora a často odkazuje nejen na tuto konkrétní známku, ale přibližuje celou výtvarnou či ryteckou tvorbu, kterou tvůrce pro Českou či Československou poštu připravil.


U nás má tato série známek historii dlouhou téměř jako samostatný stát Česká republika – od roku 1995. Právě v tomto roce vyšla první známka připomínající tvorbu Alfonse Muchy, známého malíře, ilustrátora, grafika a rytce. Vyšla s katalogovým číslem 0063 a autorem výtvarného návrhu je Jan Solpera. Rytinu vytvořil Bohumil Šneider. Na známce je vyobrazen návrh na novinovou známku z roku 1918 Sokol v letu, která byla realizována v letech 1918-1920 knihtiskem – a to v různých hodnotách a barvách. 


Následující text představuje vyjádření České pošty ke známce v dobovém Emisním plánu: 


Česká republika navazuje v tvorbě poštovních známek na téměř tři čtvrtě století trvající tradici československé známky a zahajuje novou emisi Tradice české známkové tvorby, která bude vycházet k výročí první české poštovní známky (20.1.1993). Tuto řadu uvádí rytecká transpozice Novinové známky Sokol v letu, z roku 1918 Alfonse Muchy, tvůrce první slavné československé poštovní známky Hradčany. (1) 


Spolu se známkou byla vydána i obálka FDC, která, jejíž kresebný motiv obsahuje reprodukci jiného Muchova návrhu – spěšné známky z let 1919–1920. (2)


Tímto způsobem tak bylo postupně představeno mnoho autorů. Šlo například o návrh známky Jakuba Obrovského z roku 1920 nebo rytecky transponovanou fotografii prezidenta T.G.Masaryka s holčičkou vydanou na známce v roce 1938. Opět rytecky transponováno – a to v roce 2000 Bedřichem Housou. To bylo při příležitosti 150. výročí narození prvního československého prezidenta. Autorem byl Bohumil Heinz. Dílo Bohumila Heinze bylo připomenuto již v roce 1984 v jiné emisi: Den Československé poštovní známky, opět Bedřichem Housou. (3)


Tento styl reprodukcí známek byl používán až do roku 2012, kdy se k motivu známky přidal i kreslený či fotografický portrét připomínaného autora.


Tradice české znánkové tvorby, 1995 


Tradice české známkové tvorby, 1995


Tradice české známkové tvorby, 2000


Tradice české známkové tvorby, 2010


Právě v roce 2020 byl připomenut sám Bedřich Housa a to ještě za svého života. Známka vyšla zkraje roku 2020, těsně před autorovou smrtí. Zpracování a připomínka jeho bohaté práce (od roku 1949 vytvořil více než 450 poštovních známek) je reflektována v textu Emisní plánu České pošty pro rok 2020:


Na známce je zachycen portrét osobnosti české známkové tvorby Bedřicha Housy, který je autorem návrhů poštovních známek. I z tohoto důvodu je na známce zobrazen jeho portrét spolu s ryteckým nástrojem. Kupony nesou detaily z děl tohoto výtvarníka. Na obálce prvního dne vydání jsou autorkou Evou Haškovoui vyobrazeny ruce rytce spolu s ryteckým nástrojem. Na razítku obálky prvního dne vydání je v liniové kresbě symbolicky zobrazena prolínající se filatelistická lupa a rytecký nástroj. 


Tradice české známkové tvorby, 2020 - Eva Hašková (*1946, Kladno). Autorka „známky na známce“.


FDC Tradice české známkové tvorby, 2020


Zajímavou alternativou ke konkrétním osobnostem světa známek a výtvarného umění obecně, bylo vydání „známky na známce“ nepřipomínající osobu, avšak stroj, či snad proces výroby poštovní známky. A to ne zrovna obyčejný. V roce 2022 vyšla připomínka techniky zvané Ocelotisk z ploché desky, který je pro své výstupy velmi ceněn. Využíván je například pro tisk jiné „dlouhodobé“ série známek, vycházející každoročně pod názvem Umělecká díla na známkách.


Zatím posledním „kouskem do sbírky“ se stala v lednu roku 2024 známka připomínající Zdeňka Mézla (1934–2016). Známku připravila Marina Richterová. Jde již o třicátou, jubilejní známku této série a dle oblíbenosti u filatelistů i veřejnosti můžeme počítat s tím, že to jistě není jubileum poslední. 


Tradice české známkové tvorby, 2024


Tradice české známkové tvorby, 2022


Bibliografie

1. Čadská, Michaela, Francková, Vítězslava a Včeláková, Jana. Emisní plán českých poštovních známek na rok 1995. Praha : Generální ředitelství České pošty s.p., 1995.

2. Hodková, Helena. K výročnímu dni vydání první známky České Republiky. Časopis Filatelie. Leden 1995, Sv. 45, 1, str. 6.

3. —. Poprvé s letopočtem 2000: emise Tradice české známkové tvorby. Časopis Filatelie. Leden 2000, Sv. 50, 1, str. 5.

4. Holý, Martin, a další. Emisní plán českých poštovních známek na rok 2020. [překl.] Klára Kašová. Praha : Česká pošta s.p., 2020. str. 4.



Autor: Ondra Aleš

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz