Filatelie v USA - historie, raritní známky a sběratelská kultura

Datum vydání: 29. 3. 2023


Filatelie, neboli sběratelství poštovních známek, má ve Spojených státech amerických dlouhou a zajímavou historii. Země, která vznikla v roce 1776 (vyhlášení nezávislosti nad Velkou Británií), vydala svou první poštovní známku v roce 1847 a od té doby se filatelie stala oblíbeným koníčkem mnoha Američanů.


První americké známky


První oficiální poštovní známky USA byly vydány 1. července 1847 a zobrazovaly dva významné státníky - Benjamina Franklina, jednoho z otců zakladatelů a prvního generálního poštmistra USA, a George Washingtona, prvního amerického prezidenta. Tyto dvě známky se staly ikonickými a velmi ceněnými mezi sběrateli.




Raritní americké známky


Mezi nejznámější a nejvzácnější americké známky patří Inverted Jenny z roku 1918, která zobrazuje letadlo Curtiss JN-4 - Jenny s obráceným obrázkem - středem. Tato známka se stala symbolem filatelistického světa díky svému omylu a je velmi ceněna mezi sběrateli.


Dále je třeba zmínit Hawaiian Missionary známky z roku 1851, které byly vydány na Havaji, tehdy samostatného království, ještě před jeho anexí Spojenými státy. Tyto známky jsou považovány za jedny z nejvzácnějších a nejžádanějších amerických známek.



Sběratelská kultura


Filatelie v USA je velmi rozvinutá a disponuje silnou sběratelskou komunitou. V zemi existuje mnoho filatelistických klubů, sdružení a organizací, jako je například American Philatelic Society, která vznikla již v roce 1886. Tyto organizace často pořádají výstavy, aukce a konference, které představují ideální příležitosti pro sběratele ke komunikaci, výměně znalostí a nákupu či prodeji známek.


Filatelistické aukce a obchody


Spojené státy jsou domovem několika renomovaných filatelistických aukčních domů a obchodů, které nabízejí širokou škálu známek a filatelistického materiálu. Aukce často lákají sběratele z celého světa, kteří mají zájem o získání vzácných a cenných amerických známek. Mezi nejznámější aukční domy patří Robert A. Siegel Auction Galleries, H.R. Harmer a Stack´s Bowers Galleries.


Filatelistická literatura a publikace


V USA se vydává mnoho filatelistických publikací, které poskytují užitečné informace o historii poštovních známek, jejich hodnotě a sběratelských trendech. Mezi nejznámější patří časopisy jako "American Philatelist" nebo "Linn´s Stamp News". Kromě toho existuje mnoho knih a katalogů, které se zaměřují na americkou filatelii, jako je například "Scott Specialized Catalogue of United States Stamps and Covers".



Online filatelie v USA


V dnešní době je internet jedním z hlavních nástrojů pro filatelisty. Američtí sběratelé a obchodníci využívají různé online platformy, jako jsou aukční weby (eBay), specializované filatelistické weby, diskuzní fóra a sociální sítě, kde sdílejí informace, nákupy a prodeje známek a další filatelistické aktivity.


Filatelie a vzdělávání


Filatelie je také v USA vnímána jako významný nástroj vzdělávání. Sběratelství poštovních známek nabízí jedinečnou možnost studovat historii, geografii, kulturu a umění prostřednictvím jednotlivých známek a jejich motivů. Některé organizace, jako American Philatelic Society, poskytují vzdělávací materiály a programy pro mladé sběratele, školy a veřejnost s cílem podporovat zájem o filatelii a rozšiřovat znalosti o historii a kultuře.

Filatelie v USA má bohatou historii a značný vliv na sběratelskou kulturu v zemi. Od prvních známek s portréty zakladatelů až po současný rozvoj technologií a vzdělávacích programů, filatelie v USA představuje fascinující a odměňující koníček, který odráží bohatství americké historie, kultury a umění. Se silnou komunitou sběratelů, množstvím dostupných zdrojů a významnými filatelistickými událostmi, USA nabízí sběratelům poštovních známek nekonečné možnosti objevování a rozšiřování svých sbírek.


American Philatelic Society


American Philatelic Society (APS) je největší organizace pro sběratele poštovních známek ve Spojených státech amerických a jedna z největších na světě. Byla založena v roce 1886 a sídlí v Bellefonte, Pensylvánie. APS je nezisková organizace, která sdružuje více než 28 000 členů z celého světa, včetně sběratelů, obchodníků, aukčních domů, muzeí a filatelistických expertů.


Cílem APS je podporovat zájem o filatelii, rozšiřovat znalosti o historii poštovních známek a pomáhat svým členům s jejich sběratelskými aktivitami. Organizace nabízí širokou škálu služeb a zdrojů, které zahrnují:


Časopis "The American Philatelist": Měsíčník, který obsahuje články o filatelii, novinky ze světa sběratelství známek, informace o aukcích a další relevantní témata.


Filatelistická knihovna: APS provozuje jednu z největších a nejkomplexnějších filatelistických knihoven na světě, která obsahuje více než 21 000 knih, časopisů a dalších materiálů souvisejících se sběratelstvím poštovních známek.


Zkušební služby: APS poskytuje služby autentizace a hodnocení poštovních známek, které provádějí renomovaní filatelističtí odborníci.


Vzdělávání: APS nabízí vzdělávací materiály, kurzy a semináře pro filatelisty všech věkových kategorií a úrovní zkušeností. Jednou z jejich iniciativ je program "Stamps Teach", který poskytuje zdarma vzdělávací materiály pro učitele a školy s cílem zavést filatelii do výuky a podpořit zájem o historii, geografii a kulturu prostřednictvím sběratelství poštovních známek.


Akce a setkání: APS pořádá pravidelně filatelistické akce a setkání, včetně národních výstav, konferencí a regionálních setkání, která umožňují členům vyměňovat si znalosti, navázat kontakty a obchodovat se známkami.


Služby pro členy: APS poskytuje členům přístup k online databázím a katalogům, které usnadňují identifikaci a katalogizaci známek, stejně jako ke službám pro nákup, prodej a výměnu známek mezi členy.


Podpora filatelistických organizací: APS spolupracuje s mnoha filatelistickými organizacemi po celém světě a podporuje spolupráci a sdílení informací mezi nimi. To zahrnuje partnerství s mezinárodními filatelistickými společnostmi, spolupráci na výstavách a podporu filatelistických událostí.


Ocenění a granty: APS uděluje ocenění za významné příspěvky k filatelii, jako jsou například výjimečné výzkumné práce, publikace nebo organizace filatelistických akcí. Kromě toho poskytuje granty na podporu filatelistického výzkumu a vzdělávání.


Nejznámější filatelista USA


Jeden z nejznámějších filatelistů USA je Bill Gross, americký investiční guru a zakladatel společnosti Pacific Investment Management Company (PIMCO). Bill Gross je známý nejen jako úspěšný podnikatel, ale také jako vášnivý sběratel poštovních známek.


Gross začal sbírat známky v dětství, ale jeho zájem o filatelii ožil až v pozdějším věku. Jeho sbírka je považována za jednu z nejvýznamnějších a nejcennějších sbírek poštovních známek v USA. Gross se zaměřuje především na americké a britské známky z 19. a 20. století.


Jedním z nejcennějších kousků jeho sbírky byla tzv. „Inverted Jenny“ (česky "Převrácená Jenny"), což je poštovní známka z roku 1918, která se stala proslulá svým tiskovým omylem. Na známce je obrázek letadla Curtiss JN-4, který je ale vytištěn vzhůru nohama. Gross koupil jednu z těchto vzácných známek na aukci za více než 2,9 milionu dolarů.


Bill Gross nejen sbírá poštovní známky, ale také se aktivně podílí na filatelistické komunitě. Své sbírky pravidelně prezentuje na výstavách a často se účastní aukcí, kde draží cenné kousky pro svou sbírku. Navíc se angažuje v podpoře filatelie a vzdělávání v oblasti sběratelství.


Další nejznámější filatelisté USA


Jedním z nejznámějších filatelistů USA v historii byl Franklin Delano Roosevelt (1882–1945), 32. prezident Spojených států amerických. Roosevelt, který sloužil jako prezident ve čtyřech po sobě jdoucích volebních obdobích od roku 1933 do roku 1945, byl vášnivým sběratelem poštovních známek.


Roosevelt začal sbírat známky v mládí a tento zájem si udržel po celý život. Jeho sbírka čítala tisíce známek z celého světa, včetně mnoha vzácných a historicky významných kusů. Roosevelt si svůj koníček cenil jako zdroj relaxace a zábavy během stresujících období, kterým čelil jako prezident, zejména během Velké hospodářské krize a druhé světové války.


Arthur Hind (1856-1933): Hind byl bohatý průmyslník a jeden z nejvýznamnějších sběratelů poštovních známek na počátku 20. století. Jeho sbírka obsahovala některé z nejcennějších známek světa.


John E. du Pont (1938-2010): Du Pont byl dědicem rodinného impéria Du Pont a vášnivým sběratelem poštovních známek. Jeho sbírka obsahovala mnoho vzácných a cenných známek, zejména z Britského impéria. Du Pont byl také sponzorem filatelistických výstav a publikací.

Robert A. Siegel (1913-1993): Siegel byl významným americkým filatelistou a obchodníkem se známkami. Založil aukční dům Robert A. Siegel Auction Galleries, který se specializuje na prodej vzácných a cenných poštovních známek. Siegel se stal jedním z nejvýznamnějších filatelistických odborníků ve Spojených státech a jeho aukční dům se etabloval jako světově uznávaná instituce v oblasti filatelie.


Frederick Burr Opper (1857-1937): Opper byl americký kreslíř a ilustrátor, který je známý svou prací pro časopisy Puck a Judge. Kromě své úspěšné kariéry v ilustraci byl také vášnivým sběratelem poštovních známek. Jeho sbírka obsahovala některé z nejcennějších a nejzajímavějších známek té doby.


Benjamin K. Miller (1877-1928): Miller byl jedním z prvních významných filatelistů ve Spojených státech. Jeho sbírka, která obsahovala téměř kompletní sadu amerických známek včetně několika vzácných kusů, byla věnována Newyorské veřejné knihovně po jeho smrti. Millerova sbírka zahrnovala také známky z celého světa a je považována za jednu z nejkomplexnějších sbírek amerických známek své doby.


Thomas W. Streeter (1883-1965): Streeter byl sběratel poštovních známek a významný bibliofil, který se zaměřil na sběr amerických koloniálních a revolučních poštovních známek. Jeho sbírka obsahovala vzácné kousky, jako jsou první americké poštovní známky s portréty Benjamina Franklina a George Washingtona. Streeter také přispíval k filatelistickým publikacím a podporoval výzkum v oblasti filatelie.


Tito filatelisté jsou jen některými z mnoha vášnivých sběratelů poštovních známek ve Spojených státech, kteří přispěli k rozvoji filatelie v USA.



Autor: Redakce
infofila@infofila.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz