Zpravodaj 3/2004: Nezapomínáme na ČSR I

Datum vydání: 23. 11. 2004


Známkové období takzvané první republiky, tedy od vzniku samostatného Československa až do doby protektorátu Čechy a Morava čítá dle katalogu Pofis celkem 352 základních známek. Většina jich byla popsána v odborné literatuře – Monografie československých známek 3. díl. Dnes ukážeme čtenářům zajímavost, kterou nám do redakce zaslal náš člen pan Strupl z Plas. Má ve své sbírce mimo jiné aršík A 347 se zajímavou vadou, doposud nepublikovanou.



V detailu letopočtu 1938 na spodním obrázku vidíte zřetelné přerušení spodního oblouku číslice "8" s následným zesílením pravé linie této číslovky. Nahlédneme-li do 3. dílu Monografie československých známek, dozvíme se zde na str. 309 – 311, že vady tisku a papíru u tohoto vydání nebyly předloženy. Vyskytuje se jen menší posunutí zoubkování aršíku vůči obrazu známky.

K zajímavostem u této emise patří zajisté informace o poštovním upotřebení. Přestože byly "Jubilejni známky" schváleny již v roce 1937 a měly být vydány k 20. výročí vzniku samostatného Československa, nestalo se tak pro události v Mnichově a známky byly vydány až v prosinci na paměť první emise československých poštovních známek z roku 1918. Přestože byla nominální hodnota aršíku 2 Kč, prodával se s osmi korunovým příplatkem za 10,- Kč ve prospěch uprchlíků z pohraničních odstoupených území. Aršíky byly subskribovány a platily ve vnitřním i mezinárodním styku. Pozoruhodné bylo, že vyplácení celými aršíky bylo provázeno nedorozuměními, vzniklými publikovanými ministerskými výnosy, o nichž publikoval Dr. A. Šnoflák ve Zpravodaji 56/1994. Platnost měly do 15. prosince 1939. Aršíky vytiskla tiskárna Unie v Praze ocelotiskem z ploché desky na stroji Johnston. I když nebylo doporučeno používání celých aršíků, na korespondenci se přesto vyskytují.

Příručka pro sběratele československých známek a celin z roku 1988 uvádí známé odchylky aršíků s odlišnou polohou spodního nápisu vůči oběma svislým krajům známky. Máme si to vysvětlit tak, že se nápis tiskl samostatně? Autoři monografie jiné informace neuvádějí, nevíme tedy, jaké materiály archivuje Poštovní muzeum. Monografie byla vydána roku 1977 a od té doby utekla nějaká ta voda. Má někdo ze čtenářů další zajímavé poznatky o tomto aršíku? Má někdo ze čtenářů zajímavé poznatky o jiných emisích tohoto období? Dejte to vědět.

Autor: Josef Fronc
fronc@cbox.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz