Zpravodaj 4/2003: Velikost perforačních otvorů podruhé
Datum vydání: 13. 6. 2004
O průměrech perforačních otvorů používaných při současné výrobě známek jsme zveřejnili článek pana Arbeita v minulém Zpravodaji. Protože za článkem následovala výzva čtenářům vyjádřit se k této problematice, otiskujeme jeden zajímavý názor, který do redakce zaslal pan Lukavský.
"Pokusím se zaujmout své stanovisko k označování velikosti PO, ale nechci nic měnit na zaběhlé terminologii, která, myslím si, pro většinu sběratelů vyhovuje. Vycházím z předpokladu, že se neperforuje "klacíkem", ale perforačním rámcem a z logiky vyplývá – označme současné existující perforační rámce a při výrobě dalšího mu opět dejme své jméno. Vypadalo by to asi následovně: rámce pro perforaci formátu 40 x 23 třeba Karel I, Karel II, Karel III, ... (každý takto pojmenovaný rámec by byl specifický svými jehlami i se svými odlišnostmi), rámce pro další formát by se mohly jmenovat třeba Josef II, Josef III, ... další Boleslav I, II, III, ... nebo třeba Václav Havel, ... vždy bude jasné, kterým rámcem byl který náklad perforován a není přece složité definovat jeho vlast-nosti, než se přít o to, jestli obsahuje jehly s VPO, SPO, MPO s prodlouženým výběhem, ... (nevím, zda by byli pracovníci PTC ochotni ukázat všechny rámce a nechat nám je zmapovat, navíc je popsat nějakým jménem a potom ochotně nahlásit, jaké známky kterým rámcem operforovali. poznámka redaktora). A čas ukáže, jaká terminologie se uchytí a jak bude vyhovovat nárokům ještě po dvaceti letech, kdy už naše kosti budou tlít ... nejenom perforační rámce a staré tiskařské stroje."
Pan Lukavský závěrem přidal ještě několik poznámek. Pochválil provedení a obsah Zpravodaje, varoval před kritikou práce poštovních úředníků a přiznal se, že má pěkné zajímavosti, které přihlásí do soutěže. Budeme se na jeho známky těšit a budou-li mezi výherními, všichni je uvidíte na stránkách Zpravodaje v příštím čísle.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz