Kosmos 4/2003: Kosmické souvislosti – I.V.Kurčatov
Datum vydání: 4. 1. 2004
V tomto článku ve stručnosti představím významného jaderného fyzika s „propojením“ na kosmonautiku, tak, jak mi ho pomohli odhalit kosmičtí nadšenci na internetové diskusní stránce (viz dole).
Igor Vasiljevič Kurčatov (12.1.1903 – 7.2.1960) se zabýval fyzikou atomových jader a to zejména rezonančním pohlcováním neutronů. Je spoluobjevitelem jaderné izometrie. Vedl práce na stavbě prvního sovětského cyklotronu a rozhodujícím způsobem se podílel na vytváření sovětské jaderné techniky. Byl hlavním koordinátorem prací souvisejících s atomovou vědou a technikou v SSSR.
Na dále uvedené známce je portrét vědce a první atomový reaktor v Evropě vybudovaný pod vedením Kurčatova.
V šedesátých letech se v SSSR velmi vážně zaobírali atomovým pohonem ve vyšších stupních nosných raket, proto je možné, že se na tom podílel i význačný atomový fyzik Kurčatov.
Ve studiích prvních velkých raket na sklonku 50. let byl pro velkou mezikontinentální raketu navrhován atomový pohon, na němž se měl jednak podílet Valentin Gluško a jeho OKB-456 a jednak Michail Makarovič Bondarjuk (stále málo uváděné jméno), který byl v letech 1950-1969 šéfem OKB-670. Existovaly i různé studie modifikace rakety N1 s podobným motorem ve vyšším stupni.
Zajímavý je názor známého autora knih a článků o kosmonautice Karla Pacnera:
Na žádost Kurčatova musel udělat Koroljov raketu R-7 o nosnosti 5 tun, aby unesla atomovou bombu. Fotografie 3K (na vysvětlenou Koroljov+Keldyš+Kurčatov) je známá, navíc tam byl i Myšin - budu ji mít ve druhém důkladně přepracovaném vydání knihy Kolumbové vesmíru, snad ji dopíšu koncem roku, takže by mohla příští rok vyjít. Kurčatov a Koroljov se spřátelili a vzájemně se podporovali. Je taky známá jejich fotka, jak odcházejí z nějakého sjezdu KSSS, kde byli jako delegáti. Kromě toho je pravda, že se Kurčatov zabýval atomovým pohonem, všechno inspiroval Koroljov.
FDC: 100. výročí narození Kurčatova
Celinová obálka (hodnota „A“) v obrazové částí Ruské vědecké středisko (centrum) Institut Kurčatova
Pramen:
http://mek.kosmo.cz/forum1/2003/10/5240.htm diskuse o kosmonautice.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz