Alšovy pohlednice - VIII. Sbírka

Datum vydání: 12. 9. 2011


V tomto díle bych chtěl splnit svůj slib, který jsem dal před časem - tedy zmínit se o své sbírce, jejím vzniku a uspořádání.

Jak jsem již uvedl v prvním díle, ke sbírání pohlednic jsem se dostal zcela náhodou a "může za to" právě Mikoláš Aleš. Nebo spíše balíček jeho pohlednic, který jsem objevil v jednom antikvariátu.

Jako úplný pohlednicový nováček jsem začal třídit pohlednice podle vydavatelů, ale postupně jak se sbírka rozšiřovala, jsem přišel na to, že se pohlednice opakují - stejné obrázky a pouze jiný vydavatel a někdy i jiný název. Mít tedy ve sbírce stejné pohlednice jen kvůli tomu, že jsou od jiného vydavatele, by asi nebylo zajímavé a určitě ani ekonomické. Alšovy pohlednice se pohybují v ceně od 10 Kč za velký formát a od 20 Kč do 150 za malý. Občas se objeví v některém antikvariátu i za nižší cenu, ale to jen ojediněle. Na některých internetových aukcích se Aleš pohybuje i okolo 250 Kč. Nejsou to sice částky závratné jako u některých umělců, ale určitě si každý spočítá, že pro takové uspořádání by člověk musel sáhnout hluboko do kapsy. Pak určitě vyvstává otázka, jestli sbírat jen jednoho vydavatele a jakého. U Alšových pohlednic jich je velké množství. Mezi nejčastější patří ateliér E. Velím (dlouhá adresa), Minerva Praha, Štěncův grafický kabinet, Jindřich Plichta, B. M. Klika, Orbis, J H P V, F.Š.P.V. atd. Sbírat jednoho by ale znamenalo spoustu jiných krásných Alšových pohlednic nechat napospas osudu a čekat na ten samý obrázek od svého vydavatele. Myslím, že tímto způsobem bych byl pořád na začátku a kdo mi zaručí, že právě ten můj vydavatel vydal pohlednici, na kterou jsem narazil na burze, v antikvariátu, či na internetové aukci. Takže tudy cesta nevede.

Dalším návodem byl pro mě Špalíček národních písní a říkadel Mikoláše Alše, který vydalo nakladatelství Melantrich a.s. Praha v roce 1939. Je rozdělený na různé sekce a obsahuje asi 300 obrázků. I když jsem neměl jistotu, že všechny obrázky budou na pohlednicích, začal jsem je uspořádávat podle něho. Postupem času jsem ale zjišťoval, že existují i jiné pohlednice, jako jsou různé výjevy z historie, historické postavy atd., které se nedají do Špalíčku zařadit. Pohlednice jsem tedy začal řadit podle abecedy, ale pořád to nebylo ono.

Na současné uspořádání sbírky mě přivedla paní Veselá a vypadá asi takto:

Pohlednice s dlouhou adresou


"Hodný správčí", Národní písně č. 27 dle Mikuláše Alše, Nakladatelství a atelier ku zhotov., omalování pohlednic a fotograf. venkov.míst E.Velím, Praha II., Žitná ul. č. 45, Neprošlá poštou.

Malý formát

1.Mikoláš Aleš na pohlednicích



Max Švabinský: Mikuláš Aleš, Štěncův grafický kabinet, Praha I, neprošlá

2.Pohlednice vztahující se k rodišti M. Alše a k místům kde žil


"Mirotice - rodný domek Mikoláše Alše", Orbis, neprošlá. Původní stav domku před požárem v roce 1901

3. Pohlednice adresované Alšovi, zaslané Alšem, nebo jeho příbuznými


"Svatý Václav", návrh na výzdobu radnice v Náchodě r.1903, vydal k tisícímu výročí smrti sv. Václava Svatováclavský výbor v Praze, neprošlá poštou. Pohlednice je podepsána dcerou M.Alše Marynou Svobodovou - Alšovou.

4. Špalíček písní a říkadel

Špalíček je řazený podle abecedy (možno dále třídit např. písně vojenské, milostné, slovenské, roční období, měsíce, roky atd.)


"Koulelo se koulelo", B. M. Klika, Praha, prošlá poštou v roce 1918.

5. Cykly - Vlast, Májový triptych atd.


Májový triptych - Hudba, Minerva, Praha, neprošlá poštou.

6. Výjevy z historie a historické postavy


"U hrobu božího bojovníka", řídí a vydává Jos. Hladký, Praha Vinohrady, pohlednice je prošlá poštou v roce 1924.

Dále pak rodinné kresby, Alšova malířská tvorba, návrhy kostýmu a ostatní, které ještě čekají na zařazení do své skupiny. Zvláštní kapitolu pak tvoří velký formát a různé zajímavosti, příklad následuje.


"Slovanský pohřeb v pohanské době - Ze života starých Slovanů", pohlednice je opatřena tímto textem: vydal Spolek Krematorium, Praha II., Spálená ul. 43. Byl založen r. 1913. V říjnu 1921 čítá již přes 16000 členů a jmění přes 1 mil.Kč. Každý člen nabývá po roce nárok na zpopelnění svoji mrtvoly na účet spolku - příbuzní neplatí za pohřeb ani haléře. Přípěvky členské:
do 15 do 35 let věku 24 Kč ročně
od 35 do 43 let věku 36 Kč ročně
od 43 do 50 let věku 48 Kč ročně
od 50 do 55 let věku 64 Kč ročně atd.


"Sw.Václav", Českému srdci - Kroužek PASEKA v Plzni, vydal Bohuš Port, Plzeň, neprošlá poštou.

Ve své sbírce mám jen jedinou pohlednice od tohoto vydavatele a určitě by bylo i zajímavé dozvědět se více o Kroužku Paseka.

Nevím jak je to u jiných žánrových pohlednic, ale u těch Alšových je velkým pomocníkem literatura, která se dá sehnat v antikvariátech. Pomáhá mi zařadit pohlednice do určitého období a zjistit kdy kresba, resp. malba vznikla, za jakých okolností a komu byla určena.

Toto uspořádání určitě není konečné, do budoucna bych chtěl podle literatury uspořádat pohlednice podle toho, jak kresby a malby vznikaly, doplnit je textem a vytvořit tak jakýsi pohlednicový exkurs životem Mikoláše Alše.

Poznámka redakce Infofily: převzaté z našeho partnerského magazínu o pohlednicích Filokartie.cz. Pomožte tento projekt pro sběratele pohlednic znovu oživit. Uvedené články, které na Infofile hodláme zveřejňovat, ukazují jaký kvalitní obsah tento magazín má.

Autor: Martin Míča

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz