Vatikán letos slaví osmdesátiny

Datum vydání: 18. 3. 2009


Nejmenším státem světa je Vatikán, který leží uprostřed Říma. Má rozlohu necelého půl kilometru čtverečního a asi šest set obyvatel. Vatikán letos slaví 80. výročí svého vzniku. Předchůdce tohoto městského ministátu začal vznikat ve 4. století, kdy papežové postupně získali velké statky na území tehdejší římské říše. V roce 755 panovník franské říše Pipin Krátký předal papeži Štěpánovi II. římskou oblast a v roce 800 Karel Veliký vyhlásil toto území za zvláštní oblast franské říše a papeže za prvního říšského biskupa. V průběhu dějin prošel papežský stát mnoha změnami, ještě před dvěma sty lety měl na tři miliony obyvatel a zaujímal značnou část Apeninského poloostrova. V roce 1860 při sjednocování Itálie byl zredukován na Řím a okolí a později byl násilně začleněn do Italského království. Teprve 11. února 1929 podpisem takzvaných lateránských dohod vznikl nezávislý stát Vatikán.

Dnes tvoří Vatikánský stát Apoštolský palác, což je rezidence papeže s 1400 místnostmi, se zahradami a přilehlými budovami, chrám sv. Petra a náměstí sv. Petra. Vatikánu patří i další stavby na území Říma a papežovo letní sídlo v Castel Gandolfo asi 20 kilometrů jihovýchodně od Říma.

V čele Vatikánu stojí papež, který je zároveň hlavou římskokatolické církve. Volen je doživotně kolegiem kardinálů (konkláve). Jeho nejvyššími poradními orgány v církevních záležitostech jsou církevní koncily, kolegium kardinálů a biskupský synod. Praktické řízení Vatikánu a římskokatolické církve je v pravomoci římské kurie. Na bezpečnost papeže dohlíží od roku 1506 švýcarská garda, která nyní čítá asi 130 mužů a je tak nejmenším oficiálním vojenským útvarem na světě. Její příslušníci musí být svobodní Švýcaři, katolíci ve věku 19 až 30 let a vysocí přes 1,74 metru.

Vatikánská ekonomika je založena na turistice. Každoročně přijíždějí milióny poutníků a turistů obdivovat vatikánské paláce, muzea, knihovnu a díla slavných umělců. Zdrojem příjmů Vatikánu jsou i výnosy z odškodnění z roku 1929 uloženého do akcií, zlata a valut, z vydávání poštovních známek a mincí, atd.


První známky Vatikánu „Conciliation“ z roku 1929

Vatikán vydal své první známky 1. srpna 1929. Tato výplatní série je mezi sběrateli známá jako „Conciliation“. Skládá se z 13 výplatních známek a 2 spěšných známek. Sedm nižších hodnot, které zobrazují papežskou tiáru a zkřížené klíče, připomínají známky Papežského státu. Zbývající hodnoty ukazují fotografie vládnoucího papeže Pia XI. Tato emise byla později mnohokrát použita pro přetisky a patří k nejzajímavějším vydáním Vatikánu.


Série k Mezinárodnímu právnickému kongresu z roku 1935

První série příležitostných známek byla vydána v roce 1935 u příležitosti Mezinárodního právnického kongresu. Výplatní známky však byly do roku 1953 vydávány jen velmi zřídka. Po tomto datu se jejich počet výrazně zvýšil a jsou velmi oblíbené pro své barevné a symbolické zpracování. Mnohé vatikánské příležitostné známky připomínají významné osobnosti a události spojené s Římem a katolickou církví, a proto mají zvláštní význam pro tematické sběratele náboženských námětů.


Europa 2007

Známky Vatikánu se těší velké popularitě. Je tomu tak určitě i z toho důvodu, že Vatikán si tradičně udržuje poměrně umírněnou emisní politiku a vydává pěkné a atraktivní známky v poměrně malém nákladu. Vatikánské známky se vyznačují širokou škálou náboženských a historických námětů včetně mnoha těch, které zajímají námětové sběratele. K jejich kouzlu přispíván i to, že tyto známky jsou vydávány nejmenším svrchovaným státem na světě.

Autor: Zdeněk Töpfer

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz