Chorezm
Datum vydání: 16. 2. 2015
Již několikráte bylo zmíněno, že známková země Chorezm patří mezi nejvzácnější známkové země (ZZ) světa.
Světové katalogy ji zcela pomíjejí, i když je státoprávně na vyšší úrovni než třeba „Horská republika“, kterou naopak světové katalogy uvádějí. Vedou se diskuse, zda tato ZZ je plně hodnotná vůči ostatním „ZZ“ , když jsou známky vedené jako nevydané a dosud se nenašel žádný dopis, nebo celistvost dokládající poštovní provoz.. Z praxe víme, že mnoho známek vedených jako nevydané se skutečného poštovního provozu dočkalo.
Chorezm vydal r. 1921-22 známky v hodnotě 500 a 5000 rublů na tiskových arších 3 x 3 známky.
V pátrání po známkách Chorezmu došlo v poslední době k několika dalším objevům: V roce 2008 na britské aukci byl vydražený celý tiskový arch 3x3, tedy 9 známek nominálu 500 rublů.
Arch byl vydražený za cca 9.000 GBP, tedy vzhledem k vzácnosti za dost nízkou částku.
Přitom se možná jedná o unikát.
Začal jsem porovnávat jednotlivá známková pole se známkami Chorezmu, které se mi doposud dostaly do rukou. A senzace pokračovala. Známky se kterými jsem si nebyl jistý, zda nejde o padělky či podvrhy se kryly s příslušnými ZP.
Posuďte sami.
ZP 9 - známka na papíru se svislým rýhováním - (laid paper)
ZP 6 - hladký papír
ZP2
ZP7
Zaručeně pravý Chorezm s atestem – ZP.3 skutečně souhlasí
Vyobrazení známek v katalogu V. J. Solovjeva
Tím se dostáváme i k druhému nominálu ve výši 5.000 rublů. Podle výše nominálu je jasné, že jde o období ruské inflace, ale to hodnotu známky nijak nesnižuje. K dispozici je obrázek z literatury archu 3x3 jako u nominálu 500 rublů.
Nedávno se v další britské aukci se dražila známka nominálu 5000 rublů:
Když se na tuto známku blíže podíváme, moc důvěry v nás nebudí. Známka zřejmě byla použita, odlepená a jak se říká „vykoupaná“. Jen si říkám, co je to za razítko, z jeho „zbytku“ se nedá vyčíst vůbec nic. Může to být razítko označující zkušební tisk, jako např. v případě známek Afghánistánu, mohlo by to být i poštovní razítko. Jestli skutečné, nebo z ochoty, to z tohoto obrázku též nezjistíme.
Když ji porovnáme s příslušnými ZP, zjistíme, že zodpovědně těžko určíme známkové pole na základě zveřejněného obrázku archu.
Ale to ještě neznamená, že bychom známku měli zcela zavrhnout.
Co je v tomto článku asi nejzajímavější, že jsou zde zdokumentované celé archy nominálů jak 500rublů, tak i 5.000 rublů.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz