Padělky známek Iránu - Persie

Datum vydání: 24. 7. 2018



Persie vydávala známky od roku 1868 až do roku 1935 z názvem Poste Persane nebo Postes Persanes a od roku 1935 v perském nebo latinském písmu. Sbírání perských známek vydávaných do roku 1925 je výzvou kvůli mnoha duplikátům a padělkům. Od založení islámské republiky v roce 1979 byl název státu označující islámský charakter Íránu: Islámská republika, Republika Islamique, R.I. nebo I.R.

Od roku 1857 začala provozovat poštovní službu Britská Indie. Otevřela pobočky v několika perských městech, a to jak v britské sféře vlivu, tak v neutrální zóně mezi britskou a ruskou sférou vlivu. V těchto pobočkách byly používány britské a indické známky. Britské a indické pobočky v Persii byly uzavřeny v roce 1923. Stejně tak Rusové měli v letech 1908 až 1919 řadu poštovních poboček ve své sféře vlivu, kde se používaly ruské známky.

Sběratelé by si měli dát pozor na padělky nebo opakované tisky většiny íránských známek v letech 1870-1925. Sběratelé by si měli uvědomit, že padělků je velké množství 10 nebo 20 : 1. Skutečným problémem jsou všechny neautorizované reprinty. Podle mých zkušeností, pokud je známka razítkovaná a má pěkné čitelné razítko, pak by to mohl být padělaný dotisk. Těžší razítko nebo špatně čitelné je více pravděpodobné, že to bude originální známka.


Rozdíly na známce 1881:
Červená šipka: Prostřední svislá čára v pravém rámečku na okraji „slunce“ čára je tenká nebo přerušená.
Modrá šipka: Prostřední svislá čára v pravém rámečku je nepřerušená.


Rozdíly:
Prostřední svislá čára v pravém rámečku na okraji „slunce“ čára je tenká nebo přerušená.
Prostřední svislá čára v pravém rámečku je nepřerušená. (Padělek) Také barvy u padělků jsou různé


Rozdíly na známce 1882/1884:
Prostřední svislá čára v pravém rámečku na okraji „slunce“ čára je tenká nebo přerušená. (Pravá)
Prostřední svislá čára v pravém rámečku je nepřerušená. (Padělek) Také na padělku je méně stínování nad číslicí 5.
I. typ se vztahuje na 3 body na pravé straně svitku.
II. typ se vztahuje na 2 body na pravé straně svitku.
Všimněte si pěkně umístěného a čitelného razítka na padělku.

Tak jsem se díval na tyto známky, které se nabízejí na prodej a je to hrůza: eBay 22 padělků 5 pravých známek na Delcampe 107 padělků a 17 pravých známek, některé známky byly nečitelné tak ty jsem nepočítal. Takže většina je padělků proto pozor kdo bude kupovat tyto známky. Stačí se dívat na tu prostřední svislou čáru v pravém rámečku na okraji „slunce“ čára je tenká nebo přerušená viz. červená šipka.


Rozdíly na známce 1886/1887:
Prostřední svislá čára v pravém rámečku na okraji „slunce“ čára je tenká nebo přerušená. (Pravá)
Prostřední svislá čára v pravém rámečku je nepřerušená. (Padělek)


Vtip je že známka z roku 1902 byla vydána pouze jako I. typ. Proto je známka II. typu (modrá šipka) určitě padělek.


Rozdíl na známce z roku 1906:
Červená šipka: Malý vertikální ovál je na pravé straně neporušen. Modrá šipka: Malý vertikální ovál na pravé straně je neúplný. Zcela charakteristické pro padělky. Padělky jsou často nalezeny bez razítek.
Existují i jiné rozdíly. Pro padělek u hodnoty 3c je vnitřní rám v rozích neporušený, zatímco u pravé známky je v rozích přerušený.


Rozdíl na známce z roku 1906:
Červená šipka: Malý vertikální oval je na pravé straně neporušen. Modré šipky: Malý vertikální ovál na pravé straně je neúplný. Zelené šipky ukazují na vnitřní rám linek, kde jsou mírně zakřivené.


Tyto známky májí zajímavý příběh. V roce 1911, byla zabavena v Curychu falešná tisková deska. A poté byla tato tisková deska následně uložena v archivu v Teheránu. Po první světové válce byl nedostatek známek, tak použili tuto tiskovou desku a na známky tiskli různé přetisky.
Rozdíl na známce z roku 1919:
Červená šipka: jedna přerušovaná tenká čára nad „POSTES“ Modrá šipka: Dvě silné plné čáry nad „Postes“ (Padělek)


Rozdíl na známce z roku 1892/94 Pravá známka má vlevo nad perlou na čepici jednu silnou čáru a vpravo dvě slabší linky. Ozubené kolo s hodnotou má 40 zubů. Padělek má vpravo jednu silnou čáru. Ozubené kolo s hodnotou má 31 zubů.

Závěrem bych dodal - sběratelé dávejte si pozor při koupi těchto známek od roku 1870 do 1925!

Zdroj informací a obrázků: http://bigblue1840-1940.blogspot.com/2013/01/StampForgeriesofIranPersia.html

Autor: Viktor Braun

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz