Proč právě akvarijní ryby na našich známkách?
Datum vydání: 1. 10. 2003
Česká pošta vydala 10. 9. 2003 aršík tištěný ocelotiskem z plochy v kombinaci s vícebarevným ofsetem s námětem akvarijních ryb v těchto hodnotách: Kč 12,- Bojovnice pestrá, Kč 14,- Skalára amazonská, Kč 16,- Závojnatka čínská a Kč 20,- Terčovec zelený. Další druhy jsou na kuponech připojených ke známkám: Čichavec perleťový, Čichavec zakrslý, Peřovec kukaččí, Plata pestrá, Živorodka duhová, Pancéřníček dvoupruhý. Výběr hodnot poštovních známek není nejvhodnější, neboť neobsahuje obvyklé nejpoužívanější sazby. Výběr rybích druhů také není zrovna reprezentativní ať to bereme z jakékoliv oblasti, která se týká akvaristiky, zastoupení exportu ryb či chovem u nás nebo v zahraničí. Ale na to jsme si již zvykli, že Česká pošta pomíjí konzultace s odborníky, pokud se týká námětového vydávání známek. Aršík byl vytištěn nejkvalitnější tiskovou technikou a jistě potěší námětáře.
Proč vlastně naše pošta vydává akvarijní ryby na známkách? Jaké mají akvaristé rozšíření či zastoupení v naší republice? Jaký mají akvarijní ryby přínos pro naši ekonomiku, mají-li vůbec nějaký? Jedná se přece jen o zálibu některých lidí. Zajímal jsem se o tuto oblast hlouběji a objevil jsem až překvapivě zajímavé údaje, které se týkají také naší ekonomiky a tím potažmo i nás.
Ve vyspělých zemích právě akvária dosahují značného boomu, neboť výrazně pozitivně ovlivňují chování člověka, působí na něj uklidňujícím dojmem, zlepšují jeho regeneraci sil, zvyšují celkovou psychickou výkonnost a oddalují stres. V USA doporučují významní psychologové umístění akváriích jak ve firemních tak v soukromých místnostech.
Chov akvarijních ryb a studenovodních ryb (závojnatky je možné častěji vidět v našich zahradních jezírkách, než v akváriích), se stal významným vývozním artiklem. Česká republika je dnes na čtvrtém místě na světě ve vývozu akvarijních ryb, což výrazně posiluje naši zahraničně obchodní platební bilanci. V naší republice je řada firem, které dosahují obratu při vývozu akvarijních ryb počítaných v desetimilionových částkách. Celkový registrovaný vývoz České republiky dosahuje Kč 430.000.000,-. Je to ohromné číslo. Vzhledem k tvořivé síle našich pracujících, je zde ještě obrovské číslo neevidovaných vývozců, takže tuto oficiální statistiku můžeme směle zvýšit o další procenta, abychom se dostali na skutečný číselný údaj.
Zatímco Česká pošta intuitivně zaregistrovala velikost a význam tohoto odvětví, tak ministerstvo zemědělství zřejmě ani netuší, o jaké peníze zde vlastně jde. Oficiálně a tradičně podporovaný obchod s kapry a dalšími rybami, kde je ustanoven dokonce výzkumný ústav, značně pokulhává za číselnými údaji exportu akvarijních ryb. Kupodivu akvaristé nejsou ani nijak organizováni, tak jako v sousedním Německu, kde je svaz akvaristů silná organizovaná skupina a velcí obchodníci navíc organizují celosvětově proslulé veletrhy - např. každoroční veletrh v Duisburgu atd.
Se zapojením do EU se odstraní významné komplikace mezinárodního obchodu s akvarijními rybami. (Ryba nerada čeká na hranicích, nemá ráda veterinární prohlídky, nechápe clo ani DPH). Jako daňového poplatníka by mě rozhodně zajímalo, kdyby jakákoliv státní instituce - ministerstvo zemědělství se přímo nabízí - dokázala využít tento potenciál, podpořit jej a zhodnotit, když už tady vlastně je. Máme obrovskou tradici, naši lidi to umějí a trh západní Evropy se nám přímo nabízí. Dívám se teď na akvarijní ryby očima ekonoma. Podporu zatím poskytuje Česká pošta a tato emise zřejmě bude také velmi oblíbená jako tomu bylo u loňských motýlů. Buďme rádi, že se akvarijní rybky objevily na známkách a přispěly tak k hezkému vzhledu filatelistických sbírek. Konečně peníze nejsou všechno a nemusíme se vše hned snažit zhodnotit.
Poznámka Josefa Fronce
Poprvé byl námět akvarijních ryb na známkách Československa použit v roce 1975. Podle návrhů pana Lieslera je vyryl pan Herčík (ukázka vlevo nahoře). Další ukázky jsou z produkce poštovních úřadů v Maďarsku z roku 1962, v Polsku z roku 1967, v Yemenu z roku 1970, v DDR z roku 1976, na Kubě z roku 1977, v Guineei z roku 1998. Je pravda, že české akvárium z letošního roku vypadá velice dobře.
Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz